1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

האדמו"ר שחילק סטירות למי שדיבר בתפילה

איסור הדיבור בתפילה בבית הכנסת קיבל חיזוק עצום בתקופה האחרונה. השבוע שמענו שוב דברי חיזוק מבהילים על גודל העוון החמור בדיבור בתפילה בית הכנסת. וגם: מה עשה האדמו"ר שראה שמדברים בתפילה 

משה ויסברג, כ"ד שבט תש"פ 19/02/2020 23:01

חולים במחלת הפטפטת תפילה בבית כנסת תפילה בבית כנסת צילום: דוד זר

חיזוק גדול לאחרונה בעולם היהודי על איסור דיבור בבית הכנסת בשעת התפילה וקריאת התורה, בפרט אחרי מכתבו של האברך שחלה ל"ע - הרב יוסף פלמן בבית שמש שמכתבו פורסם לראשונה ב'בחדרי חרדים' וגרם לחיזוק עצום בכל העולם היהודי ורבים קיבלו על עצמם להתחזק בדבר.  

השבוע, בפתח שיעורו בדף היומי, הנמסר מידי יום ב'קול הלשון', סיפר מגיד השיעור הגאון רבי אברהם ישעיהו קובלסקי, מגדולי מגידי השיעורים בדף היומי וכך אמר "אני כועס. אני עצוב. ומשבת קודש אני לא מוצא מנוח לנפשי לאיזה דיוטא תחתונה יהודים שמגדירים את עצמם 'חרדים' יכולים להגיע. ואני ח"ו לא רוצה לקטרג על אף יהודי. אבל לצערי ההכרח לא יגונה".

"בשבת קודש כשבאתי לבית הכנסת ראיתי שלושה אנשים שדיברו ר"ל באמצע קדיש. אברך משי שראה זאת מול העיניים, עשה להם עם האצבע על הפה שהם יהיו בשקט. שינעלו את הפה. במקום שהלצים יבקשו סליחה ויתנצלו, או לפחות ירכינו ראש, הם ברוב חוצפתם התחילו להתעלל באברך הצדיק וירדו לחייו".

"אפילו שאנחנו כבר היום ביום שני, עוד לא נרגעתי מהסיפור. לאיזה עזות פנים אנשים יכולים להגיע. "כשהם יורדים - יורדים עד התהום". הבה נפתח ביחד משנה ברורה בהלכות תפילה "לא ישיח שיחת חולין בשעה ששליח ציבור חוזר התפילה. ואם שח הוא חוטא וגדול עוונו מנשוא וגוערים בו". בוא נראה מה המשנ"ב מביא "וגדול עוונו מנשוא" מביא המשנ"ב: "כתב באליהו רבה בשם הכלבו אוי לאנשים שמשיחים בעת התפילה כי ראינו כמה בתי כנסת נחרבו בשביל עוון זה. ויש למנות אנשים ידועים להשגיח על זה". הבה נפתח ספה"ק 'עבודת ישראל' אבות פרק ה': "לכן צריך להזהר שלא לדבר בבית הכנסת שום דיבור קל חוץ מן התפילה. כי כשמדבר דברים בטלים דומה כמי שמדבר עם המלך והופך פניו ממנו ואומר אדוני המלך אי אפשר לדבר עמך רק אדבר חפצי. ובזה הוה דוחק רגלי השכינה ח"ו".

"עכשיו מוסיף ה'עבודת ישראל' כמה האנשים האלה חוטאים ומחטיאים "ואף שאר העם המתפללים בכוונה תפילתם ג"כ יוכל להיות שלא תקובל ח"ו תפילתם בעוון אחרים". ז"א יהודי מתפלל בשיא הדבקות התפילה שלו לא מתקבלת כי איזה לץ החליט שהוא צריך לדבר לידו. "ומכל שכן", ממשיך ה'עבודת ישראל', "בשעת חזרת הש"ץ ובשעת קריאת התורה שצריך לשמוע דברי הש"ץ כי הוא דוגמת משה שעמד בהר סיני והשמיע הדיבור מפי הגבורה לישראל". מאיפה אנשים לוקחים את החוצפה הזאת לדבר באמצע קדיש?!".

