1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

פרסום ראשון: ב'יהדות התורה' מקדמים במרץ את פסקת ההתגברות

רק התחלנו: ביהדות התורה לא מבזבזים זמן וכבר מאיימים לבקע את אחד מסעיפי ההסכם שנחתם בין הליכוד לכחול לבן. הסיעה החרדית חוששת, בגלל ניסיון העבר, מפני פסילת חוקים על-ידי בג"צ ובראשם חוק הגיוס, והיא כבר החתימה את חברי הסיעה על חוק פסקת ההתגברות

ארי קלמןכ"ד אייר תש"פ 18/05/2020 13:38

בניגוד לסיכומים ראשי סיעת יהדות התורה ראשי סיעת יהדות התורה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: בניגוד להסכמים שנערכו לפני החתימה על ממשלת האחדות, כשבראשם התחייבו בליכוד שלא לקדם את פסקת ההתגברות בשל התנגדותם של חברי סיעת 'כחול לבן' - ביהדות התורה מתעלמים מהסיכום ומקדמים את פסקת ההתגברות במרץ.

מדובר בתיקון לחוק יסוד כבוד האדם, הקובע כי חקיקה שתתקבל ברוב של חברי הכנסת ובה תשולב 'פסקת ההתגברות' לא תוכל להיפסל על ידי שופטי בג"צ.

פסקת ההתגברות מגיעה ככלי פרלמנטרי אפקטיבי נגד פסילות חוקים והתערבות של בג"צ בנושאי דת ומדינה ובראשם בחוק הגיוס שנפסל מספר פעמים ועלול להפסל פעם נוספת ולסחרר את הקואליציה. 

כאמור, בסיעת 'יהדות התורה' החליטו להתעלם מההתחייבות הקואליציונית לכחול לבן והחתימו אתמול את נציגי הסיעה, חברי הכנסת משה גפני, אורי מקלב יעקב אשר, יעקב טסלר וישראל אייכלר, על חוק פסקת ההתגברות שיונח עוד בימים הקרובים על שולחן הכנסת. ל'בחדרי חרדים' נודע, כי החוק כבר עומד בפני המחלקה המשפט.

בדברי ההסבר לחוק שגובש בשלכתו של חבר הכנסת משה גפני נכתב: "מוצע לקבוע בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו הוראה זהה, המאפשרת לכנסת, ברוב חבריה (61), לחוקק חוק שייאמר בו במפורש שהוא תקף גם אם יש בו פגיעה בזכויות שלפי חוק היסוד".

ביהדות התורה מדגישים כי הם לא צפויים לעלות את החוק להצבעה בשלב הזה, אלא יניחו אותו על שולחן הכנסת, כדי שיהיה מוכן לרגע בו יידרש השימוש בחוק.

כאשר נזכיר כי חוק שמונח על שולחן הכנסת דורש המתנה של 45 יום עד שהוא עולה לשולחן ועדת השרים לחקיקה ומשם להצבעות בארבעה קריאות במליאת הכנסת.

כזכור, 'בחדרי חרדים' חשף כי במהלך דיוני המו"מ הקואליציוני דרש סגן השר מאיר פרוש לקדם את פסקת ההתגברות בכדי שתתן מענה לפסילת חוק הגיוס ולפסילת חוקים נוספים, אלא שבליכוד טענו כי לא ניתן לקדם חוק זה בגלל התנגדותה הנחרצת של סיעת כחול לבן. 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. עוד דרך לפתרון,סאגת גיוס חרדים, לחוקק חוק שהגיוס לצה"ל בהתנדבות,תוך מתן הטבות מפליגות למתגייסים  

  פתרון למצב

  • רוב המדינות לא נלחמות כל שנתיים 

   יוסי

 2. שוב אתם מפרסמים מה שצריך לשתוק ??????????????????  (ל”ת)

  דן

 3. חוק שאין לו הסכמה ואין רוב להעבירו למה להגישו?  

  יעקב

 4. שכחתם להזכיר שהם מתנגדים לסיפוח  


 5. ביהדות התורה מדגישים כי הם לא צפויים לעלות את החוק להצבעה בשלב הזה  (ל”ת)

  כתבה מפגרת

 6. מהלך שגוי.  

  שריר

 7. ואיפה ש"ס??? כרגיל עסוקים ב......ג"ובים למקורבים למרן הגאון הרב דרעי שליט"א  (ל”ת)


 8. מנדט 10 חב"ד הלך צרעה רצחנית מכה , וליטא מגרדת 7 מנדט פינדרוס חוק נורווגי  (ל”ת)


 9. כל הענין של גיוס חובה כבר לא אקטואלי, כיום יש הסכם שלום עם מצרים  

  צבי

 10. פסקת ההגברות לא צריכה להיות רק לגבי חוק הגיוס, אלא לכל החוקים  

  חיים

;