1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

חשוב לדעת: זה מה שאלכוהול עושה לגופנו

שימוש באלכוהול, אפילו לטוח קצר, גורם לנזקים חמורים בגוף. לקראת חג הפורים, חשוב שתדעו מה ההשלכות של שתיית אלכוהול בצורה מופרזת

נעמה גרין , י"ג אדר תש"פ 09/03/2020 18:40

תחושות רעות וחרדה צילום: פלאש 90 פלאש90

בחג הפורים אנחנו אוהבים לשתות אלכוהול. זה משחרר אותנו ונותן לנו להרגיש שמחים בחג שזו מצוותו העיקרית, אבל חשוב לדעת את ההשלכות הקשות של שתיית אלכוהול בצורה מופרזת.

להלן הרשימה:

1. אלכוהול גורם לביטול עכבות, סרבול מוטורי, שינוי התנהגות, בלבול, קומה, דיכוי נשימה ומוות – ע"פ הריכוז בדם.

2. בבדיקות מעבדה, רמות גמא גלוטמיל טרנספפטידאז גבוהות אצל 80% מהאנשים עם בעיות אלכוהול, ונפח כדורית הדם – MCV – גבוה בכ-60% מן המקרים. כמו כן יש לעתים עליה באנזימי כבד, חומצה אורית וטריגליצרידים.

3. שימוש באלכוהול, אפילו לזמן קצר, יכול להעלות הצטברות של שומנים ושל חלבונים המביאים למצב של כבד שומני. עם זאת, הקשר בין הסננה שומנית של הכבד לבין נזק חמור לכבד איננו ברור כל כך. שימוש באלכוהול באופן כרוני ומופרז עם זאת, מביא בסופו של דבר להתפתחות של מחלת כבד אלכוהולית המאופיינת בשלוש צורות נזק עיקריות- כבד שומני, דלקת כבד ושחמת הכבד.

4. לטווח הארוך, שתיית אלכוהול פוגעת גם בכבד וגורמת להשמנה. הפגיעה מתרחשת בעטיה של שתייה מוגזמת בשל עומס יתר הנוצר על הכבד, מתוקף תפקידו בסילוק האלכוהול מהגוף. אחד המשקאות האלכוהוליים המזיקים לבריאות במיוחד הוא הבירה.

5. אפקטים נוספים כוללים עליה בלחץ הדם, עליה בסיכון לאוטם שריר הלב ולמחלות צרברוווסקולריות- עלול להביא לעליה בסרטן הראש, הצוואר, הגרון, הקיבה, הכבד, המעי הגס והריאה. היפוגליקמיה עלולה להיגרם כתוצאה מהרעלה קשה.

6. מבחינה נפשית, האלכוהול מאפשר להשיג הנאה מהירה או אמצעי הגנה יעילים מפני מצבי מתח, תסכול וחרדה. שתייה מרובה עלולה להביא להתמכרות ולגרום למעין מחזוריות של תחושות רעות, הגורמות לשתיית אלכוהול, אשר גורמת לתחושות רעות וחוזר חלילה, עד שהאדם הופך לאלכוהוליסט.

7. בנוסף, יש לאלכוהול נטייה להקצין את מצב הרוח בו היה נתון האדם לפני ששתה. מטבע הדברים, נטייה זו עשויה להיות מזיקה אם אדם שותה כאשר הוא נתון במצב רוח רע.

8. האלכוהול גורם להתרחבות העורקים ולשרשרת תגובות כימיות, כשהוא הופך לחומצות שומן אשר מכסות את פני סיבי העצב, חוסמות את קצותיהם ומעכבות הפרשת נוירוטרנסמיטרים לתוך ומתוך המרווחים (סינפסות) שבין הנוירונים (תאי העצב).

9. השפעת האלכוהול עלולה להיות מסוכנת במיוחד אם הוא נצרך בעת מזג אוויר קר. שתיית משקאות חריפים אמנם גורמת בתחילה להרגשת חמימות, אך אין זו אלא אשליה מסוכנת. התרחבות העורקים הנגרמת כתוצאה מצריכת האלכוהול מגדילה את פני השטח דרכם נפלט חום מהגוף, ובכך למעשה מקררת את הגוף.

10. אלכוהול הוא טרטוגן - חומר הפוגע בהפתחות העובר. נזקו המרכזי לעובר - פגיעה בהתפתחות המוח. צריכתו במהלך ההריון היא הגורם הנפוץ ביותר לפיגור שכלי בעולם המערבי. האלכוהול גם פוגע בהעברת חומצה פולית מהאם לעובר, החיונית להתפתחותו התקינה.

הרשימה באדיבות אתר הידברות.





הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;