1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. תנצב"ה

אבל בסביון: רבו של היישוב הגאון רבי דוד ברודמן זצ"ל

בסביון היוקרתית מתאבלים הבוקר על פטירת רב המקום מזה למעלה מארבעים שנה הגאון רבי דוד ברודמן זצ"ל • הרב נפטר בשם טוב בגיל 84 כשהוא מותיר אחריו פעילות רוחנית גדולה • 'בחדרי חרדים' על ניצול השואה שלמד בגייטסהד, כיהן ברבנות בהולנד והפריח את השממה בסביון

משה ויסברגכ"ה אייר תש"פ 19/05/2020 10:17

42 שנה ברבנות הגאון רבי דוד ברודמן זצ"ל הגאון רבי דוד ברודמן זצ"ל צילום: חיים טויטו

ברוך דיין האמת: הלך לעולמו הגאון רבי דוד ברודמן זצ"ל רב היישוב סביון והוא בן 84 בפטירתו. 

הרב זצ"ל נולד בהולנד בשנת תרצ"ו לאביו הרב שמואל וברודמן הי"ד ולאמו מרת פרל ע"ה. אביו של הרב וחלק ממשפחתו נספו בשואה. לאחר מלחמת העולם השנייה נשלח ללמוד בישיבת גייטסהד באנגליה.

על פי 'ויקיפדיה', בהגיעו לפרק האיש מקדש בשנת תשי"ז נישא לרעייתו מרת חנה, בת למשפחת ורהפטיג יוצאת גרמניה. לאחר נישואיו התגורר בבני ברק ולמד בכולל של ישיבת פוניבז'.

בשנת תשכ"ג התמנה כרב ודיין בהולנד והתגורר בה עם משפחתו כעשר שנים. בשנת תשל"ד שב לישראל והתמנה לרבה של סביון. הוא עמד בראש הפעילות הדתית והתורנית בסביון ופעיל בתחום הפצת היהדות. הקים ביישובו את "המרכזיה הפדגוגית ללימודי יהדות" המנוהלת ע"י בנו הרב שמואל אהרן, ואת "בית המדרש הגבוה לתורה ולהוראה - כולל סביון". 

הרב ברודמן היה סמל לרבנות אותנטית; ועם זאת, זכה להיות אהוב על הציבור. תמיד היה בשביל התושבים - בעת שמחה ובעת צרה. כמלמד תורה, כמקרב-לבבות וכמשכין שלום בין איש לאשתו.

הרב ברודמן הגיע בשנת תשל"ד ליישוב בעל צביון חילוני מובהק. בליל יום הכיפורים הראשון לכהונתו, עלה על בימת בית הכנסת וזעק באומץ-לב: החצרות והגינות של סביון הן לשם דבר, מטופחות בצורה נהדרת, ואילו בית הכנסת - בית ה' - נראה כמו מוסך. הייתכן?

לימים סיפר לעיתונאי שלמה קוק בערב הצדעה שנערך לרגל הגיעו לגבורות כי "מאד כעסו על הדברים שאמרתי", נזכר הרב. כעסו או לא, בזמן קצר שופץ בית-הכנסת האשכנזי, ארון קודש מפואר נרכש, ואפילו בית-כנסת נוסף נבנה לטובת התושבים בני עדות המזרח. בית-הכנסת המטופח הביא גם את התושבים, ובימים הנוראים אין מקום לסיכה.

"האור שבתורה מחזירן למוטב", היה אומר הרב ברודמן. הוא סיפר, כי ביסס את הרבנות שלו על שיעורי תורה קבועים, חלקם בבית הכנסת וחלקם בבתי התושבים. "מעולם אבא לא סירב לבקשה להעביר שיעור תורה", מעיד בנו. ועוד לא דיברנו על כולל האברכים הפועל כאן מדי יום ביומו במשך ארבעים שנה.

לפני עשרות שנים יזם לראשונה 'שבת בנות מצוה' המוקדשת לבנות ה-12 של היישוב ובני משפחותיהן. הרב, כמו גם רבנים נוספים, דואג לכלות הבת-מצוה להכנה רוחנית לקראת החיים הבוגרים, באמצעות סעודות שבת, דברי תורה וזמירות.

עבור רובן, זו שבת ראשונה כהלכתה. המסורת הזו מתקיימת מדי שנה ורושמת הצלחה רבה, כאשר הנערות מעידות על עצמן כי גם אם התרחקו להודו ונפאל, את הניצוץ היהודי שלהם הן לא מסוגלות לשכוח בגלל השבת ההיא, בגיל 12.

בשנת תשע"ו פרש מהרבנות לאחר 42 שנות פעילות. מאז פרישתו מכהנים ביישוב שני רבנים - הרב שמואל ביסטריצקי והרב נחמיה רוטנברג. אמנם בחירות רשמיות לרב היישוב טרם התקיימו.

זכה והותיר אחריו דור ישרים מבורך, בנים ממשיכי דרכו. 

מסע הלוויה הערב (שלישי) בשעה 22:00 מבית הכנסת המרכזי בסביון לבית החיים המקומי שם ייטמן. 

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הרב הצדיק רב דוד זצ"ל  

  שמואל לונדון

 2. סביון שרויה עדיין בשממה רוחנית. תושבי המקום לא עובדים את השם אלא את עגל הזהב.  (ל”ת)

  צבי

 3. תיקון - הרב הגיע לסביון בשנת תשל"ב  (ל”ת)


 4. חבל על מאן דאבדין ולא משתכחין  (ל”ת)

  DANO

 5. איזה צדיק ועדין נפש  (ל”ת)

  DAVID

 6. שוב אתם ממציאים עובדות ומדווחים שקרים  

  תושב סביון

  • הרב ביסטריצקי הוא דוגמא למופת  

   יניב

 7. מי כיהן לפניו?  


 8. תנחומים למ"מ בנו שליט"א  

  קרית ספר

 9. מישהו פה התבלבל  

  מוישה

 10. יהודי יקר מאד. חבל על דאבדין.  

  יצחק

 11. חחחח כמה ביסטריצקי שילם בשביל שישרבבו את שמו  (ל”ת)

  מישהו שיודע

 12. הרב ביסטריצקי יהודי יקר אבל אינו רב המקום  (ל”ת)

  יאיר

 13. איש צדיק ועניו  

  שמעון

 14. הרב ברודמן זצ''ל  


 15. מי זה נחמיה רוטנברג ? אהה ההוא מוינה  

  ישראל

 16. הרב ביסטריצקי שינה את היישוב לטובה לנצח!  

  חיים

 17. הרב ברודמן  

  גבי

 18. כבה המאור הגדול  


;