1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. פלילים

המדינה מבקשת לקבוע דיון שיביא להסגרתה

‏בבקשת הפרקליטות נכתב כי "ברור כעת כי בית המשפט הנכבד, הליך ההסגרה וכן שירותי בריאות הנפש נפלו קרבן זה למעלה מחמש שנים למסכת של פעולות מרמה והתחזות מבית היוצר של המשיבה ומקורביה"

אלי שלזינגר, ט"ז טבת תש"פ 13/01/2020 11:24

מלכה לייפר - הסוף? מלכה לייפר בבית המשפט מלכה לייפר בבית המשפט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות חוות הדעת שקבעה כי מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין, מבקשת כעת הפרקליטות לקבוע דיון בהקדם בבקשת הסגרתה לאוסטרליה.

המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה הגישה הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לקבוע בהקדם האפשרי דיון וכן מועד למתן החלטה בעתירת ההסגרה לבקשת ממשלת אוסטרליה להסגיר לידיה את מלכה לייפר על מנת להעמידה לדין על עבירות חמורות שביצעה בתלמידותיה.

בבקשה שהוגשה נכתב כי "לנוכח חוות הדעת של פאנל המומחים, ברור כעת כי בית המשפט הנכבד, וכן שירותי בריאות הנפש נפלו קרבן זה למעלה מחמש שנים למסכת של פעולות מרמה והתחזות מבית היוצר של המשיבה ומקורביה".

בבקשה נכתב עוד "מתבהרת כעת התמונה העגומה לפי ההחלטה בעבר על הקפאת ההליך והעיכובים הרבים עד כה היו והינם פרי התחזות של המשיבה, ובגינם שובש ההליך המשפטי ונפגמה משמעותית יכולתה של ישראל לעמוד עד כה במחויבותה הבינלאומית כלפי אוסטרליה. העותר סבור כי נכון כעת להסיר כל מכשול מן הדרך, להתקדם עם הליך ההסגרה תוך חתירה להכרעה, ולמנוע בכל דרך מצב בו המשיבה ממשיכה לעכב את ההליך ולשבשו בדרכי מרמה".

באוגוסט 2014, לאחר קבלת השלמות שנדרשו לבקשת ההסגרה, הוגשה העתירה להכריז על לייפר בת הסגרה לאוסטרליה על מנת שתעמוד שם לדין בגין ביצוע עבירות קשות וחמורות בשלש קטינות עת הייתה מורתן ומנהלת בית הספר שלהן. בית המשפט קבע דיונים בעתירה מעת לעת, אולם לייפר לא התייצבה לדיונים בבית המשפט בטענה כי אושפזה בשל מצבה הנפשי טרם כל דיון ודיון.

ביוני 2016 הפסיק בית המשפט את הדיון בעתירה, זאת נוכח חוות דעתו של פסיכיאטר מחוז ירושלים כי לייפר שרויה בגל פסיכוטי ואינה כשירה לעמוד לדין. בהתאם לעמדת פסיכיאטר מחוז ירושלים קבע בית המשפט כי היא תטופל במסגרת צו טיפול מרפאתי כפוי.

בפברואר 2018 חידש בית המשפט את הליך ההסגרה, זאת לבקשת המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, ולאחר שנאספו בחקירה משטרתית נגד לייפר ראיות המוכיחות כי היא מתחזה לסובלת ממחלת נפש.

בפני בית המשפט נשמעו שבעה מומחים פסיכיאטרים (שלושה שמונו על ידי פסיכיאטר מחוז ירושלים, ארבעה מטעם לייפר) וכן פסיכיאטר מחוז ירושלים עצמו. בסיכומם של דברים החליט בית המשפט למנות פאנל מומחים שיחווה דעה בעניין כשירותה של לייפר.

בשבוע שעבר הוגשה לבית המשפט הנכבד חוות דעתם של פאנל המומחים שמינה בית המשפט הנכבד לדון בשאלת כשירותה של המשיבה לעמוד להליך הסגרה. פאנל המומחים קבע פה אחד כי לייפר יכולה לעמוד לדין ומתחזה בוודאות לגבי כושר שיפוטה ויכולת תפקודה.

נוכח העמדה החד משמעית אליה הגיעו חברי הפאנל לפיה לייפר מתחזה בוודאות לגבי כושר שיפוטה ויכולת תפקודה, סבורה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה כי די בתמלילי בדיקותיה של לייפר על ידי פאנל המומחים על מנת להבהיר כי מדובר במי שמתמצאת במציאות הסובבת אותה ועל כן כשירה לעמוד לדין.

עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד: היום הוכח שחור על גבי לבן כי צדקנו בטענתנו משך תקופה ארוכה, שזכויות אדם בסכנה בשל שיקולים דיפלומטיים ובחישות של גורמים מדיניים שמבקשות לדלג על ההליכים המשפטיים. הפרקליטות בבקשתה היום לבית המשפט מציינת במפורש כי הפרשה מסבה נזק ליחסים בין ישראל לאוסטרליה ועל כן יש להזדרז ולהסגירה. לטעמנו אין נזק חמור יותר לתדמיתה של ישראל מהניסיון הנואל לדרוס הליכי משפט בידי מי שאצה לו הדרך מטעמים לא ענייניים.

גם לעניין הקביעה הרפואית כביכול: הפרקליטות נאחזת בחוות דעת אחת שטרם עברה הליך משפטי ואנו בטוחים שגם היא תופרך בבית המשפט כמו חוות הדעת הקודמות שהוגשו על ידי המדינה. מדאיג מאוד שהלקחים לא הופקו והמגמה הברורה היא לסמן את המטרה מראש.

חוות הדעת של הפאנל תבחן בהתאם לכללי הדין ואנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט ייתן למרשתנו את יומה בהליך הגון וראוי".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. יואו לא נרגעו מהאישה הזאת  (ל”ת)


    • לא ירגעו עד דרומית הנפשות לא תצא מהארץ (ל”ת)


    • כי את/ה בטח היית נרגע/ת בשניה אם היו מתעסקים עם הבת שלך ורוצחים את נפשה? (ל”ת)

      גזר דין מוות לפדופילים

;