ט"ז סיון התשפ"ד
22.06.2024
לאחר שעשו היסטוריה

הגר"מ שטרנבוך נגד הרבנות: פסקם בטל ומבוטל לא שריר ולא קיים

בעקבות החלטת הרבנות הראשית, הגר"מ שטרנבוך בפסק הלכה נחרץ: "אין לשנות מדעת גדולי ישראל שהורו כי הפלאשים צריכים לעבור גיור כדין" • בדבריו הביא את פסקי ההלכה של גדולי הפוסקים הגר"מ פיינשטיין, הגרי"ש אלישיב והגרש"ז אויערבאך, שהתריעו כי יש להעביר את הפלאשים גרות ואין להכשירם ללא גרות

הגר"מ שטרנבוך נגד הרבנות: פסקם בטל ומבוטל לא שריר ולא קיים
הגר"מ שטרנבוך/הגר"י יוסף צילום: שוקי לרר/דוד כהן, פלאש 90

בשבועות האחרונים פורסם כי מועצת הרבנות הראשית החליטה בחשאי להכיר ביהדותם של קהילת 'ביתא ישראל' מאתיופיה (המכונים גם: "פלאשים") כיהודים גמורים בלא צורך בגרות, וזאת בניגוד למנהג שהונהג עד כה בארץ הקודש, על פי הוראת מרנן הגר"מ פיינשטיין, הגראמ"מ שך, ה'מנחת יצחק', הגרש"ז אויערבאך, הגרי"י פישר, הגרי"ש אלישיב זצ"ל שגילו דעתם כי ה"פלאשים" יוצאי אתיופיה צריכים לעבור גרות – וכל זמן שלא התגיירו הרי הם ספק גויים.

עם היוודע ההחלטה, התעוררה סערה רבתי בעולם הדיינות בשל המשמעות המקיפה של פסיקה זו. במכתב מיוחד שהגיע לידי 'בחדרי חרדים', כותב הגר"מ שטרנבוך: "לאחרונה נודע שרבנים מ"הרבנות הראשית" קמו להתיר את יוצאי אתיופיה המכונים "פלאשים" – (הנקראים גם "ביתא ישראל") כיהודים גמורים בלא גרות. זהו עזות מצח לשנות ממה שנתקבל והוסכם להלכה על ידי כל גדולי התורה וההוראה בדור הקודם בארץ ובגולה - שהפלאשים הבאים מאתיופיה הינם בכלל ספק יהודים, וצריכים כל אחד ואחד בפרטיות גירות גמורה, בקבלת עול מצות והטפת דם וטבילה, וכן נהגו בארץ הקודש מאז ומתמיד".

במכתבו כותב הגר"מ שטרנבוך כי אם רוצים להיתלות ברדב"ז שפסק כי הם יהודים גמורים, יש לאוסרם לבוא בקהל כדין ספק ממזרים וכעדותו הברורה של הרדב"ז שהם ספק ממזרים, ואותם המתירים על פי דברי הרדב"ז הרי הם תופסים החבל בשני ראשים.

"מה שטוענים המתירים שסומכים על הרדב"ז שכתב (ח"ז סי' ה') שהם יהודים משבט דן, הנה אם נסמוך בזה על דברי הרדב"ז להחזיקם כיהודים גמורים, הרי אנו גוזרים עליהם כליה שאסורים להינשא גם בינם לבין עצמם, שהרי הרדב"ז שם כתב שהם ספק ממזרים, והיאך תפסו החבל בשני ראשים להחזיקם כיהודים גמורים ללא גרות על סמך עדות הרדב"ז, ומאידך להתירם לבוא בקהל בלא חשש ממזרות - שלא כעדות הרדב"ז שהם ספק ממזרים", תוהה ראב"ד 'העדה החרדית' במכתבו.

את מכתבו חותם הגר"מ שטרנבוך בקביעה נחרצת: "זאת התורה לא תהא מוחלפת, ואין לאף אחד כוח לשנות דין תורה שכבר נפסק על ידי כל גדולי התורה והוקבע כמנהג בארץ הקודש זה עשרות בשנים, ובשם רבבות עם ישראל הכפופים לדעת תורה אנו מכריזים שפסקם בטל ומבוטל לא שריר ולא קיים, ובזכות עמידה על משמר טהרת כרם ישראל נזכה בעז"ה לתשועת עולמים. הנני המצפה לרחמי שמים מרובים - משה שטרנבוך", לשון המכתב.

יצוין כי בתחילת השבוע יצא הדיין הגאון רבי אברהם שרמן מגדרו ופרסם מאמר מקיף בו הביא את דעתם של גדולי ישראל כי קהילת "ביתא ישראל" צריכים לעבור גיור עם קבלת מצוות כדת וכדין.

הגר''מ שטרנבוך הגר"י יוסף ביתא ישראל מועצת הרבנות הראשית הרבנות הראשית לישראל גיור לחומרא יוצאי אתיופיה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 19 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד