תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
כ' אדר א' התשפ"ד
29.02.2024
אפקט הקורונה

תמונת מצב מבני ברק: עשרות חנויות סגורות

למרות הבשורה על חזרה לשגרה של המשק הישראלי, מסתבר כי בעלי עסקים רבים נפגעו קשות. מסיור בעיר בני ברק עולה נתון עגום: שיא של כל הזמנים בהיצע של חנויות להשכרה ולמכירה. צפו

תמונת מצב מבני ברק: עשרות חנויות סגורות
החנויות בבני ברק שנסגרו בקורונה צילום: באדיבות המצלם

מאז פרצה מגפת הקורונה בישראל, ספג המשק מכות כואבות, חנויות נסגרו בצווי חירום, בימים הקריטיים של ערב חג הפסח, כשרק לפני שבועיים הגיע האישור לחזור לשגרת עסקים ולפתוח חזרה את בתי העסק.

על פי בדיקה שערכו עסקני עמותת 'אחריות', העוסק בהכוון וייעוץ כלכלי ונתוניה הגיעו לידי 'בחדרי חרדים', עולה כ- 30 % מבעלי העסקים בבני הגיעו לכדי "שוקת שבורה" ומתקשים לשוב לפעילות ולפתוח את בתי העסק.

המצב הקשה אליו מגיעים בעלי העסקים, משפיע ישירות על תמונת המצב העגומה ברחבי העיר. עשרות חנויות ממגוון תחומים עומדות שוממת ומוצעות למכירה או להשכרה, בנוסף, חלק מהעסקים מציעים למכירה את בית העסק כולל הסחורה שעל המדפים.

עדות כואבת שהגיעה היא של שמואל, תושב בני ברק מזה 45 שנים. "ירשתי את חנות הבגדים מההורים שלי ז"ל שנפטרו לפני שבע שנים, מעבר להצלחה הכלכלית שהחזיקה את המשפחה לאורך השנים העסק היה בשבילי סוג של המשכיות היה משהו רגשי בלקום כל בוקר ולפתוח את החנות. הקורונה שבאה בדיוק בערב פסח הביאה אותי למצב שאין לי למה להגיע לעסק, נקלעתי לחובות לספקים שלא מוותרים והציבור לא בא לקנות כבעבר. הרמתי ידיים".

ר' חיים הר כסף, מזכיר 'אחריות', אומר כי המצב במשרדי העמותה מרגיש שהקורונה היא כלכלית יותר מאשר רפואית. ברור שעל כל חנות סגורה ישנם 2 חנויות פתוחות, אך ללא תועלת וללא היתכנות כלכלית לעתיד, העסקים הקטנים והמקומיים קיבלו את המכה הכואבת ביותר וחלקם לא מצליחים להתאושש, מה שגורר מצב בו מעל 30% משטחי המסחר ברחובה הראשי של בני ברק עומד להשכרה או מכירה.

העסקנים מזהירים מפני לקיחת הלוואות לא מחושבות ובפרט מהלוואות בריבית גבוהה מגורמים מפוקפקים (שוק אפור), וההמלצה היא לפנות לייעוץ אצל גורמים מקצועיים שהוכיחו עצמם בליווי משברים כלכליים.

קורונה בעלי עסקים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד