1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

"ניצל את מצוקת מאמיניו": כתב אישום חמור הוגש נגד הרב ברלנד

כתב אישום חמור הוגש נגד מנהיג 'שובו בנים' הרב אליעזר ברלנד: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק • בכתב אישום נאמר כי הרב ברלנד "ניצל את מעמדו כרב מוכר ונערץ בקרב קהילתו ואת מצוקותיהם של מאמיניו"

אלי שלזינגר, ה' אדר תש"פ 01/03/2020 11:55

לאחר 22 ימים במעצר הרב ברלנד בביהמ"ש הרב ברלנד בביהמ"ש צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום חקירת המשטרה, פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד מנהיג קהילת שובו בנים הרב אליעזר ברלנד (82), על עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועושק. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים, והשופט דוד גדעוני האריך את מעצרו עד להחלטה אחרת.  

לאחר 22 ימים במעצר, בעקבות 23 תלונות ומאות עדויות שנגבו, הוגש כעת כתב אישום נגד הרב ברלנד, על קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק. בבקשת המעצר ציינה הפרקליטות, כי "קיים יסוד סביר לחשש כי אם ישוחרר ינסה לשבש הליכי משפט ולהתחמק מהדין, זאת נוכח עברו, הכולל יציאה מהארץ בעת פתיחת חקירה פלילית בעניינו, והתחמקותו מהליכי חקירה, באופן שהצריך מבצע נרחב ומורכב שערכה מדינת ישראל לצורך הבאתו לדין, משך כשלוש שנים".

הנאשם הרב ברלנד הווה עבור חברי קהילתו סמכות רבנית ורוחנית אשר יש לפעול על פי פסיקותיה והוראותיה. החל משנת 2014 ועד למעצרו בתיק זה בפברואר 2020, הנאשם, בעצמו ובאמצעות עוזריו אשר שימשו כידו הארוכה, ניצל את מעמדו כרב מוכר ונערץ בקרב קהילתו ומעבר לה, ופעל באופן שיטתי להוציא סכומי כסף מאנשים אשר היו שרויים במצוקה ופנו אל הנאשם לעזרה ולהצלה.

במקרים המתוארים בכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד ארז פדן, עו"ד עינת ברוכי-יריב ועו"ד צור חוטה מפרקליטות מחוז ירושלים, הנאשם בעצמו ובאמצעות עוזריו, יצר כלפי הפונים אליו, מצגי שווא שונים לפיהם, הוא בעל כוחות מיוחדים לגרום לכך כי יקבלו מרפא ומזור למצוקותיהם וזאת באמצעות תשלום סכומי כסף של אלפי שקלים לידיו.

"הנאשם עשה כן, כשהוא יודע כי אין בכוחו לגרום לכך שהתוצאה המבוקשת תתרחש, ושאין אמת במצג כי התוצאה תתרחש. מצגי השווא הנ"ל הוצגו על ידי הנאשם ועוזריו באמירות והבטחות ישירות לפונים וכן באמצעות יצירת תודעה ותדמית כוזבת בדבר סגולותיו של הנאשם, ותוך שימוש בכסות של "פדיון נפש" וניצול מעמדו של הנאשם כסמכות רוחנית ודתית עבור מאמיניו".

מצגי השווא הנ"ל הוצגו על ידי הנאשם לפונים אף במצבים קיצוניים כגון - תחיית המתים, החלמה מלאה ממחלות קשות וחשוכות מרפא, החלמה ממצבים רפואיים קבועים (כגון נכות) ומצבים רפואיים קשים, וכן היחלצות ממצבי דחק כגון מאסר או איתור נעדרים. לעיתים במסגרת מצגי השווא, עשה הנאשם שימוש בהמלצות על תכשירים או כדורים לגביהם מסר פרטים כוזבים.

מצגי השווא הוצגו על ידי הנאשם לאורך שנים, באופן מתוכנן, שיטתי וסידרתי, כמיזם מרמתי מתוך מניע של בצע כסף. בתקופה נושא האישום, הנאשם נקט במצגי שווא כאמור בעשרות רבות של מקרים, שחלקם מפורטים להלן, והפיק וניסה להפיק באמצעותם הכנסה כספית של מיליוני שקלים.

בנוסף מואשם הרב אליעזר ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לפגוע בבני זוג מהקהילה על רקע עמדתו כי התנהגותם מנוגדת לדיני תורה. הנאשם הקליט הודעה בקולו בה קרא לתת להם מכות ולשבור להם את העצמות. הנאשם הורה להשמיע הודעה זאת באחד מאמצעי התקשורת של קהילת "שובו בנים".

עו"ד ארז פדן, עו״ד עינת ברוכי יריב ועו"ד צור חוטה מפרקליטות מחוז ירושלים: "כתב האישום נגד אליעזר ברלנד מגולל פרשת מרמה ועושק חמורה במסגרתה ברלנד ניצל את מעמדו ואת מצוקותיהם של מאמיניו אשר פנו אליו לעזרה ולהצלה כדי להוציא מהם סכומי כסף גדולים באמצעות הבטחות כזב שונות. בגין מעשים אלה ייחסנו לו עשרות עבירות של קבלת דבר במרמה וניסיון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק. בנוסף מואשם אליעזר ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לתקוף ולשבור את ידיהם ורגליהם של בני זוג מקרב הקהילה אשר לשיטתו עברו על איסור תורני". הפרקליטות מבקשת מבית המשפט לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

בבקשת המעצר ציינה עו"ד עינת ברוכי-יריב מהפרקליטות, כי "קיים יסוד סביר לחשש כי אם ישוחרר ינסה לשבש הליכי משפט ולהתחמק מהדין, זאת נוכח עברו של המשיב, הכולל יציאה מהארץ בעת פתיחת חקירה פלילית בעניינו, והתחמקותו מהליכי חקירה, באופן שהצריך מבצע נרחב ומורכב שערכה מדינת ישראל לצורך הבאתו לדין, משך כשלוש שנים".

עוד נכתב כי במסגרת בריחתו עבר המשיב בין מדינות שונות, אשר לחלקן אין הסכם הסגרה עם מדינת ישראל, תוך שימוש בתיעוד מזויף, לרבות דרכון דיפלומטי מזויף מחוף השנהב, ותוך מעשי מרמה רבים כלפי הרשויות במדינות בהן שהה.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ישתבח שמו לעד. "סוף גנב לתלייה". ה' ראה את דמעות העשוקים  (ל”ת)

  ד

  • איזה תליה? הלוואי והעונש היה תליה. (ל”ת)


  • מחאה 

   אא

 2. יש! סוף סוף! כל הכבוד למשטרה !!  (ל”ת)


  • למה לשמוח? סימן שזה לא אמיתי!! (ל”ת)


  • אני בהלם!! בנפול אוייבך אל תשמח..  (ל”ת)


 3. צדיק פועל ישועות  

  ממאמיניו

  • גם שבתאי צבי עשה מופתים...ודי לחכימא. עד מתי פתאים תלכו שולל. (ל”ת)

   ד

  • מטומטם (ל”ת)


  • ישועות 

   פלויני

 4. כן יאבדו כל אויביך ה'  


 5. לידיעת כל בבא / מקובל אשר ימליץ על פדיון נפש , זה מעשה פלילי  

  מאיר

  • לא מדוייק, להמליץ מותר, ואפילו לקחת מותר, אבל להבטיח ריפוי מוחלט תמורת כסף זה אסור (ל”ת)

   שלומי, משפטן

  • לא מדוייק, להמליץ מותר, ואפילו לקחת מותר, אבל להבטיח ריפוי מוחלט תמורת כסף זה אסור (ל”ת)

   שלומי, משפטן

 6. וה'  


 7. הרב ברלנד הצדיק  


  • צדיק במדדים של סדום 


 8. אוי וי... כמה זמן שיקח לשקם את כל הנפגעים...  (ל”ת)

  יהודית

 9. בזמן הסנהדרין היו הורגים אותו...!!!  (ל”ת)

  הדס

 10. קודש קודשים  

  אליהו

;