הרב  קובלסקי ממשיך ומספר: "הייתי בעבר בבית הכנסת שדיברו בתפילה, נתתי כזה זץ על השולחן שכמעט נשבר לי היד. גיסי הצדיק הרבי מ'תולדות שמואל' רבי זעליג לייב טויסיג זצ"ל אמר לי ווארט נורא. המשנה באבות אומרת "ארבע מדות בהולכי לבית המדרש". מה הדרגה הכי נמוכה? "לא הולך ולא עושה". המשנה מכנה אותו רשע "לא הולך ולא עושה רשע". נשאלת הקושיא מה זה הלשון "ארבע מידות בהולכי לבית המדרש". הרי מדובר בבן אדם שהוא לא הולך לבית הכנסת. לא רק שהוא לא הולך לבית הכנסת הוא דואג שאחרים לא ילכו לביהכ"נ. אז במה בדיוק הוא הולך? למה הוא בקטגוריה בהולכי לבית המדרש. התשובה היא שהיהודי הזה שהוא לא הולך לבית הכנסת הוא ג"כ הולך. למה? כי הוא לפחות לא מגיע לבית הכנסת לדבר ולהפריע לאחרים להתרכז בתפילה".

"בשבת קודש אחרי התפילה במקום ללכת הביתה לעשות קידוש עליתי למרא דאתרא וסיפרתי לו בכאב מה ראיתי. הוא אמר לי בזה"ל: צריך לזרוק אותם מהבית הכנסת. ואז הוא סיפר לי סיפור חריף מאוד, שאחד מגדולי האדמו"רים בדורנו היה לפני רבות בשנים רב בקהילה חשובה, וכשהוא ראה מישהו לדבר באמצע התפילה הוא פשוט הוריד לו שתי סטירות מצלצלות. אז סטירות - אני לא מחלק. אבל לזעוק - אני זועק. שכל אלו שחולים במחלת הפטפטת שיואילו בטוב לבם לא לבוא לבית הכנסת, ולא להיות ח"ו חב לאחריני".

מגיד השיעור מספר כי הוא הקריא את הדברים לשלושה רבנים ודיינים חשובים והם בירכו אותי על ה"בקנאו את קנאתי". שנזכה לכבד את הבית כנסת בבחינת "בבית אלוקים נהלך ברגש" ומדה טובה מרובה, אז בזכות שהפה יהיה נעול בתפילה נזכה לכל הישועות אמן. סיים הרב קובלסקי את דבריו המחזקים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לנשים מותר לדבר בבית הכנסת  (ל”ת)

  לפי התלמוד הירושלמי

  • לעניין הכתוב בירושלמי 

   שמוליק

 2. "יורדים עד לתהום"???  

  קורא מבולבל

  • ליצנות 

   מוטי

  • אינטרנט מפריע לך?  

   לא מבולבל

  • אמת לאמיתה של תורה. והמצב הרבההההה יותר גרוע כידוע לכל חרדי סטנדרתי שקצת מתבונן. משיח דחוףףףףף (ל”ת)

   לב יהודי

  • אכן זה ירידה לתהום 

   משהוא

  • לץ שכמותך תתביש 


 3. עלק אברך משי טיפש שלא יודע איך ומתי להעיר לאנשים. ברור שהם חצופים ומבזים את עצמם ואת דתם, אבל האברייך הצדיק הזה ש"מחפש להעיר" סליחה על הבוטות פשוט צו"ל אספרגר טמבל וחסר טקט לחלוטין  (ל”ת)

  לב יהודי

  • אל תוכח לץ פן ישנאך... 

   מכלוף לייב