1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. אנ"ש

המכתב נגד הרב ברלנד; הגר"מ שפרן מצטרף: "הנני לחזק דבריהם"

המאבק וההוקעה של הרב ברלנד נמשך. הערב מצרף הדיין המפורסם הגר"מ שפרן את חתימת ידו למכתב הדיינים משלושה בתי דין נגד הרב ברלנד ומוסיף כי הוא בא לחזק את דבריהם | לצד זאת, מערכת 'קול הלשון' הסירה את כל שיעוריו של הרב ברלנד ותלמידיו משחר ההיסטוריה

אברמי פרלשטיין, ג' סיון תש"פ 26/05/2020 19:17

המערכת שמחקה את שיעוריו הרב ברלנד/הגר"מ שפרן הרב ברלנד/הגר"מ שפרן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90/שוקי לרר

לאחר חשיפת 'בחרדי חרדים' בשבוע שעבר את מכתב גדולי הדיינים המובילים בבתי הדין השונים ברחבי הארץ, הקוראים להתרחק ולהיבדל מהרב אליעזר ברלנד, שהודה והורשע במעשים חמורים ואסורים הן על פי דין תורה והן על פי חוקי המדינה, הערב (שלישי) מצטרף גם הגאון הנודע רבי מנחם מנדל שפרן, מגדולי הדיינים והפוסקים בדורנו וחותם בכתב ידו.

מעל חתימת ידו, מוסיף הגר"מ שפרן: "הרי אני כיהודה ועוד לקרא הנני לחזק דבריהם", כשכוונתו לדברי הדיינים שכבר חתמו על המכתב בשבוע שעבר.

לצד זאת, בעקבות פסק הדיינים החלוט, שפורסם לאחר שמיעת עדים ומתלוננות נגד הרב ברלנד במשך שנה וחצי, מערכת 'קול הלשון' המפורסמת, המפיצה תורה ויהדות בעולם, הסירה היום את כל שיעוריו של הרב ברלנד ותלמידיו מהאתר ומהטלפון. 

כזכור, ביום חמישי האחרון חשפנו ב'בחדרי חרדים', פסק דין חריף וחסר תקדים מטעם שלושה בתי הדינים החרדים הגדולים בעולם, נגד הרב אליעזר ברלנד שכותרתו: "שומר נפשו ירחק ממנו ומחוייבים לפעול בזה".

לאחר גביית עשרות עדויות וראיות שונות על הרב אליעזר ברלנד ובדיקה יסודית של עדות העד המרכזי בפרשת הרב ברלנד, שהורשע והודה במעשים חמורים ובתום סדרת דיונים שנמשכה קרוב לשנה וחצי – פרסמו דייני בית הדין המיוחד: הגאון רבי שריאל רוזנברג, אב בית דין צדק בני ברק, הגאון רבי שמואל אליעזר שטרן, מגדולי הפוסקים ודיין בבית דין צדק 'זכרון מאיר', מיסודו של הגר"ש וואזנר זצ"ל ורב מערב העיר בני ברק, והגאון רבי יהודה פישר, דיין חשוב בבית הדין העדה החרדית בירושלים, החלטה נחרצת וחד משמעית.

לאחר תיאור תוכן העדויות בלשון נקיה כ"מעשים שלא ייעשו ומעשים חמורים ביותר" קובעים הדיינים: "ברור שעפ"י דעת תורתינו הקדושה מי שאינו שומר על דברים שהם מג' חמורות ואביזרייהו שומר נפשו ירחק ממנו ומחויבים לפעול בזה". להחלטה מצטרפים גאב"ד העדה החרדית הגאון רבי יצחק טוביה ווייס, ראש בית דין העדה החרדית הגאון רבי משה שטרנבוך, וגאב"ד זכרון מאיר הגאון רבי חיים מאיר הלוי וואזנר לצד רבה של בני ברק הגאון רבי שבח צבי רוזנבלט.

הצורך בהקמת בית הדין המיוחד התעורר לאחר שחסידיו של הרב אליעזר ברלנד טענו כי הרשעתו בבית משפט חילוני אינה קבילה מבחינה דתית וכי הרינונים אודות מעשיו הינם תוצאה של סכסוך פנימי בתוך חסידות ברסלב.

מתוך מודעות להיקף העצום של הבעיה ולצורך ביצירת סמכות דתית בעלת השפעה מוחצת, התאחדו שלושה בתי הדין החרדים הגדולים בעולם להקמת בית דין מיוחד לבירור הפרשייה.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי מתוך חשש לתגובות אלימות מצד חסידיו של הרב ברלנד הוזמנו העדים והמתלוננות בשלב ראשון למסור את עדותם ללא ידיעת הרב וחסידיו, רק לאחר שהתגבשה תשתית ראייתית מספיקה הוזמן הרב ברלנד רשמית לעימות חזיתי עם המתלוננות והשמעת טענותיו להאשמות נגדו, כשאת מכתב ההזמנה מגבים עוד תשעה מפוסקי הדור החשובים, המביעים את אמונם המלא בבית הדין המיוחד.

עוד נודע ל'בחדרי חרדים' כי הרב ברלנד הביע את הסכמתו להתדיין בבית דין זה בתנאי שיפורסם מכתב שיורה על הפסקת ההשמצות נגדו, הדיינים הסכימו לפרסם את המכתב, אך הרב ברלנד לעומת זאת גרר רגליים ולא הסכים להופיע בעצמו בפני בית הדין, במקום זאת הוא ייפה את כוחם של שני נכדיו חיים רייכר וצפניה שינפלד, כטוען רבני גייס את הרב אבא טורצקי.

לצדם של העדים והמתלוננות הופיעו הרב צבי צוקר, חתנו של הרב ברלנד, והרב יום טוב חשין, רב בחסידות ברסלב ואחד מהאנשים הקרובים ביותר בעבר לרב ברלנד שעזבו את הרב.

השניים התחייבו בסכום של מיליון שקל כל אחד, אם הדיינים יתרשמו שהעדויות או הראיות אותם הביאו לבית הדין אינן אמיתיות.

לאחר קרוב לשנה וחצי של גביית עדויות בדיקתם והצלבתם, יצא כאמור בית הדין בפסק דין דרמטי: העדויות התקבלו, המעשים נעשו והם אכן חמורים ביותר, על כל אחד ואחת להתרחק ממנו ולפעול להרחקת הציבור ממנו. הערב כאמור הצטרף למכתב הדיינים גם הגר"מ שפרן תו שהוא מציין כי הוא מחזק את דבריהם.

הרב ברלנד נמצא בימים אלה במעצר בשל פרשה אחרת שבה הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות מרמה מתוך כוונה להתחמק ממס, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות, בכפוף לשימוע שייערך לו. בפרקליטות ציינו כי הוא עסק במתן שירותים כמו פדיונות נפש, ייעוץ גיוס תרומות וחוגי בית תמורת תשלום ונמנע מלדווח על הכנסות אלה לרשויות המס, ואף פעל להסתיר את הרכוש האסור.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שהחיינו. מי זה 'הרב' ברלנד- זה שבכלא צלמון כבר 100 ימים?  (ל”ת)

  נתן

 2. הרי אני כיהודה ועוד לקרא  


 3. למה אתם ממשיכים לכתוב עליו "הרב"  (ל”ת)


 4. סוף סוף  (ל”ת)


 5. כמה בזיונות הצדיק מוכן לקבל...  


  • הוא רוצה את זה. לא? 

   ברלי

 6. סוף סוף  

  מי שחושב

 7. אז למה אתם ממשיכים לקרוא לו "הרב"?????  (ל”ת)


 8. הגיע הזמן . ב"ה שנעצר החילול ה'  (ל”ת)


 9. אז למה עדיין כותבים הרב ולא אליעזר ברלנד  

  מוטי

 10. לא הבנתי למה אתה כותבים "הרב" הייתם אמורים לכתוב "העבריין"  (ל”ת)

  יגאל

 11. רב?????  

  משה

;