ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
בדרך לקלפי > מכה ל'כחול לבן'

מיד לאחר הבחירות: בדיקה משטרתית בפרשת החברה של גנץ

המשטרה תפתח מיד לאחר הבחירות בבדיקה משטרתית נגד החברה שהמועמד לראשות הממשלה בני גנץ עמד בראשה - 'המימד החמישי' • בליכוד כבר רוקדים, נתניהו מיהר לצייץ: "זהו ערב עצוב למדינת ישראל" | דיווח: השר גלעד ארדן חשוד כי ניסה לעכב הליכים במשפט נתניהו

מיד לאחר הבחירות: בדיקה משטרתית בפרשת החברה של גנץ
גנץ בכנסת צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

12 ימים לפני הבחירות: בדיקה משטרתית נגד גנץ בפרשת "המימד החמישי".

במהלך השבועות האחרונים, היועץ המשפטי לממשלה החליט להורות למשטרה לפתוח בבדיקה בפרשת "המימד החמישי" שבני גנץ העומד בראש מפלגת 'כחול לבן' היה ממנהליה.

על פי הדיווח של אביעד גליקמן ב'חדשות 13', מיד לאחר הבחירות המשטרה תערוך בדיקה פלילית בפרשת המימד החמישי. על פי הדיווח, נכון לעכשיו גנץ עצמו אינו חשוד.

ראש הממשלה נתניהו הגיב לפרסום בקצרה וכתב: "זהו ערב עצוב למדינת ישראל".

עמית סגל מ'חדשות 12' צייץ בטוויטר כי "לא משנה מי ראש הממשלה הבא - בסבירות גבוהה יפגוש שוטרים". בני גנץ על פרשת המימד החמישי ובנימין נתניהו שמשפטו צפוי להיפתח שבועיים לאחר הבחירות.

בנוסף, הפרשן המשפטי גיא פלג פרסם במהדורת 'חדשות 12' כי השר גלעד ארדן ניסה לעכב את ההליכים במשפט ראש הממשלה בנימין נתניהו, אבל נאלץ לוותר בהוראת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. השר הורה לממונה במשרד לביטחון הפנים לא לחתום על תעודות החיסיון בתיק, עד לקיום דיון עקרוני בסוגיה. המשנה ליועמ"ש הבהירה לארדן שכי הוא עד במשפט, ומנוע מלהתערב - והממונה חתם.

לפני כשלושה חודשים, דיווחנו כי פרקליטות המדינה החלה בבחינת החומרים בתיק המימד החמישי - בני גנץ. בחינת החומרים הגיעה בעקבות עתירה לבג"צ אותה הגיש ארגון לביא לזכויות אדם ומינהל תקין בדרישה להורות למשטרה לפתוח בחקירה בנושא. בתגובת המקדמית למדינה הודיעה הפרקליטות כי משכו את חומרי החקירה ממש לאחרונה מלשכת יועמ"ש מבקר המדינה והחלו בבחינת החומרים.

בעתירה דרשו בארגון לביא מבית המשפט העליון להורות ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לפתוח בחקירה פלילית בפרשייה וזאת "בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה, ממנו עלה לכאורה כי במהלך משא ומתן עם המשטרה ביחס לפרויקט טכנולוגי שלמשטרה היה עניין בו, הציגו אנשי "המימד החמישי" מצגים כוזבים בפני המשטרה. לפי הדו"ח חברת "המימד החמישי" הציעה למשטרה להתקשר בחוזה רחב היקף למכירת טכנולוגיה ייחודית." נכתב בעתירה.

כאמור בעקבות העתירה של ארגון לביא, בתגובה שהוגשה שבוע קודם לכן לבית המשפט, הודיעה הפרקליטות כי "החומרים המבוקשים הועברו מלשכת המבקר והתקבלו בלשכת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים רק ביום 22 באוקטובר 2019, היינו לאחרונה ממש. חומרים אלו ייבחנו ולאחר מכן תתקבל ההחלטה המתאימה."

יש לציין כי החומרים הועברו מידי יועמ"ש המבקר ביום האחרון שהוקצב לעניין על ידי בית המשפט, והפרקליטות מתחה את החבל עד קצהו האחרון. בעקבות התגובה בית המשפט ביקש מארגון לביא להודיע בתוך שבוע ימים האם בכוונתם לעמוד על העתירה.

מדו"ח מיוחד של מבקר המדינה בעניין מערך הרכש במשטרת ישראל, עלה כי בשנת 2016 פנתה "המימד החמישי" אל המשטרה והציעה לה לרכוש מערכת טכנולוגית מתקדמת שהיא מפתחת. לאחר בדיקות שונות היה צורך לבצע פיילוט על מנת לבדוק את יכולות המערכת, דבר שהצריך אישור ועדת פטור במשרד האוצר לפי תקנה 11 לתקנות חובת מכרזים. לוועדת המכרזים שדנה בעניין הפטור הוצגו נתונים ביחס לחברה, יכולותיה ולקוחותיה אשר בעקבותם אישרה הוועדה את הפטור ממכרז.

לוועדת המכרזים הוצגה חוות דעת של מנהל הטכנולוגיות של משטרת ישראל. חוות הדעת כללה לכאורה פרטים כוזבים ביחס לחברת המימד החמישי, ניסיונה וללקוחותיה. על-פי חוות הדעת שהוגשה לוועדת המכרזים ב-2016, החברה הייתה קיימת ארבע שנים, אף שהיא התאגדה רק בשנת 2014. בנוסף נאמר, כי לחברה חמישה לקוחות שהנם גופים ביטחוניים וכי קיים אצלה זה שנה וחצי מוצר מדף - מבדיקת המבקר עולה לכאורה כי מדובר בפרטים שאף הם כוזבים. ולכאורה לחברה לא היה מוצר מדף ולא היה לה שום לקוח שהינו ארגון בטחוני.

המימד החמישי בני גנץ בנימין נתניהו אביחי מנדלבליט גלעד ארדן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד