1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

נתונים מפתיעים: כמה מיהודי ארה"ב הם פרו-ישראל?

נתונים מעודדים באשר ליחסים בין ישראל לארצות הברית. 72% מרגישים שהקשר שלהם עם ישראל חזק כבעבר, ואף התעצם. כך מפרסם הבוקר כתב יהדות התפוצות של "ישראל היום"-דן לביא.

יענקי פרברט' שבט תש"פ 04/02/2020 14:02

הממצאים שומטים את הקרקע כיכר הטיימס סקוור בניו יורק כיכר הטיימס סקוור בניו יורק צילום: pixabay

סקר נרחב בקרב הקהילה היהודית בארה"ב מגלה כי רוב מכריע ממשיך לאהוד את ישראל. כ־80% הם בעלי עמדות פרו־ישראליות וכ־67% מחוברים רגשית לישראל; לצד זאת, 40% ציינו כי הסיבה העיקרית שגורמת להם להיות פחות מקושרים לישראל, היא היחסים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא טראמפ, וכשליש הצביעו על העלייה בכוחן של מפלגות ימניות או חרדיות כגורם משמעותי בהתרחקות.

מדובר באחד הסקרים הגדולים ביותר שנערכו בקרב יהודי ארה"ב, והממצאים שומטים את הקרקע מתחת לשיח המשברי שהתפתח בתחום בשנים האחרונות. הסקר נערך ביוזמת קרן משפחת רודרמן בדצמבר 2019. נדגמו בו 2,500 יהודים בוגרים, נשים וגברים כאחד, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בארה"ב, באמצעות קבוצת מלמן (Mellman Group), כאשר הסטייה הסטטיסטית היא 1.96%.

נתוני הסקר מפתיעים למדי על רקע המתחים שהתגלעו בשנים האחרונות בין הצדדים, בין היתר סביב מתווה הכותל והיחס לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. 45% מהנשאלים חושבים כי היחס האישי שלהם לישראל נשאר כמו שהיה לפני חמש שנים, ואילו 27% חושבים שהקשר התחזק. רק 20% חושבים שהקשר נחלש.

כאשר נשאלו על היחס בין הקהילות (יהודים בארה"ב לישראל), 51% חשבו שהוא זהה (28%) או חזק יותר (23%) יחסית למה שהיה לפני חמש שנים. מנגד, 32% חושבים שהקשר נחלש בחמש השנים האחרונות.פילוח של התשובות לפי השתייכות לזרמים מראה תמונה ברורה: יהודים המזדהים עם הזרמים הליברליים יותר, חשים כי הקשר נחלש יותר מאשר מקביליהם, אך התמונה אינה חד־ממדית: 15% ממי שהזדהו כאורתודוקסים טענו שהקשר נחלש, ואילו 31% מהקונסרבטיבים טענו כי הקשר התחזק.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;