1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

הצוואה של המשפיע: "אל תהיו קשורים לאף מפלגה או חסידות"

צוואה מפתיעה של המשפיע הגאון הצדיק רבי סנדר ארלנגר זצ"ל שנפטר בשבוע שעבר - נחשפת כעת לאחר פטירתו • בצוואתו שנכתבה בשנת תשנ"ט כותב המשפיע כי "אין להיות שייך לשום חוג ולשום מפלגה" • "אף על פי שיש מעלות בכח הרבים - יש הרבה שגיאות" • הסיפור המלא 

משה ויסברג, כ"ג שבט תש"פ 18/02/2020 12:40

יש שגיאות במנהיגים המשפיע רבי סנדר ארלנגר זצ"ל המשפיע רבי סנדר ארלנגר זצ"ל צילום: בעריש פילמר

המשפיע הגאון הצדיק רבי חזקיהו אלכסנדר סנדר יצחק ארלנגר זצ"ל, שהשיב את נשמתו ליוצרה בסוף השבוע, אחר עשרות שנות ייסורים של אהבה והוא בשנת הס"ט לחייו, כתב צוואה במשך השנים לבני המשפחה והתלמידים. 

רבי סנדר זצ"ל, שהיה מפורסם ביראתו ותורתו, וזיכה את ישראל בקדושתו וטהרתו, חיבר חיבורים להרבות טהרה בישראל והעמיד תלמידים הרבה בכל חלקי התורה, ונודע כקנאי לדבר ה' עת לחם את מלחמות גיוס בני הישיבות, חילולי קברים ועוד. 

בחלק מהצוואה, שהגיעה לידי 'בחדרי חרדים' ונכתבה כחוברת תחת השם "צוואה לדורות ישרים" בשנת תשנ"ט, כותב רבי סנדר זצ"ל לא להיות קשור עם אף חוג בציבור החרדי, "אל תהיו קשורים ביותר בשום מפלגה או חסידות, כי אף על פי שיש מעלות בכח הרבים וצריך להצטרף לטובה עם דברים טובים ומרובים העושים את המצווה, מכל מקום היום הזה יש הרבה שגיאות, הן במנהיגים והן באותם ששופטים את שופטיהם". 

עוד נכתב, "הכל מתנהל כפי רוח הזמן ותולים ההכשר שבודאי הרבים או הרביים צודקים ואחד עושה את השני, הרבים מכתירים ונתלים במוכתרים מהם, ומצווים גם כן עליהם". בנוסף, כותב רבי סנדר זצ"ל כי אין צורך לבקר אחרים, "אין מצווה לקטרג ולמצוא מומי אחרים, ואם רצונך קח יצר הביקורת ובקר עצמך תחילה". 

המקורבים מסבירים כי זו הייתה דעתו גם כל השנים, לא להיות שייך לאף חוג, כי לא יודעים מה דעת המנהיג - שלפעמים כך ולפעמים אחרת. 

בנוסף, כותב המשפיע בצוואה שלא להאריך בהספדים ולא להשתמש בתואר 'צדיק', רק לכתוב 'הרב המזכה את הרבים'.

כידוע, רבי סנדר זצ"ל עמד בעוז ובגאון והכריז בבית המשפט כי רק חוקי התורה מחייבים אותו וכי הוא ימשיך להיאבק ולמנוע חילול קברי ישראל בכל מקום ובכל שעה. כך היה מראשי המדברים בכל עצרות המחאה נגד גזירות הדת, אם בהתערבות והחדרת תכנים פסולים במוסדות החינוך, גזירות הגיוס, פרצות הטכנולוגיה ויתר עצרות החיזוק - בכל נושא שעלה על הפרק.

התלמידים מספרים כי מעולם לא נשא פני איש, קטן כגדול, וככל שראה שישנה פרצה בחומה היהדות עמד מעל כל במה והכריז את דבר ה' ברמה. גם כאשר אנשים אותם העריך והוקיר חטאו לאמת והתירו את אשר ראה לאסור, לא נשא פניהם והכריז ברבים כי אין לסמוך על הוראתם.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מהצוואה משתמע לא להצביע לאף מפלגה, רק ללמוד תורה ביום הבחירות.  (ל”ת)

  שריר

  • מי שלא מצביע עוזר להחטיא את ישראל (ל”ת)


 2. עשה לך רב והסתלק מהספק  

  אברהם

  • כהיום המנהג - הוא עושה לעצמו רב כדי לבוא למחלוקת... (ל”ת)

   משה

 3. ומה עם עשה לך רב????????????????  (ל”ת)

  אמיתי

  • עשה לך רב שיפסוק לך כמו הרב הנ"ל זצוק"ל (ל”ת)

   אנא

  • אם יהיה לך רב, כמו שהתנא במשנה התכוון אזי "עשה לך רב" כדי שתסתלק מן הספק, משא"כ היום, שכל רב מוסיף לך עוד ספיקות, שלא היו לך לפני זה. (ל”ת)


  • הוא כותב 'כהיום יש הרבה שגיאות במנהיגים'.. (ל”ת)

   יענקל

 4. פירוש  

  גרוסמן

 5. זה טוב לכל מי שמגיב פה, כי אין רב שמתיר לגלוש באתרים ולא לצורך גדול של פרנסה... כך שאם היה לכם רב לא הייתם פה... אז הנה לכם צוואה בשבילכם  (ל”ת)

  יהודי

 6. ר' אברהם יהושע  

  משה

 7. מחאה  


 8. אז גם במשה רבנו פקפק? (ע''פ המשנה בר''ה פ''ב מ''ט)  (ל”ת)

  יוסי

 9. כולם טועים חוץ ממנו, נו ברצינות  (ל”ת)

  ריאלי

 10. דעת תורה  


 11. לא ברור. נשמע שיש כאן טעות בהבנת דבריו. לא ייתכן שצדיק כזה קרא משהו מגד משנה ובעצם נגד כל ההוויה של המסורת בידינו, מרב לתלמיד.  (ל”ת)


 12. צדיקים כמוהו החריבו את עם ישראל  

  יהודי פשוט

 13. הכוונה גם לחסידות חב"ד?  (ל”ת)


 14. לא שמע על הפסוק ויאמינו בה' ובמשה עבדו?!  

  י

 15. תורת בעל שם??.......  

  מוטי

 16. דעה של גאפתן  

  דויד

  • עפרא לפומך!!! והצוואה לא בשבילך אלא בשביל משפחתו (ל”ת)


 17. הוצאתי את קונטרסיו מהבית ושמתים ליד הפח  

  רון

  • ההפסד כולו שלך (ל”ת)


 18. רבנו סר מן הדרך  (ל”ת)


 19. איש צדיק-  

  ישראל

 20. הוא התכוון להיות כלל חסידי ולהפעיל את השכל הישר