1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

השנה המטלטלת של לפיד: מרה"מ ברוטציה ליו"ר האופוזיציה

הגלגל הפוליטי: האיש שהמריא לשיאים חדשים והיה הכי קרוב לכסא ראש הממשלה - יאלץ לבלות את התקופה הקרובה כיו"ר האופוזיציה ולתקוף את מי שהיה שותפו עד לפני רגע

ארי קלמןכ"ז ניסן תש"פ 21/04/2020 14:55

השנה המטלטלת של לפיד לפיד במליאה לפיד במליאה צילום: הדס פרוש, פלאש90

את הסבב הפוליטי שהסתיים אמש (שני), החל יאיר לפיד כיושב ראש סיעת 'יש עתיד' כשמפלגתו מונה 11 חברי כנסת. אלא שכוחו עלה ובמעלה הדרך הסקרים ניבאו לו כבר 15 מנדטים. משם דרכו לראשות הממשלה הייתה נראית סלולה.

לפיד, שיצא לבחירות כדמות המרכזית המהווה איום על הליכוד ובנימין נתניהו, נאלץ בלית ברירה לסגת ולמזג את סייעתו, סייעת 'יש עתיד', לסייעתו של בני גנץ 'חוסן לישראל'. שתי הסייעות הפכו בין לילה למפלגת כחול לבן, וזו נחשבה להצלחה מסחררת מבחינה פוליטית. כאשר בשיאה קיבלה מעל מיליון קולות ויותר מושבים ממפלגת הליכוד. אולם בשל משחק הגושים, הצלחה זו לא תורגמה לכיבוש השלטון. 

במהלך תקופה זו כוחו של לפיד המריא לגבהים חדשים. החיבור שלו עם גנץ אכן עבד ובמסגרת הסיכומים עם גנץ סוכם כי לפיד יכהן כראש הממשלה ברוטציה, מהלך שהוביל לתגובות ולזעם ברחוב הישראלי, עד שיש שאמרו כי הכישלון של כחול לבן היה בגלל הסכם הרוטציה וטענו שהרצון העז של לפיד להתעקש על הרוטציה נבע מהעובדה שלפיד מתקשה להתנתק מתדמיתו הכושלת כשר האוצר בממשלת נתניהו.

הביקורת הלכה והחריפה והובילה לכך שלאחר הבחירות לכנסת ה-22 הודיע חבר הכנסת יאיר לפיד, מקום 2 ברשימת כחול לבן, כי הוא מוותר על הרוטציה. הוא נימק את החלטתו בכך שהוא עשה זאת "למען האחדות". לדבריו, כאשר באופו מפתיע שהגיעה האחדות לפיחד נותר מאחור. שיש שיאמרו בהומור כי אכן הצעד לאחור שלקח לפיד הביאה. לאחדות.

לפיד וגנץ בימים טובים יותר

הטלטלה של לפיד נמשכה לאורך כל השנה עם קרבות בתוך ה'קוקפיט', כאשר קודם הוויתור על הרוטציה החל חבר הכנסת בוגי יעלון לתקוף את הרוטציה שמספר הקלטות וציטוטים של יעלון הופצו בכותרות - קרבות רבים שהובילו בסוף לפירוק הסופי של כחול לבן והקמת סיעת ׳יש עתיד - תל״ם׳  יחד עם אותו יעלון שתקף את לפיד בשיחות הסגורות.

את התקופה הפוליטית, שהייתה מהסוערות ביותר מאז קום המדינה, והגיעה לסיומה אמש עם חתימת ההסכם בין הליכוד לכחול לבן, צפוי לסיים יאיר לפיד בתפקיד יושב ראש האופוזיציה הבא - כאשר עתידו של לפיד לוט בערפל. ברקע האפשרות לחיבור פוליטי עם סיעת ׳ישראל ביתנו׳ בראשות ליברמן ואולי אף צירוף דמויות אחדות לקראת הבחירות לכנסת ה-24. ימים יגידו.

יצוין כי לפיד מצטיין בתפקיד אופוזיציונר וכבר מילא תפקיד זה בכנסת ה-20 כאשר תקף בכל מהלך את ממשלת נתניהו והרבה לאתגר אותם, לצד מספר מחאות ענק. גם הפעם צפוי לפיד ללחום משורות האופוזיציה. אך לדבר אחד הוא כנראה לא האמין - שאת האש יצטרך לכוון גם לשותפו עד לפני רגע בני גנץ, שהפך בכיר בממשלה ובעתיד גם ראש הממשלה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. סתם א משוגענער, בקושי מסוגל להיות עתונאי ומראיין  

  צבי

 2. יהי רצון שיאריך ימים על ממלכתו  (ל”ת)


 3. רואים על הפנים של לפיד את הרוע והציניות, מעולם לא היה  

  חיים

 4. עבור לפיד אין הבדל גדול אם הוא בקואליציה או באופוזיציה  

  שמואל

 5. לפיד...  


 6. כן יובדו כל אויבי ה  (ל”ת)

  אבישי ד

 7. לפיד קשקשן משנה דעות לפי קהל היעד והמראיין.אפס!!  (ל”ת)

  עינת.

 8. סופו גם לא לעבור את אחוז החסימה וחזור כאיש תקשורת ולהמשיך להסית משם  (ל”ת)


 9. סוף גנב לתליה  


 10. כל שונאי החרדים הפסידו מרון קובי ,לפיד,ליברמן ה' מראה להם  (ל”ת)


 11. לא ישרוד  (ל”ת)

  תהלה

;