י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
אין איך להתמודד מול המזג

השרב הכבד: הנזק לחקלאות נאמד בכ-30 מיליון ש"ח

בקנט-הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות מעריכים: הנזקים לחקלאות כתוצאה מגל החום החריג צפויים לעמוד על עשרות מליוני שקלים | בשלב הראשוני מדובר בהערכת נזקים של למעלה מ-30 מליון ש"ח אולם עדיין מוקדם לקבוע את היקף הנזקים הסופי

השרב הכבד: הנזק לחקלאות נאמד בכ-30 מיליון ש"ח
מסוק משטרתי בפעולה צילום: דוברות המשטרה

משעות בוקר יום האתמול התקבלו ב'קנט', הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, עשרות הודעות על נזקי מזג האוויר ועומס החום הכבד לגידולים השונים. הנזקים שהתקבלו עד כה הם מכל אזורי הארץ ובכלל זה דרום רמת הגולן והגליל העליון, מרכז הארץ ובעיקר אזור עמק חפר וכן ממשקים חקלאיים בנגב הדרומי.

מבדיקה ראשונית שערכו בקנט עולה כי מרבית הנזקים לענפי המטעים והירקות הינם בגין פגיעות חום הפוגעות בפריחה ובחנטה של הפירות והירקות, פגיעה הגורמת לירידה משמעותית בהיקף היבולים העתידיים. בין השאר מדובר על פגיעה בגידולי העגבניות, הפלפלים, ההדרים, האבוקדו והאבטיחים. פגיעה משמעותית נוספת בעקבות החום הכבד היא של מכות שמש הגורמת לצריבות של הפרי על העצים, צריבות הפוסלות את הפרי לשיווק בהמשך. בענפי הפלחה ובכלל זה גידולי החיטה החשש הוא לשריפות כתוצאה מגל החום ומהרוחות הצפויות.

לדברי שמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנט, "בשנים האחרונות, כתוצאה מההתחממות הגלובאלית, אנו עדים לאירועי מזג אוויר עוצמתיים מאוד הגורמים לנזקים כבדים בזמן קצר. מדובר באירועי קיצון שלחקלאים כמעט ואין איך להתמודד מולם, כאשר הביטוח מעניק להם את הפיצוי הכספי המונע את קריסתם. בנוגע לגל החום הנוכחי, בשלב הראשוני מדובר בהערכת נזקים של למעלה מ-30 מליון ש"ח אולם עדיין מוקדם לקבוע את היקף הנזקים הסופי. לדבריו קנט תגברה את פעילות המעריכים שיוצאים לשדות על מנת שהללו יוכלו לקבוע בהקדם את היקפי הנזקים ושהקרן תוכל לפצות את החקלאים בהתאם".

לדברי תורג'מן, "בגל חום דומה שהתרחש בדיוק לפני כשנה, במאי 2019, שילמה הקרן למגדלים השונים פיצויים בגובה של כ-25 מיליון ש"ח. יחד עם זאת" אומר תורג'מן, "הפעם מדובר בגל חום של כשבוע כאשר בנוסף לטמפרטורות הגבוהות הנמדדות במשך היום, גם בשעות הלילה נהיה עדים לחום חריג. מבחינת החקלאות מדובר בשילוב בעייתי ואנו צופים כי היקף הנזקים הסופי יהיה גבוה מאוד ויעמוד על עשרות מליוני שקלים".

 

שרב כבד חקלאות ישראלית גרימת נזק

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד