1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. בארץ

כמה הציבור מאמין בח"כים, מנדלבליט והתקשורת

המכון הישראלי לדמוקרטיה מגיש את מדד הדמוקרטיה לשנת 2019 • ממנו עולה כי 50% מהציבור סבור שמצבה של ישראל טוב עד טוב מאוד • 58% מהישראלים סבורים שהשלטון בישראל מושחת • 55% חושבים שהדמוקרטיה הישראלית בסכנה חמורה • המתח בין ימין לשמאל מדיני-פוליטי הוא השסע החברתי החמור ביותר, אחריו המתח בין יהודים וערבים

קובי עוזיאלי, י' טבת תש"פ 07/01/2020 10:10

סקר מסכם ל-2019 בנימין נתניהו/אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו/אביחי מנדלבליט צילום: הדס פרוש/תומר נויברג, פלאש 90

עם צאתה של שנת 2019, וכניסתנו לשנת 2020, מגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה, את מדד הדמוקרטיה הישראלית לשנת 2019. להלן עיקרי הממצאים.

אמון במוסדות המדינה - צה"ל היה ונשאר בראש רשימת המוסדות שהציבור נותן בו אמון, וזוכה ל-90% אמון מהציבור היהודי. אחריו, נשיא המדינה (71%) ובית המשפט העליון (55%). פחות ממחצית מהציבור היהודי סומך על המשטרה (44%) והתקשורת (36%). סוגרות את הרשימה: הממשלה והכנסת עם 30%, והמפלגות עם 14% אמון ציבורי בלבד. לכן לא מפתיע ש-58% מהציבור הישראלי מאשימים את הנהגת המדינה בשחיתות, מתוכם 59% מהיהודים ו-52% מהערבים.

מדד הקול הישראלי החודשי של מרכז גוטמן במכון הישראלי לדמוקרטיה, בדק בחודש נובמבר האחרון גם את אמון הציבור כלפי היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות: 46.5% מהציבור מאמין באביחי מנדלבליט, ואחוז דומה (42%) בפרקליטות.

מה מצבנו באופן כללי?

מחצית (50%) מהישראלים חושבים שמצבה הכללי של ישראל טוב או טוב מאוד (ירידה של 4% מהשנה שעברה). 31% סבורים שמצבה ככה-ככה ו-17.5% שמצבה רע או רע מאוד.

הציבור חצוי בשאלת מצבה של הדמוקרטיה הישראלית: 34% מהציבור הישראלי סבור כי מצב הדמוקרטיה הישראלית טוב ואף מצוין, לעומת 35% מהציבור שמרגיש שמצבה של הדמוקרטיה בישראל כיום לא טוב. פילוח לפי מחנה פוליטי מעלה כי הימין מעריך יותר בחיוב את מצב הדמוקרטיה הישראלית, לעומת השמאל- בעוד 50% מהמשתייכים למחנה הימין סבורים שהדמוקרטיה הישראלית מתפקדת כשורה, רק 27% מהמרכז ו-13% מהשמאל חושבים כך. בהתאמה, שעה ש-84% ממחנה השמאל 68% מהמרכז סבורים שהדמוקרטיה הישראלית נמצאת בסכנה חמורה, רק 29% ממי שממקמים עצמם בימין חשים כך.

בין ביטחון אישי לרווחה

כשני שליש (64%) מהישראלים חושבים שהמדינה לא מצליחה לדאוג לרווחת אזרחיה, אולם כשזה נוגע לביטחון, התמונה הרבה יותר חיובית – שיעור דומה (63%) חושבים שהמדינה דווקא מצליחה לשמור על ביטחון אזרחיה.

מתחים פנימיים בחברה הישראלית

המתח בין ימין לשמאל המדיני-פוליטי התחזק בשנים האחרונות, וכיום הוא המתח החברתי החמור ביותר לתפיסת 37.5% מכלל הציבור הישראלי (עליה של 5.5% בהשוואה למדד 2018), שיעור הרואים זאת כך "עקף" את שיעור מי שחושבים שהמתח בין יהודים לערבים הוא החזק ביותר.

אנחנו והעולם

השנה ישראל ירדה מעט בדירוג ב-8 מתוך 15 המדדים הבינלאומיים שנבדקו ביחס לשנה שעברה, שמרה על מיקומה ב-7 מדדים, ושיפרה את ציונה במדד אחד בלבד - מדד הזכויות האזרחיות של Freedom House.

ציונה של ישראל השנה במדד השליטה על השחיתות (of Corruption Control) של הבנק העולמי ירד בצורה משמעותית בהשוואה לציון מהשנה שעברה, והוא הנמוך ביותר מאז 2013. בכל הנוגע להשתתפות הפוליטית, על פי מדד ה-Economist, ישראל עדיין עולה על מרבית המדינות הדמוקרטיות המבוססות, וממוקמת במקום השני בעולם.

במדד תפקוד הממשלה של ה-Economist הבוחן את רמת התפקוד הדמוקרטי והיעילות של מוסדות הממשלה, ישראל שומרת על המקום ה-27-32 מתוך 167 המדינות שנכללו במדד, ומדורגת במקום ה-20-23 בקרב מדינות ה-OECD.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לא מאמינה לסקר שלכם  

    דלי

  2. פייק סקר  


  3. המכון הישראלי לדמוקרטיה הוא גוף שמאלני בעיקרו  

    אבי

;