1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. קורונה

עסקנים חרדים ניהלו מגעים עם המשטרה אך נתקלו בחומת ברזל

עסקנים בכירים מהמגזר החרדי כולל דמויות משפיעות בעדה החרדית ובחצרות חסידים ניהלו כבר לפני מספר שבועות שיחות בכדי להטמיע ולהנגיש את שמירת כללי ההתרחקות ומניעת התקהלות, הם אף פעלו מול גורמים בכירים במשטרה, אולם ל'בחדרי חרדים' נודע כי באופן תמוה נתקלו החל מיום שני שעבר בחומה בצורה מצד בכיר במחוז ירושלים • עם זאת, חלה פריצת דרך מסוימת בהידברות • הפרטים המלאים בפרסום ראשון

אלי שלזינגר, ה' ניסן תש"פ 30/03/2020 21:08

פריצת דרך אופטימית • פרסום ראשון שוטרים במאה שערים שוטרים במאה שערים צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בישראל. עסקנים בכירים, מהמגזר החרדי, ודמויות חזקות בעדה החרדית, וחצרות החסידים, ניהלו מלפני מספר שבועות עבודת צוות היגוי, להטמעת התודעה לשמירת כללי ההתרחקות, ומניעת התאספויות בניגוד לכללים.

פעילות זו נערכה מתוך הכרת אופייה הפנימי של המגזר החרדי, שיש להנגיש בפניה את הסיבות ההלכתיות והרפואיות לקביעת נהלים מסוג זה.

לצורך כך, אף פעלו יחד עם גורמים בכירים במשטרת ישראל, בתיאום מלא, בדרכים והאופנים להעביר את המסרים, בעיקר לראשי החצרות, וכתוצאה מכך למנוע את הצורך שמשטרת ישראל תהיה האוכפת לכללים אלו. עד כה נעשו מספר רב של צעדים, שהביאו לשקט ורוגע והפנמה רוחבית, בהתאם ליכולות שהיו בידיהם, ללא סיוע ממשי מצד משרד הבריאות.

אולם באופן תמוה, ביום שני שעבר 23/3/2020, למרבה הפלא, נתקלו בחומת ברזל ובניכור מזעזע, לטענתם מצד גורם בכיר במחוז ירושלים - שהורה לנתק מגעים עם הצוות החרדי. לטענתם, עשה זאת ביודעין שללא צוות ההיגוי, המצב היה עלול יוצא מכלל שליטה כבר לפני זמן רב, וללא כל תחליף לצוות היגוי זה. כל פעילות לעבור חומה וניכור זה, נתקלה בסירוב חוזר ונשנה.

"כנראה שיש מי שאוהב לשחק שוטרים וגנבים. וכעת מצא את ההזדמנות" אומר אחד העסקנים ל'בחדרי חרדים'. "שנים שלא ראינו את המחזות הללו זמן רב. מה קרה עכשיו?" אומר תושב מאה שערים ומוסיף "המחזות שאנו רואים ביממה זו, ראינו רק בעבר, מי זה שהחליט לחזור לדרך הזו".

לדברי אחד העסקנים עמו שוחחנו: "תוצאות ניתוק המגעים הראה את השלכותיו באופן מיידי, חוסר יכולת ביצוע פעולות משולבות, המחייבות קשר צמוד". כוחות משטרה במאה שערים ושכונת גאולה, אינו זר לתושבים. הם רגילים לכך, בהקשר להפגנה ממוקדת ומפגינים מסויימים, ובכך איכשהו התושבים עצמם לא ניזוקים באופן ישיר מצד המשטרה.

לטענת חלק מהתושבים, כעת כשפלוגות יס"מ עוצרים ונותנים דוחו"ת, לעיתים לתושבים תמימים או כאובים, זה לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת. מדובר בשכונות צפופות, מלאות אוכלוסין, שכל יציאה של כמה שכנים בודדים מבתים, לצורך דבר חיוני, באופן טבעי נהפך לכ-10 הולכי רגל.

שכנים שהולכים במיוחד לחנות שהותאמה לתקופת הקורונה, חנות רחבה ומונגשת, מעוכבים על ידי שוטרים על יציאה למרחק של 100 מטר מביתם, והשוטרים היום כבר לא מוכנים להבין שהיציאה עדיין לא תחת כללי הסגר מלא.

אמנם במאה שערים יש הפרה בוטה של ההנחיות, של קומץ קטן מהתושבים, אולם הם מבקשים להדגיש כי הפרת הכללים של משרד הבריאות, הינה תופעה נרחבת באיזורים שונים ברחבי הארץ - שאינם חרדים, ולא מעט גם בצה"ל. "למשטרה נוח לבוא למאה שערים, זה נראה ומצטלם טוב", כך לדבריו.

בנוסף, הנחיות משרד הבריאות לא הונגשו מספיק למגזר החרדי בהסברים מפורטים, אלא באיחור ניכר ולא מספיק. המגזר החרדי שמע רבות על סגירת בתי כנסת, ישיבות ותלמודי תורה, אולם פחות מכך על כללי הגיינה בסיסיים, ריחוק משכנים וכדומה.

צוות ההיגוי שחלקו אף מתגורר במאה שערים, עסק רבות בשבוע האחרון מול כלל החצרות החסידויות, קהילות ומגזרים, כולל אלו המוגדרים כקיצוניים ביותר - ואף החתימו בסופו של דבר את כלל הרבנים כולל אלו המוגדרים "קיצונים" וגם "סיקריקים".

לטענתם, לא הייתה כל חומה ומניעה מציות לכללי עולם הרפואה, פשוט לא היה מי שינגיש לרבנים את המידע באופן מסודר, עם הסבר שאין זה דווקא בתי כנסת, אלא את עצם ההרחקה. אכן בימים האחרונים יצאו קריאות לציבור מכלל הרבנים, מהעדה החרדית, הפלג הירושלמי ועוד רבנים שדעתם עד כה לא הייתה ברורה וממוסדת.

עסקנים חרדים קוראים למשטרה ישראל: "הרפו את הדוקטרינה הקשה, ככל שאין זה מניב את התוצאה הרצויה". הם מסבירים כי "אין כאן כל בקשה להימנע מנתינת דו"חות למפירי הכללים, אך לא עם גדודי שוטרים, צוותי תקשורת וכותרות רועשות ומיותרות, שיביאו להכפשתם ולהתרת דמם של החרדים ברחבי הארץ על לא עוול בכפם".

לאלו שתמהו למה לא נכתבו איסורי תפילה במניין, בכרוזים האחרונים של חלק מהרבנים, מסביר ל'בחדרי חרדים' גבאי של אחד הרבנים: "עצם הוראה תורנית והלכתית לאיסור ההתקרבות שני מטר ותפילה במקום סגור, מייצרת את המשוואה של איסור תפילה בבית הכנסת, מחוסר היכולת לשמירת הכללים, וההלכה מתירה תפילה כזו רק במציאת תחליף ראוי".

לדברי הגבאי, "משלא קיים תחליף ראוי - הציבור מכורח כללי ההלכה - יתפללו ביחידות, וכך מתנסח פסק הלכה תורני, שיש לאסור תפילה. זה ניסוח של יחצ"נים וכתבי עת - רבנים מתנסחים אחרת. פניית הרבנים היא לתלמידיהם, ולא לתקשורת. ועל זה שלא יתפללו במניין וזה יצער את הציבור, קיבלו חיזוק ברור שתפילתם תתקבל לפני בורא כל עולמים כתפילת רבים".

עם זאת, כפי שנוכחנו לראות, וכך גם אומר לנו גורם במשטרה, "ישנם גורמים בכירים ביותר במשטרה המקיימים קשרים עמוקים ביותר עם המגזר החרדי בכל יום וגם בימים אלו". לדבריו, הקשרים הללו כוללים גם את הרבנים הבכירים ביותר שרואים באנשי הקשר המשטרתיים את הסמכות היחידה על מנת לקבל מידע מהימן הן בהתנהלות במרחב הציבורי והן במתן פתרונות הלכתיים מותאמים להכנות לחג הפסח ובהתאם להוראות משרד הבריאות שנועדו להציל חיים.

הגורם המשטרתי מדגיש כי האכיפה היא כנגד מיעוט קיצוני שמסרב לשמור על חייו ועל חיי אחרים, כאשר רובו של הציבור החרדי מקפיד על קיום ההוראות. הגורם הוסיף עוד כי המדינה נמצאת בעת חירום, והדרישה החד משמעית מכולם היא שמירה הדוקה על ההוראות. 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. נראה באמת שהשוטרים מחפשים כותרות  


  • זה ברור שהמשטרה מנצלת את המצב להוציא את החרדים רע, בשיתוף התקשורת 


 2. שלא ישחקו אותה תמימים  


  • לי יש קרובים במאה שערים 


 3. חילול ה'  


 4. שיתקשרו לחבריהם בחו"ל וישמעו ויבינו שזה לא קשור ל'ציונים'...  (ל”ת)

  לא כל דבר קונצפירציה

 5. בסה"כ עסקה טובה, המשטרה צריך כותרות ותמונות טובות  

  חיים

 6. בוקר טוב  


 7. זה לא עניין פוליטי אלא פיקוח נפש  

  מוישה

 8. גיבוב הבלים החרדים אינם טפשים  

  חרד מחרדים

 9. על מה יש לדבר בכלל? חיות פרימיטיביות!  (ל”ת)

  בני ברקי

 10. למרות שאני רחוק מאוד מהשקפותיהם של תושבי מא"ש והסביבה  

  זונדל פעטשגעבער

  • נכון זה שקוף ואני לא חרדי אלא דתי לאומי. הקרן החדשה בתוך המשטרה 


 11. מספיק עם האשמת המשטרה. איפה האחריות שלנו?!  


 12. יצמ  

  דתי לאומי

 13. למה רק הציבור החרדי צריך עסקנים להסביר דבר פשוט?  

  היי

 14. על תירוצים אפשר לחבר ספר  (ל”ת)


 15. שטויות והבלים!!!  

  גורנישט

 16. הכל תלוי ברצון שמים  

  מאיר

 17. על מה יש לדבר?  

  אחד העם

 18. הוי התמימות...  (ל”ת)


 19. נו באמת. לא כולם מטומטמים  


 20. שכונת מאה שערים מגרש הספורט של המשטרה והתושבים שקי איגרוף, זו אמת פשוטה לא הלצה  (ל”ת)


 21. לימודי ליבה רבותיי. שלא יהיו תלמידי חכמים מטומטמים  (ל”ת)

  שלמה זלמן

 22. כולם עושים פה סיבוב  

  יענקל

 23. הידיעה לא נשמעת אמיתית  

  יעקב

 24. סיקור עוין  

  משקיף

;