1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

החסיד כובד להדליק את החנוכייה בבית הלבן

עקב אילוצי לו"ז, הנשיא טראמפ חגג אתמול בבית הלבן את אירוע הדלקת נרות חנוכה המפורסם. בהדלקה כובד החסיד ר' משה מורגרטן • האוכל המשובח בבר, היה 'גלאט כשר'

יענקי פרבר, י"ד כסלו תש"פ 12/12/2019 14:50

בר כשר למהדרין הדלקת נרות חנוכה בבית הלבן הדלקת נרות חנוכה בבית הלבן צילום: באדיבות המצלם

הנשיא דונלד טראמפ חתם אמש (רביעי) על צו מיוחד שיאפשר לממשל להילחם באנטישמיות בקמפוסים בארה"ב. את הצו הוא חתם במעמד הדלקת נרות חנוכה בבית הלבן, הדלקה שהוקדמה עקב אילוצי לו"ז.

"תמיד אחגוג ואכבד את העם היהודי", אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לקהל בקבלת הפנים בהדלקה של נרות החנוכה. תזמורת עם כ -20 נגנים ניגנה שירי חנוכה בכניסה הראשית של הבית הלבן, בזמן שהאורחים נהנו מבר עשיר ומשובח.

"כל האוכל באירוע הוא גלאט כשר בהשגחתו של הרב לוי שם טוב (חב"ד). כל הבשרים הם שחיטה חסידית (חב"ד), והבישול עם משגיח תמידי, כל הלחמים המוציא". כך נכתב על גבי שלט בסמוך לבר.

עשרות המשתתפים חבשו כיפות אדומות שעליהן הודפסה המילה "טראמפ". הנשיא טראמפ שעמד לצד אשתו הגברת הראשונה מלניה טראמפ, בירך את הנכנסים לטקס ואמר בבדיחות "אפילו הדמוקרטים יכולים לעלות על הבמה כאן".

מסיבת חנוכה של הבית הלבן התקיימה אתמול בערב שעון מקומי. ולראשונה היה ייצוג של הקהילה החסידית, ר' משה מורגרטן חסיד סקווירא הדליק את החנוכייה באירוע השנתי ללא שם השם בברכה.

משה מרגרטן, שהגה לראשונה את רעיון הרפורמה של בתי הכלא לאסירים שנשפטו על עבירות של צווארון לבן, והיה זה שפעל עשר שנים בשביל הרפורמה, והביא את הנשיא טראמפ לחתום על הצעת החוק בשנה שעברה, כובד עם ההדלקה, אם כי היא הייתה ללא ברכה, מכיוון שהבית הלבן מארח את מסיבת חנוכה שבועיים מוקדם יותר, עקב עונת החופשות בסוף השנה.

"קיבלתי טלפון מהבית הלבן לפני חודש ואמרו לי שהם שוקלים להזמין אותי," אמר מרגרטן ל'בחדרי חרדים', "הם ביקשו מידע, השירות החשאי רצה לדבר איתי, כותבי הנאומים התקשר אליי, הם אמרו לי שאני יכול להזמין אנשים."

האנשים שמכובדים בהדלקת נרות בבית הלבן, הם בדרך כלל רבנים צבאיים או יהודים חילוניים שנועדו לקדם את יעדי הנשיא. תחת הנשיא לשעבר ברק אובמה, ילדה יהודייה וילדה ערביה שלמדו בבית ספר בישראל יחד הדליקו את החנוכייה.

תחת הנשיא טראמפ, הכל אחרת, הבית הלבן הפך לאורתודוקסי יותר, ורבנים ועסקנים חרדים מוזמנים לאירועים שונים. אחת הסיבות לכך היא שהרפורמים תומכים באופן קבוע בשמאל, שמתנגד לטראמפ.

הממשל הקודם הדליק חנוכייה ששרדה את השואה. הממשל הנוכחי רצה אחרת. מורגרטן סיפר ל"בחדרי חרדים". כי קיבלנו הודעה מהבית הלבן שהם רוצים חנוכייה שהייתה בכלא. אמרתי להם שחנוכייה מהכלא עולה בין $ 2 ל -7 $. הם אמרו שזה היופי בכך שאסירים שומרים על אמונתם אפילו בכלא."

כזכור כפי שדווח ב'בחדרי חרדים'. החוק החדש שעבר בסנאט האמריקני ב-2018, הביא לאנחת רווחה מסוימת בקהילות החרדיות בניו יורק. מדובר בחוק שדווח אודותיו ב'בחדרי חרדים', שעניינו הקלה בעונשם של אסירי צווארון לבן, כאשר מאות אסירים הכלואים בארה"ב בגין עבירות שעניינם הלבנת הון ו/או העלמת מס, יזכו לחנינה אם החוק יעבור, כולל החרדים שבהם.

מורגרטן סיפר ל'בחדרי חרדים' על המאבק הקשה והבלתי מתפשר של איש אחד, שרתם לשם כך את האדמו"ר מסקווירא ומשם הכל היסטוריה. יצוין כי הוא עמל להעביר החוק במשך כעשור, וכאמור החוק עבר בניגוד לכל הסיכויים

"מרגרטן היה אברך צעיר שהיה מבקר בבתי כלא ברחבי ארצות הברית אסירים יהודים, ושם הוא ראה את הסבל של משפחות יהודיות שאב הבית נאסר לשנים ארוכות, והחליט לעשות מעשה שעל פי דרך הטבע חסר סיכוי", מספר הרב מנדל רוטשילד, המעורה בפרטים, בשיחה עם 'בחדרי חרדים'.

"משה מרגרטן היה בביקור עם ילדים חרדים שבאו לשיר 'מה נשתנה', לאבא שלהם לפני חג הפסח באחד מבתי הכלא הקשים בארה"ב, וליבו כמו כל לב יהודי נשבר מהמחזה הנוראי והקשה. הוא תפס יוזמה והחליט להביא חוק שיקצר את עונשם של אסירי 'צווארון לבן'.

המהלך לא הלך בקלות, "פה התחילה מסכת של התרוצצויות, האברך הצעיר הקים לובינג שלא היה מבייש את ותיקי הלוביסטים בארה"ב, ועם עקשנות בלתי מובנת החל לעבוד על החוק, הוא השיג תרומות מאנשים שונים, שלא רצו פרסום, גם האדמו"ר מסקווירא תרם לו סכום כסף עצום". סיפר רוטשילד.

מרגנטרן סיפר ל'בחדרי חרדים'. בהתרגשות גדולה לאחר שהחוק עבר, "אני לא יכולתי לראות ילדים בוכים בכלא ליד אבא שלהם, במיוחד נשבר לי הלב בערב פסח, ראיתי את הילדים קוראים 'מה נשתנה' לאבא שלהם, ואמרתי לעצמי שאני לא יכול לשבת בשולחן ליל הסדר והם יושבים בכלא".

"אז החלטתי לפעול נגד הטבע", מסביר משה, "בתחילת הדרך היה קשה מאד להשיג תרומות למימון עורכי דין ולוביסטים, אבל יהודים טובים עזרו לי בלי שום פרסום ולשם שמים, וככה התחלתי. בהמשך כבר תרמו לנו אנשים כסף בגלוי, אבל זה לא היה פשוט, לקח כמעט עשר שנים להביא את החוק לידי גמר".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לא נורא. בימי החשמונאים חגגו סוכות בחנוכה  (ל”ת)

    ליפא

  2. מזכיר את ימי מרדכי  


;