1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. בחירות 2021

השר לשעבר מודה: "היינו מעורבים בחקירה לגבי כחול לבן"

ח"כ לשעבר ב'יש עתיד' יעקב פרי, העומד בראש חברת מודיעין עסקי, הודה לראשונה כי ערך בדיקה בעניין המפלגה • הכחיש את הדיווח ב'דה מרקר' לפיו המזמין הוא מקורב לנתניהו • גינה את הקמפיין של 'כחול לבן' המשווה את נתניהו לארדואן

קובי עוזיאלי, ה' אדר תש"פ 01/03/2020 12:36

מגנה את הקמפיין המוגזם בני גנץ בני גנץ צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חברת המודיעין העסקי 'CGI Group', שאחד מראשיה הוא הח"כ לשעבר יעקב פרי, הייתה מעורבת בחקירה הקשורה במפלגת כחול לבן - כך חשף הבוקר (ה') לראשונה פרי בריאיון לגדעון אוקו ב־103fm. לדברי פרי, החקירה נערכה בעבר "ומאז ידינו לא בנושא הזה". הוא הכחיש את הדיווח של גור מגידו ב'דה מרקר', שלפיו מאחורי המהלך עומד מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו.

הריאיון של פרי לתוכנית החברתית של הרדיו עסק בנושאי הנזק הנגרם מהפצת חדשות כוזבות ומהשפעתו של נגיף הקורונה על הבחירות, הצפויות להתקיים בעוד ארבעה ימים. פרי ציין כי דיווחים שונים עלולים להתפרסם בזמן שנותר עד ליום הבוחר ולהזיק להליך הבחירות התקין. "ברגע שאנשים יימנעו מלהגיע לקלפיות מחשש - זה בהחלט עלול לפגוע בתוצאות ולשבש אותן באופן משמעותי", אמר, "זה דבר לגמרי ריאלי שצריך לקחת בחשבון".

עוד טען פרי כי "הדיס-אינפורמציה באמצעות הרשתות החברתיות צריכה להיות בהחלט אחת הבעיות המדאיגות ביותר בעולם הדמוקרטי, ומדינת ישראל בתוכה". 'פייק ניוז' לפי הגדרתו של פרי הן "טענות שקריות או שקריות למחצה בפורמט שיכול להיתפס כתוכן אמיתי. אנחנו עדים למה שקורה בחודשים האחרונים, בדגש על השבועות האחרונים, בכך שלוקחים איזושהי חצי שמועה, הופכים אותה לאמת ומנסים לשכנע את הציבור שהאמת הזאת היא באמת מה שקורה".

המכון האסטרטגי לדמוקרטיה ערך מחקר בקרב ציבור המצביעים ובו נשאלו לאילו ידיעות הם נוטים להאמין, "מסתבר שלמעלה מ-60% מאמינים לידיעות באינטרנט, כ-56% מאמינים לידיעות שמשדרת הטלוויזיה ו-45% לידיעות שמפורסמות ברשתות החברתיות", סיפר פרי.

ראש המוסד לשעבר הזהיר את הציבור משימוש באפליקציית אלקטור וטען שמדובר בסכנה אמיתית לביטחון המדינה, פרי הודה כי אינו מכיר את האפליקציה אך סייג זאת ואמר: "אם מה שאומר תמיר, בהכירי אותו הרבה מאוד שנים והוא אומר דברים מבוססים, אז כן זה יכול להיות בחזקת סיכון ביטחוני. אני לא רוצה להיות נחוש כי אני לא ממש יודע על האפליקציה הזו".

גדעון אוקו שאל את פרי עד כמה חברת המודיעין שהוא עומד בראשה הייתה מעורבת במערכת הבחירות הנוכחית ובמערכות הבחירות שקדמו לה. פרי חשף: "היינו מעורבים בחקירה, בבדיקה, שעשינו לגבי כחול לבן" והדגיש: "מאז ידינו לא בנושא הזה". בנוסף התייחס, כאמור, גם לפרסום בדה מרקר וטען: "אני לא מתייחס אליו כי אין למה להתייחס. אין בזה שום אמת".

בהמשך דבריו גילה פרי כי הוא מעריך שיצביע לכחול לבן, "אני חושב שזו האלטרנטיבה היחידה כרגע למי שרוצה בשינוי של סדרי השלטון במדינת ישראל". אך ביקר את הקמפיין בו הם משווים את ראש הממשלה בנימין נתניהו לארדואן. "אני חושב שהירידה לרמות האלה איננה מכובדת לאף צד, לא זה שיוזם ולא זה שעונה. אני חושב שהפעם אנחנו מגרדים את השיא. אם אנחנו חוזרים לתחילת השיחה על 'פייק ניוז' זה בהחלט רקע מאוד נוח לידיעות כזב, קרקע פורייה".

לסיום, ראש השב"כ לשעבר הביע את דעתו על מכתב הטייסים, "אני נגד עירוב של פוליטיקה וביטחון. טוב וחשוב שכל אחד מאיתנו מחזיק בדעה ומדינת ישראל חשובה לו. אני תמיד הייתי נגד מכתב התיכוניסטים, השמיניסטים, הטייסים והלוחמים, כל אחד יכול להביע את דעתו, גם בפומבי וגם בקלפי, אבל אני נגד מכתבי מחאה ועצומות כאלה. בסופו של דבר לפי דעתי הם לא משיגים את המטרה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;