1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

אשתו של המורשע ברצח תקבל פיצוי מהמשטרה

כעשור אחרי שנכלאה לשווא במגרש הרוסים, למשך שבת שלימה ביותה בת 14 וחצי בלבד, אשתו של עמירם בן אוליאל, המפורסם כמי שהורשע ברצח תקבל פיצוי מהמשטרה בסך אלפי שקלים | עו"ד בן גביר: "אין לי ספק שהערעור הוגש רק בשל כך שאורין היא אשתו של בן אוליאל"

קובי עוזיאליח' סיון תש"פ 31/05/2020 22:35

כליאת שווא בגיל 14 אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: pexels

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חגית מאק-קלמנוביץ, דחתה את ערעור המדינה על פסק דין, לפיו חויבה המשטרה לשלם 17,000 ש"ח לאשתו של עמירם בן אוליאל שהורשע ברצח בני משפחת דאוובשה בדומא.

לפני כעשר שנים, במהלך הפגנה במגרש הרוסים בירושלים, נעצרה אוריין שהיתה אז קטינה, כבת 14 וחצי. היא נחקרה במגרש הרוסים, אך למרות שמעצרה התרחש יותר מארבע שעות לפני שבת והמשטרה היתה חייבת להביאה לפני שופט לדיון, החליט קצין המשטרה לכלוא אותה למשך שבת שלמה מבלי להביאה בפני שופט.

אוריין נכלאה כל השבת במגרש הרוסים בירושלים, ובמוצאי שבת הובאה בפני שופט בבקשה לשחררה בתנאי הרחקה, אך השופט סרב לבקשת המשטרה ושחרר אותה ללא כל תנאי.

כעבור עשר שנים הגישה אוריין תביעת נזיקין ע"י עורך הדין איתמר בן גביר בגין כליאת שווא ובגין תקיפתה בזמן המעצר.

השופטת קרן מילר קיבלה חלקית את התביעה וקבעה כי אכן לא היתה סמכות לכלוא את בן אוליאל למשך שבת שלמה, וכי על המשטרה היה להביאה לפני שופט, בוודאי ובוודאי כאשר הוגשה בקשה לשחררה בתנאים מגבילים במוצאי השבת.
באשר לטענה כי אוריין הותקפה במהלך המעצר, קבעה השופטת כי משום שהתביעה הוגשה בשיהוי רב, אין ביכולתה לקבוע ממצאים עובדתיים.

בפסק הדין קבעה השופטת כי בן אוליאל תפוצה ב13,000 ש"ח ובהוצאות משפט לעורך דינה בסך 4,000 ש"ח.

בצעד חריג, ערערה פרקליטות מחוז ירושלים על פסק הדין ועו"ד מני פילזר, הממונה על תחום הערעורים בפרקליטות טען כי התביעה הוגשה בשיהוי רב. מנגד טען עו"ד בן גביר כי מדובר היה בילדה בת 14 וחצי. השיהוי נוצר בעקבות התהפוכות שעברה בחייה, ובכל מקרה לא נגרם שום נזק למדינה. עוד טען בן גביר כי מדובר במקרה חמור בו נעצרת ילדה למשך שבת שלמה, למרות שהמשטרה היתה חייבת להביאה בפני שופטת, ואפילו לפי המשטרה היתה אמורה להשתחרר.

לפני מספר שעות התקבל פסק הדין. השופטת מאק-קלמנוביץ דחתה את ערעור הפרקליטות וקבעה כי לא חל שיהוי במובן המשפטי, כי לא נגרם נזק למדינה, כי החומרים בתיק נמצאים והמדינה יכלה לזמן את השוטרת שעצרה את בן אוליאל, וקבעה כי היא מסכימה עם בית המשפט קמה שבן אוליאל נכלאה לשווא.

השופטת קבעה כי ניתן היה לפסוק סכום נמוך יותר, במיוחד בעקבות השיהוי בהגשת התביעה, ואולם אין דרכה של ערכאת הערעור להתערב בסכומי הוצאות, בעיקר כשמדובר בפסק דין סביר.

עו"ד איתמר בן גביר אמר בתגובה לפסיקה: "אין לי ספק שהערעור הוגש רק בשל כך שאורין היא אשתו של בן אוליאל. טוב עשה בית המשפט שדחה את הערעור, והמשטרה צריכה להפנים שאם היא עוצרת ילדות בגיל 14 בגין הפגנה למשך שבת שלמה, ובמיוחד כשהיתה צריכה להביאה לפני שופט או לשחררה בתנאים כבר בתחנה, הרי שעל המשטרה לשלם".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;