1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. קורונה

ליצמן גיבש צו: האם בני ברק בדרך להסגר?

בני ברק תיכנס להסגר? בעקבות דרישת שר הבריאות יעקב ליצמן, גובש מסמך שמטיל הסגר על העיר בני ברק - בעקבות ריבוי חולי הקורונה בעיר. המסמך שגובש במשרד הבריאות ממתין לחתימה: אם יאושר, העיר תיכנס להסגר למשך שבוע, במטרה למנוע הדבקות נוספות • כל הפרטים

אברמי פרלשטיין, ו' ניסן תש"פ 31/03/2020 15:28

נגיף הקורונה מכה בעיר התורה שוטרים אוכפים את הנחיות משרד הבריאות שוטרים אוכפים את הנחיות משרד הבריאות צילום: Nati Shohat/FLASH90

במשרד הבריאות דנים היום (שלישי) עם השר בהשלכות ההסגר, ולצורך כך גובש הצו - שאם ייחתם, ייכנס לתוקף. בכירי המשרד תועדו בדיון עם מסכות על הפנים. לפי נתוני המשרד המעודכנים, בבני ברק יש באופן יחסי אחוז גבוה של חולים - 571 סך הכול, הנתון השני בגובהו במדינה.

בימים האחרונים תועדו בבני ברק מספר אירועים מטרידים של התקהלות, בהם השתתפו מאות תושבים. בנוסף, בימים הראשונים למגיפה בבני ברק הגר"ח קנייבסקי הורה להשאיר את מוסדות הלימוד פתוחים וכפי שדווח ב'בחדרי חרדים', הכוללים הגדולים בבני ברק ובניהם 'בית הלל' ונוספים המשיכו לפעול כרגיל למרות מספר חולים במוסדות וצורך של אחרים בבידוד.

כמו כן זכורה עדותו של גבאי בית הכנסת איצקוביץ' יצחק שיינין, שסיפר כי למרות שסגר את שערי בית הכנסת, תושבים פרצו למקום מהחלונות.

גם תלמוד התורה הנחשב בבני ברק 'תורת אמת' המשיך לפעול כרגיל למרות הנחיות משרד הבריאות.

בנוסף התרחש מסע הלוויתו של הגר"צ שינקר בו השתתפו מאוד בניגוד להנחיות.

בתיעודים שמגיעים ל'בחדרי חרדים', נראים ברחבי העיר בני ברק מנינים מאולתרים בחצרות הבתים בניגוד גמור להוראות משרד וכן נערכים חלוקות קמחא דפסחא שלא ע"פ ההוראות.

לפי המסמך שגובש, בני ברק תוגדר כ"אזור מוגבל" ובו יופעלו "אמצעים למניעת התפשטות מגפה". המסמך נשען על צו בריאות העם ומצטרף להגבלות התנועה שאושרו לאחרונה.

אלו הסיבות שבהן יותר לצאת מההסגר בבני ברק

הצו החדש יתיר לתושבי העיר לצאת ממקום מגוריהם רק לאחת מהמטרות הבאות: "הצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים בתחום האזור המוגבל; קבלת שירות רפואי חיוני, אף אם אינו נמצא באזור המוגבל; הגעה של עובד המועסק במפעל למתן שירותים קיומיים למקום עבודה וחזרה ממנו אף אם אינו נמצא באזור המוגבל".

עוד נכתב במסמך, שטרם קיבל אישור רשמי וסופי, כי עובדים בבני ברק שמתגוררים מחוץ לעיר יוכלו להיכנס אליה. "אין באמור בצו זה למנוע הגעת עובד המתגורר מחוץ לאזור המוגבל למקום עבודה המצוי באזור תעסוקה באזור המוגבל", נכתב.


מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, התייחס היום לנושא ההסגר על ערים ספציפיות. "אתמול נערכה שיחה של ראש הממשלה עם משרד הביטחון והבריאות", אמר בתדרוך מקוון לעיתונאים. "אנו נערכים לתרחישים כאלה. זה דורש מעורבות גבוהה מאוד של פיקוד העורף והמשטרה - מאמין שתהיה התקדמות בנושא במהלך היום".

