י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
החלטה היסטורית

הרבנות הכירה ביהדותם של 'ביתא ישראל'

בעדה האתיופית סוגרים מעגל של יותר מארבעה עשורים, לאחר שמועצת הרבנות הראשית לישראל החליטה להכיר ביהדותם של חברי קהילת 'ביתא ישראל' | את ההחלטה ההיסטורית שהתקבלה כבר לפני חודשיים וחצי ונשמרה בסודיות, חשף הכתב אוריה אלקיים בכאן 11

 הרבנות הכירה ביהדותם של 'ביתא ישראל'
בני הקהילה האתיופית בחג הסיגד צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

הרבנות הראשית קיבלה החלטה היסטורית, אחרי ארבעה עשורים של ציפייה.

על פי דיווחו של העיתונאי אוריה אלקיים ב'כאן 11', מועצת הרבנות הראשית אימצה את פסיקתו של הראשל"צ מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, המכירה מבחינה הלכתית ביהדותם של יוצאי אתיופיה מקהילת 'ביתא ישראל'. את ההחלטה קיבלה מועצת הרבנות הראשית שהתכנסה בביתו של הגר"ע יוסף ברח' הקבלן בהר נוף, לפני כחודשיים וחצי.

מסיבות שאינן ברורות, ההחלטה נשארה בסוד עד לבקשת 'כאן חדשות' לחשוף זאת.

אלקיים העריך כי ייתכן שההחלטה הוחרשה בשל החשש מהתנגדות לה בקרב חוגים חרדים מסוימים.

עם זאת גורמים ברבנות אומרים כי ההחלטה מבטלת מסמך ישן משנות ה־80, שהטיל ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה ודרש מהם לבצע פעולות שונות לאישור יהדותם. יוצאי אתיופיה ייחלו להחלטות האלה לא פחות מארבעה עשורים שבמהלכם קיבלו יחס מפלה מהממסד הדתי.

תנועת 'נאמני תורה ועבודה' הגיבה לדיווח ב'כאן 11' ובירכה על ההחלטה: "החלטת מועצת הרבנות הראשית לאמץ את פסיקתו של הרב עובדיה יוסף ולהכיר בבני העדה האתיופית מביתא ישראל כיהודים לכל דבר ועניין, מהווה התקדמות משמעותית של הרבנות בדרך לתיקון יחסיה עם היהודים יוצאי אתיופיה. העובדה שההחלטה הגיעה בעקבות גילויי גזענות במערכות שירותי הדת, שנחשפו על ידי כתב חדשות כאן 11 אוריה אלקיים, מוכיחה שביקורת ולחץ מבחוץ מועילים לתיקון עוולות ואנו שמחים על כך שיש קשב לכך בקרב מועצת הרבנות הראשית. אנו קוראים לרבנות לא להתמהמה ולוודא שההנחיה לבטל בדיקות יהדות על בסיס צבע עור מיושמת במלואה ולפעול במרץ כנגד כל גילוי גזענות במערכות שירותי הדת".

גם בארגון 'עתים', בירכו על ההחלטה ההיסטורית ומסרו: "אנו מברכים על החלטת מועצת הרבנות הראשית שאימצה את פסיקתו של הרב עובדיה בנוגע להכרה ביהדותם של יוצאי אתיופיה, שהתפרסמה הערב, ומודים לאוריה אלקיים שלא מניח לנושא לרדת מסדר היום כדי להביא לתיקון בנושא זה".

"כ-47 שנים עברו מאז שפסק מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל באופן חד משמעי כי אין להטיל ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה, כאשר הוא מתבסס על מסורת פסיקה שהחלה בתקופת רבי דוד בן זמרא, מגדולי רבני מצרים במאה ה־16".

לדברי הארגון, "בשנים האחרונות ליווינו וייצגנו מספר מקרים של אפליה ועוולות כנגד יוצאי אתיופיה, שקשורים לערעור על יהדותם ושנובעים, בין היתר, מהטלת ספק של הממסד הדתי בשייכותם לעם היהודי. זהו צעד חשוב במאבק ש"עתים" גאה להיות חלק ממנו, הדואג לקיבוץ הגלויות הישראלי, וליחס צודק כלפי מגוון הקהילות במדינת ישראל".

"אנו מצפים לאכיפת החלטה זו בפועל ואנו תקווה כי היא תהווה בסיס לתיקון היסטורי ולהפסקת האפליה כנגד קהילת יוצאי אתיופיה, קהילה יהודית עתיקה ומפוארת", לשון התגובה.

מועצת הרבנות הראשית הרב עובדיה יוסף העדה האתיופית ביתא ישראל אוריה אלקיים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד