1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. עיתונות ותקשורת

הפרשן: משהו מדהים קורה באיראן

הפרשן צבי יחזקאלי על רקע המצב הפנימי באיראן: "ארצות הברית יכולה להפיל את שלטון האייתולות" | "באיראן מתרחש מרד על אש קטנה כבר כמה שנים. הוא לא יוצא לפועל כיוון שהשלטון מדכא אותו". אך מה השתנה בהלך הרוח במדינה מאז חיסולו של קאסם סולימאני?

קובי עוזיאלי, כ"ב טבת תש"פ 19/01/2020 07:19

אפקט חיסול סולימאני צבי יחזקאלי צבי יחזקאלי צילום: מתוך פייסבוק

הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13' צבי יחזקאלי, ניתח את הנעשה בעולם הערבי בשבוע החולף בשיחה עם ניסים משעל ברדיו 103FM.

בתחילת דבריו, הסביר צבי יחזקאלי מדוע מנסים האיראנים לשנות את מצבם המדיני: "כל מה שאתה רואה עכשיו בעזה זה חלק מדיבור ההלוואה בין ישראל לחמאס על רקע יציאתו של הנייה להלוויה של קאסם סולימאני. אני עדיין חושב ניסים, שהסיפור הגדול של השבוע במזרח התיכון זה איראן. אנחנו לא רואים את זה ממש בעיניים כי בעצם סגרו שם את כל האינטרנט, אבל השבוע זה היה שבוע של מחאה עצומה, מחאה מדממת, מחאה שבאה ואמרה – אנחנו לא דורכים על דגלי ישראל. בכל עיר באיראן, בכל אוניברסיטה באיראן יש משטחים, מדרגות, מגרשים, מבואות לאולמות שבהם יש דגל ארצות הברית ודגל ישראל על הרצפה".

משהו קורה בתוך איראן

בהמשך סיפר צבי על התמורות שחסו ביחסם של התושבים לישראל וארצות הברית: "היית צריך לראות השבוע עשרות ומאות תמונות שמגיעות משם, בהם סטודנטים מורידים נעליים, עוברים מסביב, לא דורכים, לא יורדים במדרגות שמצויר עליהן דגל ישראל ודגל ארצות הברית, מלמדך שמשהו קורה בתוך איראן ואנחנו לא יכולים לראות את כל התהליך הזה בגלל שהשלטון האיראני חוסם. אתה יכול לראות זאת בסרטים שהוברחו משם עם מעט האינטרנט שנותר שם".

לצד חיסולו של מפקד כוח קודס, נדמה על פי מעט המידע שמצליח לצאת מכותלי איראן, כי גם כוחן הרב של משמרות המהפכה הולך ופוחת. צבי סיפר עוד על התופעה: "רואים אנשי משמרות מהפכה מציתים את כרטיסי החבר שלהם ממשמרות המהפכה, תולשים פוסטרים של סולימאני את זה בעיר הולדתו של סולימאני בכרמאן, האייתולות נותנים הוראות ישירות להרוג מפגינים - מבינים שמשהו קורה שם".

בסוף השיחה, שאל ניסים משעל את צבי יחזקאלי אילו פעולות צריכה לנקוט ישראל כלפי איראן בתקופה זו של חוסר הודאות המדיני. צבי השיב בתגובה כי: "ישראל צריכה לנצל את הפגיעה בהרתעה האיראנית ולהמשיך את העבודה, להגביר את המלחמה בקיום האיראני ובהימצאות האיראנית, בנוכחות שלה בסוריה ובלבנון. ישראל לא רק צריכה להמשיך אלא להמשיך ביתר שאת כיוון שעכשיו יש הזדמנות. לכן ישראל אמרה השבוע שהיא חוזרת לעבודה היום יומית, אפשר לומר כמעט סיזיפית, של לנגף את האיראניים מגבולנו.

(עריכה: מיכל קדוש, רדיו 103FM)

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. להמשיך ללחוץ על משטר האיאטולות עד שיתמוטט  (ל”ת)

    צבי

  2. מזכיר לי את ישראל  

    מזרחי נרדף

  3. צריך להמשיך ולהתפלל...