עוד אמר: "אנחנו מודאגים מאזורים עם צפיפות גבוהה. כדי להתמודד עם העניין צריך להביא כלים של הסברה ותודעה כמו שנעשה בימים האחרונים. הדבר השני הוא לתת כלים להתמודד עם ההנחיות. במקומות צפופים לא כולם יכולים לשמור על הבידוד וחשוב לדאוג לכך שכולם יוכלו ליישם את ההנחיות. יש עבודה של מתקני בידוד למי שלא יכול לאפשר זאת".

רופא הזהיר: המצב בבני ברק - כמו איטליה

אתמול ביקש שר הבריאות ליצמן להטיל הסגר על העיר, בעוד העירייה עצמה פנתה לשר ליצמן בבקשה שיעביר את פרטי חולי הקורונה בעיר. ראש העירייה מתנגד בתוקף להסגר אותו דרש ליצמן ואמר: "בזמן ששר הבריאות, יעקב ליצמן מבקש סגר על העיר בני ברק, אנשי משרדו ממשיכים בנתק מול קברניטי העיר ולא מוסרים את מלוא פרטי חולי הקורונה כדי שניתן יהיה לטפל בהם".

ראש עיריית רמת גן השכנה, כרמל שאמה הכהן, קרא אתמול להטיל הסגר על בני ברק בגלל העלייה בתחלואה. שאמה הכהן העלה אפשרות ש"בבני ברק אין פצצה מתקתקת אלא פצצה עוצמתית שהתפוצצה גם לנו בפרצוף. ככל שלא יהיו דעות סותרות ומרגיעות ומייד, אדרוש מראש הממשלה להורות על הסגר מלא ומוחלט על העיר בני ברק שעם כל כאב הלב על מה שעובר עליהם אין ברירה אחרת".

ב'חדשות סוף השבוע' פורסמה אזהרה של רופא בכיר בבית חולים במרכז מהתחלואה בבני ברק. "מה שקורה בבני ברק זה כמו איטליה", אמר. "כמעט כול חרדי שמגיע לבדיקה נמצא נגוע בקורונה. יש משפחות שיש בהן 100% הדבקה. משרד הבריאות צריך לעבור דלת-דלת ולהוציא את החולים מהבתים כי אם לא, בעוד כמה שבועות נראה אותם מגיעים במסות".

בתוך כך, החל מהבוקר יופעלו בבני ברק ארבעה "מרכזי דיגום וטיפול", בהוראת משרד הבריאות ועל רקע נתוני התחלואה המדאיגים בעיר. במקביל, מתחם 'היבדק וסע' הנייד של מד"א הגיע הבוקר לבני ברק.

השר בנט לגבי סגר בבני ברק: "אני לא פוסל. כל יום אנו מודדים את המצב. אפילו בשכונות מסוימות או בניינים מסוימים לקיים עוצר. לא רק בבני ברק, יכול להיות בבניין בגדרה או בכפר ערבי או ברעננה - איפה שיהיה צורך".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. תתעוררו אחים שלי תתעוררו  

  יעקב אשדוד

 2. ליצמן הנחמד  

  יוסי

 3. למה אתם שמים תמונה של אשה (שוטרת) בכתבה? חשבתי שזה אתר חרדי!!  (ל”ת)


  • אתה הזוי. צריך ממש להתאמץ כדי לשים לב לזה. יש לך בעיה תטפל בעצמך. (ל”ת)

   דובר מישרים

 4. רוצים שנפסיק להתפלל, אסור לבטל ת"ת של תינקות של בית רבן  (ל”ת)

  אפשטיין חרדק

 5. הסגר  


 6. אם זה היה ליברמן הייתם צועקים שהוא גזען אנטישמי, מסית ושונא חרדים  (ל”ת)

  בן

 7. ליצמן פושע עשית את כולנו פושעים  

  יעקב

 8. היא כנראה הורידה חום, מסכנה  

  חסה

 9. ברור הערב לאחר גמר חלוקת הקניות של גור יחתום על סגר מי לא הבין זאת  (ל”ת)


 10. לא חשבנו לרגע שהסגר יתחיל אתמול לפני החלוקה של חסידי גור לפסח  (ל”ת)


 11. הכיפה משטרתית