1. עמוד הבית
  2. רכב ותחבורה
  3. תחבורה

נהיגה ללא רישיון בתוקף - אלו הם העונשים הצפויים

נהג שנוהג כשאינו מורשה כלל לנהיגה, העונש שיושת עליו צריך לנוע בין פסילת רישיון נהיגה של מס’ חודשים ואף שנה וכן עונש של מאסר בעבודות שירות למשך מס’ חודשים 

עו"ד רוני פאלוך, י"ד כסלו תש"פ 12/12/2019 23:34

ובמקרה תאונה? pixabay pixabay

תוקף רישיון הנהיגה שלך פג? ואתה מתפתה בכל זאת להיכנס אל תוך הרכב ולנהוג? אתה חייב להגיע לעבודה ובדיוק לפני שנכנסת לרכב נזכרת שהרישיון שלך כבר לא בתוקף? שנייה לפני שאתה מבצע עבירת תעבורה של נהיגה ללא רישיון בתוקף, הכר את ההשלכות שיכולות להיות לבחירה שלך.

בהתבסס על סעיף 10 לפקודת התעבורה, נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף היא אסורה ועל כן עובר עבירה מסוג זו צפוי לעונש, שישתנה בהתאם לפרק הזמן שבו נסע הנהג לאחר שפקע רישיונו.

נהג שמחזיק רישיון נהיגה שתוקפו פג עד שישה חודשים במועד ביצוע העבירה – יחוייב בקנס כספי על סך 250 שקלים.

לעומת זאת, נהג שנמצא נוהג כשרישיון הנהיגה שלו אינו בתוקף לתקופה של למעלה מששה חודשים – יזומן לדיון בבית המשפט לתעבורה, כאשר הענישה לה הוא צפוי נעה בין פסילת רישיון נהיגה ופסילה על תנאי וכן אף פסילת רישיון נהיגה בפועל למשך מס’ חודשים, הכל בהתאם למשך תקופת פקיעת רישיון הנהיגה. חשוב לציין, כי עבירת נהיגה ללא רישיון (היינו נהג בלתי מורשה) היא חמורה מעבירת תעבורה של נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף.

עו"ד רוני פאלוך

כבר נקבע בפסקי דין שיצאו מפי בית המשפט העליון, כי נהג שנוהג כשאינו מורשה כלל לנהיגה, העונש שיושת עליו צריך לנוע בין פסילת רישיון נהיגה של מס’ חודשים ואף שנה וכן עונש של מאסר בעבודות שירות למשך מס’ חודשים.

הסיבה המרכזית לפערים הקיימים במידתיות הענישה בגין העבירות המצויינות לעיל נעוצה בשוני שבחומרת סוגי העבירות המתוארות. מי שלא הוציא מימיו רישיון נהיגה ועל כן אינו מורשה על-פי חוק וגם אינו כשיר לנהוג – מסכן את עצמו ואת ציבור הנהגים בכביש, מאחר שאין לו את המיומנויות הדרושות לנהוג, הוא אינו יכול לשלוט ברכב והוא וודאי שאינו יודע היטב להתמודד עם אתגרים והפתעות תעבורתיות שעתידות להתעורר במסגרת הנהיגה. לעומת זאת, נהג שיש לו רישיון נהיגה שפג תוקפו הוא נהג שנמצא זה מכבר על-ידי הרשויות הרלוונטיות כשיר לנהיגה, אך לא שילם את האגרות המוטלות עליו כדי שיוכל לחדש את רישיון, עניין שהוא בעיקר פקידותי ובירוקרטי בלבד.

לא פחות או אולי אפילו אף יותר חשוב

עניין חשוב נוסף שיש לזכור בהקשר לעבירות התעבורה המתוארות לעיל הוא, כי מעבר לעונשים הצפויים לנהגים שנתפסו ללא רישיון נהיגה – בלתי מורשה או ללא רישיון נהיגה בתוקף, במידה ויהיו מעורבים נהגים אלה בתאונת דרכים, חברת הביטוח שמספקת את פוליסת הביטוח לרכב – לא תישא באחריות לפיצוי הנהג על הנזקים שנגרמו לו בעקבות התאונה. עובדה זו – ראוי שתילקח בחשבון אף היא על-ידי על מי שמתכוון לנהוג ברכב על אף שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה או מבלי שיהיה לו רישיון נהיגה בתוקף, מאחר שהמשמעות היא כי ההשפעות של ההחלטה לנהוג ללא רישיון נהיגה בתוקף או ללא רישיון כלל יכולות להיות הרות אסון הן עבור מבצע העבירה והן עבור שאר הנהגים והמשתמשים בכביש.

למענה מענה ווטסאפ ישיר בעניני תחבורה 054-313-1111
הכותב הינו שותף ב"לויתן פאלוך עורכי דין" העוסק בתחום התעבורה
Www.tahavura.co.il

אין באמור משום יעוץ משפטי, מומלץ לכל מקרה לפנות לעורך דין.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. "נסע בלי רישיון במשך 5 שנים!!!" אוי אוי אוי, סה"כ לא שילם את המס  

    שייקה