1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

הפרופסור ובתו פועלים לביטול הקנסות של מפירי הבידוד

פרופ' אסא כשר ובתו שירית כשר, פתחו במאבק לביטול הקנסות הרבים שהטילו המשטרה והפקחים בשבועות האחרונים על אזרחים שפעלו בניגוד לצו בריאות העם ונתפסו על-ידי המשטרה

משה פרידכ"ז ניסן תש"פ 21/04/2020 14:33

מדובר באכיפה בררנית חרדי עובר בדיקת קורונה חרדי עובר בדיקת קורונה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מאז פרוץ המגיפה בישראל ובעקבות ההנחיות הרבות שהוטלו על האזרחים ע"י משרד הבריאות, המשטרה ורשויות אכיפת החוק רשמו דוחות רבים לאזרחים שהפרו את ההנחיות, ע"פ התקנות לצו בריאות העם נרשמו דוחות גם על סך של 5,000 שקלים.

עקב כך, ברשתות החברתיות מתארגנת ביממות האחרונות קבוצות של אנשים הפועלים לביטול הקנסות שהוטלו על מפרי הוראות הבידוד וצו בריאות העם, לטענתם בזמן שרה"מ וחלק מהשרים הפרו את ההנחיות לכאורה של משרד הבריאות ולא נקנסו, על אזרחים רבים הוטלו קנסות גבוהים.

פרופ' אסא כשר, בתו שירית כשר ושירלי קנטור פתחו במהלך להוביל לביטול הקנסות הרבים שהטילו המשטרה והפקחים בשבועות האחרונים על אזרחים שפעלו בניגוד לצו בריאות העם ונתפסו על-ידי המשטרה, כך פורסם ב'כלכליסט'.

המארגנים פנו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה נגד מספר אישי ציבור בחשד לעבירות על תקנות והוראות שעת חירום, וביקשו ממנו למנועת אכיפה בררנית או אי-אכיפה תוך אפליה פסולה.

במקביל הם מציעים לחברי קבוצה בפייסבוק (וֹלכל מי שהושת עליו קנס) להגיש בקשה בכתב באמצעות אתר השירותים והמידע הממשלתי, ולבקש לבטל את הדוחות. לפי הכתוב באתר הממשלתי, מדובר בשירות המאפשר להגיש דרך האינטרנט בקשה לביטול תשלום, או בקשה להישפט, בשל קנס שניתן בעקבות הפרת צו בריאות העם לפי תקנות שעת חירום.

בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה, באמצעות עו"ד גלעד שר, נכתב: "כידוע, משטרת ישראל נוקטת בתקופה האחרונה, במסגרת המאבק בנגיף הקורונה, מדיניות אכיפה נוקשה ובלתי מתפשרת. אזרחים רבים הנחשדים בהפרה לכאורה של תקנות שעת החירום נקנסים בסכומים המגיעים למאות ואף אלפי שקלים לאדם. לעומת זאת, פורסמו בתקשורת כמה מקרים שבהם אישי ציבור הפרו לכאורה את תקנות שעת החירום ואת הוראות הסגר או הריחוק החברתי, ובהם נושאי משרה בכירים כנשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים יעקב ליצמן ויואב גלנט וחברי הכנסת ניר ברקת ואביגדור ליברמן", נכתב בפנייה.

במכתב הם מציינים כי לא ננקטו כל צעדי אכיפה נגד נבחרי הציבור, ולפיכך מדובר באכיפה בררנית. "מדובר, לכאורה, באפליה פסולה בין 'האזרח הפשוט' ובין אישי ציבור, שלא זו בלבד שאינם 'מורמים מעם', אלא בדיוק להפך - חובתם לשמש מופת להתנהגות טובה ולציות לחוק".

כמו כן, בקבוצת הפייסבוק הייעודית "לא מורמים מעם", מציעים כשר וקנטור סיוע לכל המעוניין בהליך ביטול הקנסות, על בסיס טענת האכיפה הבררנית. פרופ' אסא כשר כתב: "כל זמן שהקנסות לא בוטלו, נכון בעיניי הרעיון לא לשלם את הקנס אלא לבקש להישפט על כך בבית המשפט המתאים. בשעת המשפט, תהיה הצדקה לטעון כי הקנס מבטא אכיפה בררנית של החוקים".

אסא כשר תוהה, "הייתכן שאני, האזרח מן השורה, חייב לשלם קנס על התנהגות בניגוד לחוק - כשבעלי התפקידים, שפגעו באותו חוק בדיוק כמוני, פטורים מכל עונש?".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. במגזר החרדי  


  2. אני מחזק את דברי עמיתי ומוסיף עליהם  

    יהושפט

  3. זה לא כשר זה טרף  (ל”ת)

    שפירא

;