1. עמוד הבית
 2. רכב ותחבורה
 3. תחבורה

פגיעה בפרטיות? בג"ץ התיר שימוש במצלמות לאכיפת חניה

‏בית המשפט העליון התיר שימוש במצלמות לאכיפת חניה והסביר כי אומנם הן פוגעות בפרטיות, אך בצורה מידתית ולתכלית ראויה 

קובי עוזיאלי, ב' אייר תש"פ 26/04/2020 13:22

מצלמות אבטחה מצלמות אבטחה צילום: unsplash

בית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה וקבע כי אין מקום להתערב בקביעותיו של בית המשפט המחוזי לפיהן העירייה מוסמכת להשתמש בתיעוד ממצלמות רחוב לצורך אכיפת עבירות חניה וכי גם אם יש פגיעה בפרטיות האזרחים כתוצאה משימוש במצלמות רחוב לצורך אכיפת עבירות חניה, הרי שהיא מידתית ולתכלית ראויה.

מדובר בבקשת רשות ערעור שהגיש תושב תל אביב, דוד מזרחי, במסגרתה נטען, בין היתר, כי השימוש במצלמות לצרכי אכיפה בתחום החניה פוגע בזכות לפרטיות שלא כדין, בהיעדר הסמכה בחקיקה ראשית, כפי שנקבע בפסק הדין של בית המשפט לעניינים מקומיים.

מזרחי קיבל קנס בגין חניה בחניה כפולה וחסימת נתיב נסיעה, לאחר שנצפה מבצע את העבירה בחדר הבקרה של אגף הפיקוח העירוני בת"א באמצעות מצלמה נייחת שהותקנה ברחוב לצורך אכיפת עבירות חניה במקום.

בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב זיכה את מזרחי וקבע, בין היתר, כי תיעוד ממצלמות לצורך אכיפת עבירות חניה אינו חוקי. נקבע, כי בהיעדר הוראה מפורשת בחקיקה ראשית, העירייה לא הייתה מוסמכת להפעיל את מצלמות האכיפה לצורך אכיפת חוקי החניה.

התביעה העירונית של עיריית תל אביב, בליווי המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש, הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי, אשר הפך את פסק דינו של בית המשפט לעניינים מקומיים, הרשיע את מזרחי וקבע, כי מדובר במצלמות רחוב בצירי תנועה ראשיים ובעיתיים לצורך אכיפה יעילה של הסדרי החניה, כי הצילומים מצולמים מרחוק וברזולוציה נמוכה, כך שלא ניתן להבחין בפני אנשים ובזהותם, ולכן אין פגיעה בפרטיות האזרחים.

מזרחי לא השלים עם קביעת בית המשפט המחוזי והגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, אשר כאמור נדחתה.

השופט ג'ורג' קרא דחה את בקשת רשות הערעור וקבע, כי מבלי להכריע בשאלת הסמכות ואופן השימוש בה, אין עילה להתערב בקביעות בית המשפט המחוזי כי אין פגיעה בפרטיות, וגם לו יש פגיעה בפרטיות, היא מידתית ולתכלית ראויה.

את המדינה יצגה בהליך עו"ד נורית טביב-מזרחי מהמחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה בפרקליטות המדינה. בביהמ"ש המחוזי נוהל התיק ע"י עו"ד אתי לוי מהתביעה העירונית של עיריית ת"א.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. חוצפן  

  אריק

 2. התערבות פנימית ופרטית על אזרחי ישראל תרשמו לכם  

  מומי

  • צודק כל מילה 

   אריק

 3. הם בדרך להשתלטות טוטליטארית עלינו...  (ל”ת)

  גל

 4. נו זה ברור שהם לרעת האזרח  (ל”ת)

  אריק

;