1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

אחיי החרדים התעוררו: הקורונה זה לא אטרקציה

כעיתונאי וותיק, העוקב מקרוב אחר התפתחויות הקורונה ברחבי העולם ובישראל, אני רואה צורך אמיתי לשגר אליכם, אחיי החרדים, אזהרת אמת חריפה! • "ההתעלמות של "חלק" מהציבור החרדי, מהוראות משרד הבריאות - שקיבלו תוקף מכלל הרבנים ומנהיגי הציבור החרדי - עלולה לחזור כבומרנג ולגרום לעקומה חדה ביותר בנתוני החולים במגזר. לא חבל שנבין זאת מאוחר מידי?"

אלי שלזינגרכ"א אדר תש"פ 17/03/2020 17:48

לפני שיהיה מאוחר חרדי מתמגן מהקורונה חרדי מתמגן מהקורונה צילום: יונתן זינדל / פלאש 90

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה רק הולך ומטפס, והקצב עולה עוד ועוד. על פי העדכון האחרון של משרד הבריאות בשעה 14:00, עד כה נמצאו 324 בני אדם שנדבקו, מהם 5 במצב קשה, 9 במצב בינוני ו-299 במצב קל. 11 מהחולים כבר החלימו. 

בספר דברים כתוב "וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם", שהוא ציווי מהתורה. כלל הרבנים החרדים ומנהיגי קהילות, הורו זה מכבר להקפיד על הנחיות משרד הבריאות ולשמור על הכללים במטרה לבלום את התפשטות נגיף הקורונה.

עד כה, נדבקו עשרות חרדים בנגיף, ואלפים נוספים שוהים בבידוד בבתיהם. בין הנדבקים, 14 בטלזסטון (קרית יערים), חסיד ויז'ניץ תושב בני ברק, רופא במרפאת קופ"ח מכבי בבני ברק, נשים וגברים במספר מוקדים ברחבי הארץ שהגיעו לבתי הכנסת לשמוע את קריאות "זכור" ועוד ועוד. 

המגזר החרדי חייב להתעורר, ומהר. ההתעלמות של "חלק" מהציבור החרדי, מהוראות משרד הבריאות - שקיבלו תוקף מכלל הרבנים ומנהיגי הציבור החרדי - עלול לחזור כבומרנג ולגרום לעקומה חדה ביותר בנתוני החולים במגזר. לא חבל שנבין זאת מאוחר מידי? 

הסכנה הגדולה והחשש של משרד הבריאות הוא, כי אנשים שאמורים לשהות בבידוד, מחשש שהם נדבקו, אינם מקפידים מספיק על ההנחיות, ובמידה ויתברר כי נדבקו בקורונה, הם יכניסו למעגל הנדבקים אנשים רבים נוספים אותם פגשו באקראי עם יציאתם מהבידוד. 

"חמירא סכנתא מאיסורא, ועל כולנו להשתדל מאוד בכל הדברים הצריכים זהירות" כתבו וחתמו ביום ראשון השבוע שר התורה הגר"ח קנייבסקי וראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין. עוד הוסיפו "כל מי שיש לו ספק ספיקא של חולי אצלו או אצל משפחתו, ואפילו רק נזקק לבידוד לפי ההוראות, ימנע עצמו מבית המדרש ואל יהיה חב לאחרינא".

על פי הפרסום של רוני לינדר ושלי אפלברג באתר themarker, לפי מודל הייחוס שמבוסס על חישוב מתמטי והנחות יסוד קליניות, במקרה של מקדם הדבקה נמוך (1.2) יהיו בישראל 22 אלף חולי קורונה במצב קריטי ו-8,600 מתים עד חלוף המגפה. לעומת זאת, בתרחיש שבו המחלה מדבקת מאוד (2 נדבקים מכל חולה) - מספר החולים הקריטיים יזנק ל-54 אלף ומקרי המוות ל-21,600. בין שני תרחישי קיצון אלה יש עוד שני תרחישים אפשריים, וגם בתוך כל תרחיש יש שונות גבוהה.

נכון שחתן וכלה חיכו וציפו במשך תקופה ארוכה ליום כלולותיהם, כך גם בני משפחותיהם. אולם הסכנה הכרוכה בהתקהלות, גוברת על האכזבה מהשבתת השמחה. זיכרו, ככל שנקפיד פחות על הכללים וההנחיות, כך גובר הסיכוי שיהיו מקרי הדבקה נוספים בכמויות גדולות.

התיעודים הרבים של ה-מיני חתונות, התגייסות הציבור לשמח חתן וכלה - מרגשים, מעידים עד כמה הציבור החרדי מתגייס למצווה מדרבנן. הציווי מדאורייתא של "וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם" גובר על כך לכאורה, באם לא מדקדקים על הנחיות משרד הבריאות. 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא יקום ולא יהיה לא יהיו 8000 ח"ו ח"ו לא יהיה!  (ל”ת)

  נס גדול

  • אמר הנביא הגדול שיודע הכל 


 2. למה שוב החרדים הם על במת הביקורת??  

  שמואל

  • תעשה סיבוב ברחוב החרדי ותבין 

   יוסי

  • אין קודם ואחכ... כולם צריכים לשמור. זה אתר לחרדים אז פונים לחרדים (ל”ת)


  • בכל ציבור יש בלתי אחראים, רק אצלנו מנהיגים מדריכים להתעלם  

   עזרא

  • בכל ציבור יש בלתי אחראים רק אצלנו מקבלים הדרכה להיות בלתי אחראים 

   עזרא

  • אני רואה שהחילונים כן שומרים ביום אני בחולון ובערב אני בבית בעיר חרדית ההבדל זועק (ל”ת)

   אבי

 3. והבעיה העיקרית היא  

  אוביקטיבי

 4. החצבת היתה רק לפני שנה אצל החרדים חזק  


 5. מי אתה עיתונאי וותיק?  (ל”ת)


 6. כואב לראות כשזה חרדים התקשורת מכפישה  

  שירה

  • כנראה שבאמת אין להם אלוהים 


;