ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
אחרי הקמת ממשלת האחדות

אולמרט מדבר: "ראש הממשלה הוא פחדן פתולוגי"

"זו קואליציה שבנויה על הונאה ואי אמון, ולכן היא לא יכולה להתקיים", כך אומר ראש הממשלה לשעבר העבריין המורשע אהוד אולמרט על הקמת הממשלה החדשה | והסביר מדוע התפטר לפני הרשעתו: "היה ברור לי שאם אני אסחוב את העניין הזה, בלתי נמנע במצב כזה שאתה נגרר למקומות שביבי הגיע אליהם"

אולמרט מדבר: "ראש הממשלה הוא פחדן פתולוגי"
אהוד אולמרט צילום: מתוך שידורי כאן 11

ראש הממשלה לשעבר העבריין המורשע אהוד אולמרט, שוחח עם בן כספית וינון מגל ברדיו ללא הפסקה 103FM וניתח את התנהלותו של נתניהו לאור הקמת הממשלה הגדולה ביותר בתולדות המדינה, וענה על השאלה האם הרוטציה בין נתניהו לבני גנץ תתממש.

בשנת 2008 התנהלה חקירה נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והוא החל את מאבקו המשפטי שנה לאחר מכן, שהסתיים לבסוף בשנת 2016 עם הרשעתו. נגזרו עליו שנה ושבעה חודשי מאסר בפועל בגין קבלת שוחד ושיבוש הליכי חקירה. אולמרט התייחס לבקשת נתניהו להיעדר מפתיחת משפטו ואמר כי "לא בטוח שיהיה כדאי לו לא להיות בישיבות, יהיו ישיבות ששם דווקא הנוכחות שלו יכולה להיות לתועלת".

הוא הסביר כי במהלך הדיונים יעלו מספר רב של עדים, בעדו ונגדו, ולנוכחות שלו יכולה להיות השפעה חיובית או שלילית וחשוב לשקול זאת. "הנוכחות שלו תגרום לעצבנות או לכעס אצל העדים שמעידים נגדו והזעם שהצטבר אצלם נגדו יתפרץ דווקא כשהם רואים אותו. יכול להיות גם מצב הפוך שהעובדה שהוא נמצא שם תרתיע חלק מהאנשים מלדבר נגדו באותו אופן שהם היו אולי יכולים לדבר נגדו בהיעדרו". לטענתו, "התירוץ שהוא לא יכול לבוא כי הוא עסוק בענייני המדינה - זה תירוץ לא מכובד וניסיון להתחמק מהמעמד".

בן כספית ציין בפני אולמרט כי בעת שהתנהלו נגדו חקירות המשטרה, יהודה ויינשטיין, שהיה אז מיועציו המשפטיים, הציע לו לא להתפטר ולהמשיך לנהל את משפטו מכיסא ראש הממשלה, ותהה האם כיום כשהוא צופה בנתניהו הוא מתחרט שהתפטר מתפקידו. רה"מ לשעבר הבהיר שאינו מצטער כלל, "החלטתי להתפטר משום שהערכתי בשלב מוקדם מאוד, כשפרקליט המדינה פנה לבית המשפט יום לאחר החקירה הראשונה שלי שנמשכה שעה אחת, וביקש שבעת שטלנסקי ייתן עדות מוקדמת לפני שיש תיק נגדי, לפני שיש החלטה, לפני שיש שימוע, זימון, כלום שאני אשב על ספסל הנאשמים. היה ברור לי דבר אחד, לא חשוב כבר מה אעשה ומה לא אעשה, מה יעלה בחקירה ומה לא יעלה בחקירה – הוא כבר החליט שיהיה משפט ושאני אהיה נאשם במשפט".

כמו כן, הוא הדגיש כי לא הייתה מניעה אמיתית שימשיך לכהן כראש הממשלה, אך "היה ברור לי שאם אני אסחוב את העניין הזה, בלתי נמנע במצב כזה שאתה נגרר למקומות שביבי הגיע אליהם". לדעתו, "גם ביבי  כשהתחיל להיאבק לא חשב שיגיע לתהומות שאליהם הגיע ואליהם הוא מושך את מדינת ישראל ואת המערכות שלה". אולמרט הסביר שזהו טבעו של התהליך, "כשאתה מתחיל להיאבק אתה נגרר לעימות פומבי, כשאתה נגרר לעימות פומבי אתה נגרר מול היועמ"ש לממשלה ואז החוקרים, השופטים ובסוף אתה נמצא במקומות שאני הערכתי שזה בלתי נמנע להגיע אליהם".

"איך אתה יכול להיאבק על העובדות כשאתה בורח מהעובדות? להיאבק על החפות זה להיאבק בבית משפט, זה לא לקחת בוטים כמו חנה ואחרים שירסקו את כל המערכות השלטוניות. נגד כתב אישום נאבקים בבית משפט, אנשים עם יושרה, הגינות ואחריות נאבקים בבית משפט. הוא אפילו לא רוצה לבוא לישיבה, הוא נאבק על ידי כך שהוא מפטר מפכ"ל, רוצה לגרש את היועמ"ש לממשלה", אמר בזעם. "אין לו חובה או זכות לנצל את מעמד ראש הממשלה, את כוח השלטון, את היתרונות שמעניק לו כוח השלטון כדי להיאבק נגד אנשים הכפופים לו במערכת השלטון של מדינת ישראל על מנת לנסות ולנצל את זה כדי לא לעמוד למשפט, לא להיאבק על החפות שלו", הוסיף להתרעם.

"זה לא מאבק על חפות"

ינון מגל הצטרף לדיון וטען כי ייתכן וראש הממשלה פועל בדרך בה פועל משום שהוא מאמין שנעשה לו עוול. ראש הממשלה לשעבר השיב לו – "לא להאמין שהמתקפה על היועמ"ש לממשלה והאיומים עליו לא מונחים על ידי הקוקפיט שמנהל את העניינים שלו מבלפור? הרי אתה יודע את זה, וזה לא מאבק על עובדות, זה לא מאבק על חפות. לא נאבקים על ידי בן מופרע ששוכב בבית על חשבון מדינת ישראל, על חשבון המשאבים של המדינה". יתרה מכך, הוא ציין כי ביקר את פרקליט המדינה משה לדור "אחרי שלא הייתי ראש ממשלה, לא תמצא פעם אחת על לדור כשהייתי ראש ממשלה".

לטעמו, התנהלותו של נתניהו לא "תורמת ליציבות, לאחריות, לתחושת ה'ביחד', הסולידריות של החברה הישראלית. יהודה ויינשטיין אומר – 'אני חייב לאהוד אולמרט חוב מוסרי עמוק'. כשהייתי ראש ממשלה בחקירות הוא היה אחד מיועציי המשפטיים, ואמר לי - 'אל תתפטר, תנהל את המאבק כשאתה ראש הממשלה ויהיה מצב אחר לגמרי'. אמרתי לו אז 'יהודה, במאבק שלי האינטרס של המדינה קודם לאינטרס שלי ולכן אני צריך להתפטר'. הפעם שניה יותר מרחיקת לכת, כבר לא הייתי ראש ממשלה כשהציעו ליהודה להיות יועמ"ש לממשלה, אמרתי לו - 'יהודה, האינטרס של המדינה קודם לאינטרס שלי. לך תהיה יועמ"ש לממשלה'. כך נוהג אדם שהוא לא נזקק לכוח השלטון ולא נזקק למניפולציות קונספירטיביות עם הסתה, השפלה ופגיעה במוסדות השלטון כדי להיאבק למען חפותו".

בהמשך, הביע את דעתו על סוגיית הרוטציה בין נתניהו וגנץ וטען כי קואליציה שבנויה על הונאה, אי אמון, על שקר - לא יכולה להתקיים". לטעמו, הקואליציה תתפרק עוד בטרם יגיעו לשלב הרוטציה, "יהיו משברים קודם לכן. אי אפשר לנהל ממשלה עם 35 שרים ו-16 סגני שרים כשמה שחוקק זה רק החוקים שנוגעים במעמד האישי של ראש הממשלה החלופי וראש הממשלה. ייווצר אי אמון שכתוצאה ממנו העניין יתפרק". 

לסיום, ראש הממשלה לשעבר התייחס לסוגיית הסיפוח וטען כי "ראש הממשלה  הוא פחדן פתולוגי. הוא לא יעשה שום דבר כשמאיימים עליו, הוא לא יספח את השטחים כמו שלא סיפח את המגנומטרים בכניסה להר הבית". אולמרט התריע מפני "סיפוח חד צדדי שעושה הממשלה הזאת - זה פצצת אטום שיכולה לרסק את היציבות של המזרח התיכון, לערער את כל מה שקורה כאן, לשבש את כל מה שהשגנו מבחינה של יציבות מדינית".

עריכה: עופרי גליכמן, רדיו 103FM

אהוד אולמרט בנימין נתניהו בן כספית ינון מגל רדיו 103 FM

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד