תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
כ"ב אדר א' התשפ"ד
02.03.2024
"נראה לי כמו מסדר נמלים"

צבי יחזקאלי גילה מתי בפעם הראשונה שמע דף היומי

אין ייאוש בעולם: "יום אחד גם אני אעמוד שם ואסיים את הש"ס. לא יודע אם אוכל להיבחן על זה, אבל בטח אשמח בכך שצירפתי לחיים שלי עידוד שקוראים לו 'הדף היומי'". כך כותב הפרשן הבכיר צביקה יחזקאלי שראה את דף הגמרא בתחילה כמו מסדר של נמלים והיום קורא לכולם להתחיל את הש"ס

צבי יחזקאלי גילה מתי בפעם הראשונה שמע דף היומי
צביקה יחזקאלי צילום: צילומסך ערוץ 10

במסגרת סיומי הש"ס והתחלת לימוד מסכת ברכות, כתב העיתונאי והפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13' צבי יחזקאלי טור בעלון השבועי 'קרוב אליך', שם חשף מתי בפעם הראשונה שמע שיעור בדף היומי והוא גם קורא לכל עם ישראל להתחיל ללמוד. 

בטור האישי בגיליון 'קרוב אליך' כותב יחזקאלי: "לפני כמה שנים נכנסתי לרכב בדרך למניין ותיקין, ובתנועה אוטומטית הדלקתי את הרדיו. מה יש בכלל לשמוע בשעה כזו? שדרנים מנומנמים אחרי משמרת לילה, אחרי שהקשיבו לשיחות באסה עם מאזינים...? פתאום אני שומע קול של אדם במהירות של 120 קמ"ש, מלא אנרגיה ודלוק מהתלהבות. לא הבנתי בכלל מה הוא אומר, אבל הוא נשמע מתלהב ומבין לגמרי את העניין שלשמו הוא התעורר. זו היתה הפעם הראשונה ששמעתי שיעור בדף היומי".

"כל בוקר הקשבתי לו" כותב יחזקאלי, "כאילו מדבר מול קהל מלא במרץ וברצון לחלוק את התובנות שלו, ממש אופנוע בפול גז. סתם ככה תוך כדי נסיעה של כמה דקות וזהו, נפרדנו עד למחרת בעלות השחר. מי זה? לא הייתי מוכן לקום מוקדם יותר בשביל לשמוע מי זה. רק אחרי חצי שנה שמעתי אותו בשעות היום בסיום מסכת, קוראים לו הרב מילצקי. (הרב בנימין מילצקי מגיד שיעור ברדיו קול חי ששיעורו אף מועבר באתר 'בחדרי חרדים' מ.ו.) ושוב, בכוחות השכנוע המזהירים שלו, הוא תיאר כמה עונג עילאי זה לסיים מסכת. סיום מסכת? אולי סיימתי ואולי לא... בטח לא חגגתי את זה. אני, שבכלל לא יודע מה זו ישיבה, שרוב חיי למדתי באוניברסיטה, הודיתי באותו רגע שאת הדף הזה, שנראה כמו מסדר של נמלים – לא ממש הבנתי. לא נעים להודות, ניסיתי המון פעמים ועזבתי. תלמיד חכם אני לא אהיה וגם לא פוסק, אז אין לי ממש עניין לפרק את הדף עם הנמלים לאיזו הבנה או לימוד. אני אלמד דברים אחרים והנמלים ימשיכו בשלהן... כך חשבתי. עד שבאותו רגע של סיום המסכת המי-יודע-כמה של הרב מילצקי, החלטתי שאני מצטרף".

"לאט לאט התחלתי להבין שכולם, ממש כולם, לומדים מתחת לאף שלי שיעורי דף יומי. אחרי שחרית, בין מנחה לערבית, במקומות עבודה, בחו"ל, בכל מקום שיש בו מעט רצון להתחבר לדבר הזה. מי אני שאכתוב מה היא הגמרא, אבל לפני כל לימוד אני מרגיע את עצמי שזה לא כזה מסובך. אתה הולך סך הכל לשמוע תמלילים מבית המדרש של התנאים והאמוראים. זה בעצם קצת שיעור במתמטיקה של האמת. וגם אם אתה לא באורות מזה אל תדאג, זה עוד יאיר בעתיד".

"את כל זה אני כותב כדי לחזק את עצמי שיום אחד גם אני אעמוד שם ואסיים את הש"ס. לא יודע אם אוכל להיבחן על זה, אבל בטח אשמח בכך שצירפתי לחיים שלי עידוד שקוראים לו 'הדף היומי'. החל ממחר ישנה הזדמנות של אחת בשבע שנים להתחיל מהתחלה, מסכת ברכות... מאימתי קורין את שמע. התחלה נעימה עם מסכת נעימה. כדאי מאוד, אין ייאוש בעולם ואין לך יום שאין לו דף".

יחזקאלי מספר עוד, כי "לפני שבוע אני מקבל הודעה מאחד העורכים שעבדו איתי בחדשות, אדם שלא חשוד בהיותו דתי או 'מזוקן לציבור' והיום הוא עורך בכיר באתר וואלה. "שמע" הוא כותב, "הרב קובלסקי, אתה מכיר אותו? מפעל גמרא של איש אחד". מיד עשיתי 'גוגל'. וואווו הנה עוד רב במהירות של מעל מאה קמ"ש ועם רצון אש להגיע עם הדף לכל יהודי. מה הקשר בין חדשות וואלה לדף היומי? שאלתי, "יש תקציב ורצון לעשות 2711 שיעורים של הרב באתר שלנו, זה דבר שמעניין לא רק דתיים" הוא אמר. "הרב אמר שאתה יכול לעזור להפיץ את זה אתו באתר שלנו".

"וכך הגעתי בחנוכה לבניין של אתר 'וואלה' בתל אביב לפגישה עם הרב. מוזר לפגוש אדם כזה במקום כזה, ובכל זאת הדף גדול מכולנו. דיברנו איך אני עוזר לו להפיץ את השיעורים, מעין דיבור של שני מילואימניקים בדרך להעביר גיבוש לחבר'ה הצעירים. דיבור מלא שמחה ואור והנה עוד דיבור ביער הפך למציאות. הכרתי רב מתוק, מעניין, חד וחזק בתרגום הגמרא לחיים. מי היה מאמין? עכשיו שיש מסכת ברכות באתר וואלה תגידו לי אתם: מישהו יכול עכשיו לברוח מהדף? חבל על המרדף, תתחילו מחר".

צבי יחזקאלי הרב בנימין מילצקי סיום הש"ס

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד