1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

אהוד ברק: "זה פשוט תעלול בחירות זול של נתניהו"

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, התראיין לרדיו 103FM בנושא תכנית המאה וסיפוח בקעת הירדן ואמר: "נתניהו מכשיל בכל פעם אפשרות לזוז קדימה, משום שהוא משועבד לגזענים ולמשיחיים" |  "אני אומר כבר שנתיים לאנשים בסביבתו של טראמפ שאילו הייתה ממשלה אחרת בישראל, היה לאמריקאים סיכוי הרבה יותר גבוה להשיג הישג ממשי בר-קיימא", כך ברק

קובי עוזיאלי, ב' שבט תש"פ 28/01/2020 07:44

תכנית המאה שתוצג היום אהוד ברק אהוד ברק צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שוחח עם ינון מגל ועם בן כספית ברדיו 103fm, על תוכנית המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. וגם התייחס לקריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לספח את בקעת הירדן: "כל העניין הוא פשוט תעלול בחירות זול של נתניהו".

"תוכנית המאה של טרמאפ היא העמדה האמריקאית הכי נוחה שהייתה לישראל אי פעם ברמת הנשיא האמריקאי. זה באמת יוצר הזדמנות חשובה מאוד. מצד שני טראמפ רואה בזה מקשה אחת ואי אפשר יהיה להסתכל עליה בלי מתן 80% משטחי יהודה ושומרון שיוקצו למדינה הפלסטינית שתהיה ממזרח לירושלים תוך פירוק 60 מאחזים בלתי חוקיים והפסקת החרבת יישובים מחוץ לגושים. זה עדיין דבר שמחייב מחשבה אחראית מאוד. בני גנץ מייצג עמדה בדגש על תיאום והדדיות של הסדר אזורי תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים ואפשרות למהלכים חד-צדדיים בהמשך. היות שכולם מסכימים על הירדן כגבול הביטחון במזרח התיכון, ההצעה של נתניהו לסיפוח מיידי של בקעת הירדן משקפת היסטריה אישית של עבריין נמלט שאיבד את השיפוט. שלא לדבר על הפקרות ביטחונית. זה פוגע פגיעה עמוקה ביכולות המבצעיות של ישראל נגד איראן. זו פגיעה ממשית כי ירדן היא משענת אסטרטגית. כל העניין הוא פשוט תעלול בחירות זול של נתניהו".

ינון מגל: מה תגיד אם נתניהו יספח את גוש עציון או את מעלה אדומים בשבוע הבא?
"בסופו של דבר בהסדר קבע, על 90% מהישראלים מוסכם שגושי היישובים צריכים להיות חלק מהמדינה. כל הדברים הללו יחד הם בערך 5% מהשטח ביהודה ושומרון. זה לא מבטל את האפשרות למדינה פלסטינית. אין היגיון לספח לפני שמנסים לעשות דיון. גם טראמפ מבין שהפלסטינים מוכרחים לדחות את התוכנית הזאת, הוא בונה על זה שהמועמדות האחרות להסדר האזורי יצטרפו אליו ואלינו וינסו לכופף את הפלסטינים. זה תהליך שלוקח זמן ודורש סבלנות. אם אתה קובע עובדות בשטח אתה מבטל את היכולת שלהם להצטרף. אילו היה עומד פה משהו שחייבים לבצע בשלושת השבועות הקרובים – מילא. אבל גם בעוד 40 יום וגם בעוד שלושה חודשים תהיה ממשלה חדשה בישראל וטבעי שהיא תעסוק בזה ועדיין טראמפ יישאר הנשיא".

ינון: גנץ צריך לאמץ את התוכנית?
"לא מדובר באימוץ. הוא צריך לומר שנבדוק את התוכנית ברצינות ושהוא רואה את ההזדמנות החשובה. הנשיא האמריקאי מעוניין ששני הצדדים ידונו וייתנו לזה הזדמנות אמיתית לקרות. אני אומר כבר שנתיים לאנשים בסביבתו של טראמפ שאילו הייתה ממשלה אחרת בישראל, היה לאמריקאים סיכוי הרבה יותר גבוה להשיג הישג ממשי בר-קיימא".

ינון: אתה מקבל את התוכנית הזאת? מה החזון שלך לבקעת הירדן?
"העתיד ביטחוני הוא ברור. ישראל חייבת לוודא שנהר הירדן הוא הגבול הביטחוני שלה בכל מצב. ברגע שהגבול הביטחוני יוסכם, גוש עציון, מעלה אדומים, גבעת זאב, אריאל, קדומים והיישובים צמודי הגבול חשובים. אני לא אומר לך שלא יהיה צורך לספח. אם אין אפשרות להגיע להסדר, באין ברירה ישראל תצטרך לנקוט אמצעים חד-צדדיים שמובילים בהדרגה לשתי המדינות".

