1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

חוטפת מטוס הנוסעים הישראלי מתה בגיל 65

48 שנים אחרי חטיפת מטוס נוסעים שהיה בדרכו לישראל, על ידי חוליית מחבלים מארגון 'ספטמבר השחור', מתה המחבלת האחרונה שנותרה מבין חברי החולייה, שחלקם חוסלו כבר באותו מבצע | היא מתה בירדן בגל 65 לאחר ששוחררה לפני כמה עשורים בעסקת שחרור מחבלים 

יענקי פרבר, ד' ניסן תש"פ 29/03/2020 10:27

האחרונה ששרדה אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: unsplash

תרז הלסה שנולדה בעכו, והיתה חלק מחוליית "ספטמבר השחור", שחטפה את מטוס חברת 'סבנה' הבלגית, מתה בגיל 65 בירדן.

במהלך ההשתלטות על המטוס, נפצע אז לוחם סיירת מטכ"ל ומי שהיום ראש הממשלה בנימין נתניהו - מירי של חברו.

הלסה שוחררה כחלק מעסקת האסירים לאחר מלחמת לבנון הראשונה.

היא אחת מארבעה טרוריסטים שבשנת 1972 חטפה את טיסת 571 של חברת התעופה סבנה מווינה לתל אביב, היא הייתה החוטפת האחרונה ששרדה.

הלסה נולדה למשפחה נוצרייה בעיר עכו. היא סיפרה בעבר בראיון לעיתון 'הארץ' כי משפחתה ניהלה קשרים הדוקים עם שכניהם היהודים עד מלחמת ששת הימים ב-1967.

"גרנו קרוב מאוד ליהודים. היו לי חברים יהודים, בשבת הם ביקשו שנפעיל את הגז והחשמל בביתם, נכנסנו ויצאנו כמו משפחה", היא סיפרה.

הארגון נקרא כך לזכרם של מותם וגירושם של אלפי פלסטינים בירדן בספטמבר 1970, ארבעת חברי קבוצת הטרור 'ספטמבר השחור' דרשו את שחרורם של 315 מחבלים הכלואים בישראל, בתמורה ל-97 הנוסעים והצוות. הטרוריסטים הפרידו בין הנוסעים היהודים והישראלים מהלא-יהודים. כפי שעשו טרוריסטים בשאר חטיפות.

הלסה, שהייתה בת 18 בעת החטיפה, אמרה בראיון ב-2015: "רציתי לפוצץ את המטוס. זו האמת."

רק כמה חודשים אחר כך, באולימפיאדת הקיץ במינכן 1972, רצחו חברים אחרים מארגון הספטמבר השחור 11 ספורטאים ישראלים.

המטוס נחת ב-8 במאי 1972 בשדה התעופה בן גוריון, 30 שעות של משא ומתן בין החוטפים לממשלת ישראל הגיעה לסיומם, לאחר שסיירת מטכ"ל הסתערו על המטוס וחיסלו את המחבלים, הרגו שניים ועצרו בחיים שניים, כולל את הלסה.

את המבצע הוביל ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שהיה אז מפקד המבצע, תחת פיקודו היה ראש הממשלה היום בנימין נתניהו, שנפצע מאש של חייל אחר בטעות.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.