1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

המאבק עולה שלב: האברכים התאגדו, יקימו ועד נגד חילולי שבת

סערת השבת ברמות: כחצי שנה לאחר שרבני שכונת רמות שיגרו מכתב נגד הפעלת הבריכה הציבורית ברמת בשבת; וכשבועיים לאחר שראש העיר, משה ליאון, הודיע כי בריכת הקאנטרי תעבוד בשבת - קבוצה מאברכי רמות יוצאת למאבק על שמירת צביון השכונה • מעקב 'בחדרי'

ארי קלמן, ט"ו סיון תש"פ 07/06/2020 10:45

סערת השבת ברמות נלחמים למען השבת. הוועד שהוקם נלחמים למען השבת. הוועד שהוקם צילום: באדיבות המצלם

מעקב 'בחדרי חרדים': אמש (מוצאי שבת) התכנסו כ-150 מאברכי שכונת רמות לכינוס שבמרכזו דנו בהפעלת בריכת הקאנטרי בשבת וכן בהקמת מוסדות חילוניים בשכונת רמות - נושאים שלמעשה יקבעו את צביון השכונה שמאופיינת כיום כבעלת ברוב חרדי; אולם שינויים אלו עלולים לשנות את אופי השכונה הגדולה ביותר בעיר ירושלים.

בפתח הכנס הובאה ברכתו של שר התורה הגר״ח קנייבסקי בעניין המאבק, ובסיום הכינוס הוחלט על הקמת מטה מאבק על ידי הוועד השכונתי שיעמוד מול נציגי העירייה. מטרת הועד, כך נקבע בכינוס, "לעמוד על המשמרת בדבר פתיחת הבריכה והן על שטחי הציבור שבה, זאת על מנת למנוע פתיחת בית ספר חילוני 'אורט' ובעד פתיחת 'בית יעקב' וחיידר".

בכנס העלו גם את נושא מצוקת המוסדות החרדים בשכונה. אחד ממקימי הוועד תמה: "איך ייתכן להכניס מוסדות מבחוץ כשלתושבי השכונה אין אפילו גנים ובוודאי שלא תלמוד תורה ובתי ספר?".

'בחדרי חרדים' עוקב מקרוב אחר המצוקה בשכונה הירושלמית. כזכור, ראש העירייה ליאון התייחס לפני כשלושה שבועות לנושא הסטטוס קוו בעיר ירושלים, ואמר בראיון לעיתון המקומי ׳ידיעות ירושלים׳ כי, "אני לא מבין מאיפה הטענות על נסיגת הסטטוס קוו נובעות. רק לאחרונה החלטתי שהקאנטרי החדש ברמות א', שעתיד להיפתח בקרוב, יפעל גם בשבת".

כפי שדווח בהרחבה ב'בחדרי חרדים', לפני כחצי שנה שיגרו רבני שכונת רמות, הגאון רבי ישראל גואלמן והגאון רבי משה הלפרין, מכתב אל ראש העירייה משה ליאון בו הם חידדו את עמדתם בנושאי הצביון הדתי בשכונתם.

שטח הבריכה שמעוררת סערה

הרבנים התייחסו במכתבם אז גם להפעלת הברכה בשכונה וכתבו כי, "מכיוון שבין תושבי רמות, 85% נמנים על בני הציבור החרדי, ואף בשכונה שבה ממוקמת הבריכה עצמה, רוב התושבים הם בני הציבור החרדי".

"ומכיוון שהבריכה נבנתה מכספים ששילמו הרוכשים בקאנטרי, ובנייתה בוצעה על ידי משרד השיכון ומועברות על ידם לרשות עיריית ירושלים - מן היושר והצדק כי הפעלת הבריכה ושאר חדרי הספח, יהיו על ידי זכיין חיצוני שיוסכם על ידי כל הצדדים ובאופן שישרת נכונה את כל התושבים בהתאם לחלק היחסי ומבלי לפגוע בהלך הרגשות התושבים המאמינים".

מעיריית ירושלים נמסר אז בתגובה: "אין שום שינוי בסטטוס קוו בירושלים. הבריכה הקיימת בשכונת רמות בירושלים פתוחה בשבת. בתקופה הקרובה הבריכה עוברת שיפוץ מקיף ומנויי הבריכה יוכלו להשתמש במנוי הקיים שלהם בבריכת הקאנטרי שתיתן מענה לצורכי השכונה בתקופת השיפוצים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. למה הוא שותק  

  דוד קליימן

 2. מי בחר את ליאון אם לא "אברכי המשי" הליטאים שהם רוב הדיירים ברמות . נציג  


  • דווקא תתפלא , לאון בעד התושבים החרדים וכבר דיבר איתם, זה ראוכברגר....משלנו לא עלינו 

   זה ראוכברגר....משלנו לא עלינו

  • ליאון כפוי טובה 

   עצוב מאד

 3. זעקתנו על השבת  

  זועק

 4. מה אומרים  

  מה

 5. לא צריך בירושלים שכונה של מודיעין עילית.  

  שליצמן יבנה להם...

 6. חבל על דערבבין  

  קרן התורה

;