ינון: הנה זה קורה. אתה היית הראשון שאמר שאין פרטנר.
"אני לא יודע אם היום אין פרטנר. ישראל, כדי להוכיח לטראמפ ולשותפים המיועדים שלה באזור ולציבור הישראלי שמאמין בהיפרדות ובחזון שתי המדינות, צריכה לעשות ניסיון מחדש. לשבת ברצינות עם הפלסטינים ולתת לשותפים במדינות המפרץ הצצה מספיקה לתוך חדר הדיונים כדי שיוכלו לקבל החלטה אם ישראל התעקשה להכשיל את התוכנית או לא. נתניהו מקבל את התוכנית כדי להכשיל אותה ולזרוק את האחריות על מישהו אחר ולעבור מיד לסוף, לצעדי סיפוח בקעת הירדן. אלו צעדים חסרי אחריות ביטחונית. גנץ לעומת זאת עושה ההפך. הוא קורא לממשלה להיבחר ולדון בנושא בצורה מסודרת כדי לנסות להגיע להסדר. אם לא נגיע להסדר - שמורה לנו האופציה לעשות צעדים חד-צדדיים".

בן כספית: ביום חמישי, כשהתברר שטראמפ עומד לחשוף את התוכנית, הייתה תחושה שטראמפ נחלץ להצלת נתניהו. אני עדיין סבור שזה חסר תקדים שמדינה נמצאת חודש מבחירות ומייצרים משהו גורלי כל כך.
"אנחנו לא נחלק ציונים לארצות הברית. טראמפ מכין את התוכנית כבר שנתיים ומי שהכשיל אותה הוא נתניהו שעושה רעשים שהוא כל הזמן מוכן לצעדים ולהישגים אדירים וכבירים, אך בפועל הוא מכשיל כל פעם את האפשרות לזוז קדימה כי הוא משועבד לגזענים, למשיחיים ולכהניסטים. לקראת בחירות 98' נפגשתי לבדי עם הנשיא קלינטון כשברקע היו דיווחים עוינים שאין סיכוי שאנצח את נתניהו. נפגשתי עם הנשיא לבד והוא מצא את הדרך להיפגש. אין בדבר הזה משהו חריג. טוב מאוד שאנשיו של גנץ מצאו את הדרך לעשות את זה. אתה מבין את הרצינות של העניין מהלהט של ביבי להיפגש עם טראמפ לפני כן כדי שהוא יהיה האחרון שיוצא מהחדר".

ינון: אני מניח שטראמפ ילחץ לקבל את התוכנית וללכת לצעדי הסיפוח.
"אתה סבור שהתוכנית של טראמפ היא הסיפוח, אני חושב שתוכנית המאה של טראמפ היא דבר הרבה יותר מקיף. סיפוח בקעת הירדן ידליק את הביטחון של מדינת ישראל. אין משם שום איום כעת".

ינון: אתה ויתרת על בקעת הירדן. איך אתה מסביר את זה?
"לא ויתרתי על שום דבר. חילופי שטחים יכולים להיקבע רק במשא ומתן. המקום לדון בצעד חד-צדדי הוא אחרי המשא ומתן ואם הוא נכשל. אם ישראל כמו לפני 20 שנה תמצא את עצמה ללא פרטנר, ננוע לכיוונים חד-צדדיים. ביטחון הוא לפני הכול ושלמות העם קודמת לשלמות הארץ, הכרזת העצמאות היא החוקה של מדינת ישראל. ההישגים הם של המדינה ולא של נתניהו".

(עריכה: איתמר זיגלמן, רדיו 103FM)
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. למה נותנים במה למטורלל הזה???  (ל”ת)


 2. הלוזר לא מתבייש לפתוח את הביוב.רצה לתת את הכל לערפת,וההוא סירב  (ל”ת)


 3. השנאה שלו לנתניהו מטריפה את דעתו  (ל”ת)

  דוד

 4. קנאי עלוב  (ל”ת)

  שלום

 5. ברק  


 6. אולי תפסיקו כבר להביא  

  דורי

 7. אהוד לא אהוד  

  בן ציון

 8. ברק  

  רחלה

 9. מי שונא יותר את נתניהו ברק או אולמרט  (ל”ת)

  ברק או אולמרט

 10. ויפתח השם את פי האתון  

  חצקל

 11. ברק, עוד לא ראית שהעם לא רוצה אותך, מספיק, תן מנוחה אף אחד לא מעניין  

  צבי

 12. אהוד בקר  

  מיכל

;