1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

תעלומה במעז'בוז: מצבה עתיקה בצבצה מהאדמה

עובדי התחזוקה של בית הקברות היהודי העתיק בעיר מעז'בוז, הופתעו לראות מצבה שבורה ישנה שבצבצה מבעד לאדמת בית העלמין ולא הייתה ידועה עד כה. מה היה כתוב על המצבה?

יענקי פרברי"ח סיון תש"פ 10/06/2020 13:53

רק השורה האחרונה המצבה במעז'בוז המצבה במעז'בוז צילום: באדיבות המצלם

במסגרת השמירה הקבועה והניקיון התמידי של אגודת "אהלי צדיקים – גדר אבות" בבית החיים העתיק בעיר מעז'בוז, בוצעו בשבוע האחרון עבודות של ניכוש עשבים ופינוי חפצים במתחם, וכך נמצאה מצבה שבורה ישנה שבצבצה מבעד לאדמת בית העלמין ולא הייתה ידועה עד כה.

יו"ר האגודה הרב ישראל מאיר גבאי מיהר לחפור סביב המצבה אל תוך מעבה האדמה, כדי לנסות לגלות את זהות המנוח הטמון תחתיה, אך לאחר שכל סביבות המצבה נחפרה והיא התגלתה כולה, נמצאה עליה רק השורה האחרונה של הכיתוב המלא שהיה רשום עליה: "ת.נ.צ.ב.ה".

המצבה שנמצאה בבית העלמין במעז'בוז

כך שאין אפשרות לכאורה לזהות את שם הנפטר שעליו הונחה מצבה זו שנשברה בצוק העתים וברבות השנים.

"הפלא הוא", מציין הרב גבאי לעיתון 'יתד נאמן', "שבחלק הפנימי בקצה המצבה שהיה טמון עמוק בתוך מעבה האדמה, נרשמו ארבע אותיות בצורה הפוכה, עם הכיתוב: "פ נ א ש" (שתי האותיות הראשונות, פ' נ', הן לכאורה ראשי תיבות של פה נטמן)".

הוא מציין כי "מעולם לא נתקלתי בסגנון כתיבה מוזר שכזה, שהמצבה תהיה כה גדולה וארוכה, עד שתהיה עם כל כך הרבה שורות של כיתוב, ובפרט סגנון הכתיבה בצורה ההפוכה בחלק של המצבה שהוכנס אל תוך האדמה; אשמח מאד לשמוע את תגובות הקהל הרחב על המצבה הזו ועל סגנונה הייחודי והלא-שגרתי"

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. פו ניקבר  

  דויד

 2. לדעתי...  

  אברהם

 3. ניחושים  

  מקליק

  • כנראה מספר 1 הוא הנכון - ואין פה שום קבר (ל”ת)

   ניחוש

 4. פ.נ.א.ש . ר"ת פה נטמן אפר שריפת . זה מצבה על קבר של אפר אנשים שנשרפומ  (ל”ת)


  • שנשרפו יחד . יש תקדמים לנוסח הזה  (ל”ת)


 5. פשוט מאד. מסתת המצבה דרכו להכין מראש מצבות עם תנצב"ה בתחתית. בטעות של בחור זעצער כתבו הפוך. לימים נפטר יהודי/ה עני/ה בשם א' ש' ללא יכולת לשלם על מצבה. מסתמא מת מצוה. ואז תרם בעל האבן את האבן שהיתה לו במלאי וכתב פ"נ א' ש'. והחסד שהיה יכול לחתוך את התנצב"ה אך לא עשה כן.  (ל”ת)

  חברא קדישא

 6. פה נטמנו אנשי שלומינו - קבר אחים  (ל”ת)


;