ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024
פיקוח נפש • גם לא בשטחים פתוחים

הגר"ח קנייבסקי בהוראה דרמטית: אסור להתפלל במניין בבני ברק

התפשטות נגיף הקורונה בבני ברק: שר התורה הגר"ח קנייבסקי הורה בשעה האחרונה לרבני העיר בני ברק, כי בעת הזאת יש להתפלל ביחידות ולא במניין • מדובר בפסק דרמטי, שמגיע לאחר שבתחילת משבר הקורונה הורה הגר"ח קנייבסקי להמשיך את פעילות מוסדות התורה בבני ברק

הגר"ח קנייבסקי בהוראה דרמטית: אסור להתפלל במניין בבני ברק
הגר"ח קנייבסקי צילום: שוקי לרר

על רקע מגיפת הקורונה המתפשטת בבני ברק ובריכוזים החרדים: שר התורה הגר"ח קנייבסקי הורה לפני שעה קלה (ראשון) לרבני בני ברק כי בעת הזאת יש להתפלל ביחידות ולא במניין, "זה פיקוח נפש" התבטא הגר"ח.

יצויין כי הוראתו מתייחסת לעיר בני ברק בלבד.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי רבני העיר כותבים מכתב בשמו של שר התורה, יחד עם פסקי הלכה דרמטיים שישנו את המפה ברחוב החרדי באופן מוחלט בכל הנוגע לציות להוראות משרד הבריאות.

כאמור, הפסק הראשון שבהם הוא להתפלל ביחידות בעיר בני ברק - ללא מניינים מאולתרים ומי שלא מקשיב להוראות הרופאים יש לו דין רודף.

כזכור, בתחילת פרוץ המגיפה הורה שר התורה לתלמודי התורה ברחבי הארץ להמשיך ללמוד כרגיל, וכעת עם התפשטות המגיפה מורה שר התורה כי אסור להתפלל במניין כלל גם לא מניינים מאולתרים, וכל אחד ילמד בביתו ביחידות. 

בין היתר יובא במכתב פסק כי מותר בעת הזו למסור לרשויות שמו של אדם, בית כנסת או מוסד חינוך שמזלזל בהנחיות ומסכן אחרים - גם אם יוענש בקנס גבוה או במאסר. 

בעיר בני ברק למרבה הצער יש למעלה מ - 300 חולי קורונה, מדובר בקצב הדבקה חריף והכי מסוכן מכל הארץ. בשבוע האחרון פעלו בבני ברק הכוללים הגדולים, ביניהם כולל בית הלל המונה כמה מאות אברכים. שם, למרות שיותר מעשרה אברכים חלו, הכולל המשיך לפעול כרגיל עד לסוף השבוע האחרון - אז יצאו לומדי הכוללים לחופשת בין הזמנים.

גם חלק מתלמודי התורה המרכזיים בעיר המשיכו לפעול כהרגלם גם הבוקר, ביניהם ת"ת גדול ומפורסם בבני ברק, 'תורת אמת'.

כעת לאחר הוראתו הדרמטית של שר התורה הגר"ח קנייבסקי, נראה כי גם תלמודי התורה בעיר ייסגרו, ומחזות כמו כולל בית הלל ואחרים, לא ייראו שוב בעיר.

עוד נודע ל'בחדרי חרדים', כי גם בשבת האחרונה התקיימו מניינים רבים בעיר בתוך בתי הכנסת והשטיבלא'ך, כשהוראתו של הגר"ח מכוונת ככל הנראה אליהם. 

ההוראה של שר התורה התפשטה כאש בשדה קוצים במטרה אחת להביא למיגור המגיפה וכמה שפחות אנשים יצאו מהבית ויידבקו. 

לפניכם השו"ת המלא משר התורה על ענייני המגיפה והזהירות להישמע להוראות.


א. אדם שלפי הוראות הרופאים חייב להיכנס לבידוד כדי שלא ידביק אחרים אם חלה, והוא עצמו חש בטוב ואינו חש שום כאב או חולי, האם יכול לצאת מביתו, או שמצווה עליו להקשיב לרופאים למרות שמרגיש טוב?

"לשמוע לרופאים"

ב. אדם שטוען שהוא בוטח בה' שלא יחלה, ועל כן מזלזל בהנחיות הרפואה (בשמירת מרחק זה מזה, וביציאה מהבית שלא לצורך דחוף וכדו') האם אפשר להגדירו כ"רודף" כי עלול להביא אנשים אחרים לידי סכנה?

"כרודף"

ג. ואם ח"ו זלזל בהוראות וגרם למישהו למות, האם נחשב מזיד או שוגג?

"קרוב למזיד"

ד. אם יודע על אדם שחייב להיות בבידוד שיוצא החוצה ומסכן אנשים, מותר לגעור בו בקול ובחריפות, אף שאולי יתבזה מכך?

"מותר"

ה. האם מותר למסור את שמו של אדם שמזלזל בהוראות הרופאים ומסכן את האחרים, לרשויות החוק? וכן האם מותר למסור מידע על בתי כנסת ומוסדות שלא נשמעים להוראות הרפואה, גם אם יביא לקנס כספי גבוה או אפילו מאסר?

"מותר"

ו. האם יש להשאיר טלפון פתוח בשבת למקרה שהרופאים יצטרכו להשיגו ויוכל לענות בשל חשש פיקוח נפש?

"מותר"

ז. מה הציבור יכול לקבל על עצמו כדי לעצור את המגיפה הנוראה שכבר מתו בה רבים כל כך?

"להתפלל"

הגר''ח קנייבסקי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 70 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד