כ"א אייר התשפ"ד
29.05.2024
תורת יאשיהו

פרשת חוקת: הפלא הגדול של הציפור הקטנה

תורת יאשיהו • פנינים על פרשת חוקת • מתורתו של ראש אבות בתי הדין במרוקו, מנהיג 'שובה ישראל' האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א

פרשת חוקת: הפלא הגדול של הציפור הקטנה
הרב יאשיהו פינטו צילום: באדיבות המצלם

פרשת חוקת 

"וְדִבַּרְתֶּם אֶל הַסֶּלַע לְעֵינֵיהֶם וְנָתַן מֵימָיו"

משה רבנו פחד שירדו זכויות לעם ישראל ולכן היכה את הסלע ולא דיבר

אנחנו רואים בפרשת השבוע הקב"ה אומר למשה רבנו "וְדִבַּרְתֶּם אֶל הַסֶּלַע לְעֵינֵיהֶם וְנָתַן מֵימָיו וְהוֹצֵאתָ לָהֶם מַיִם מִן הַסֶּלַע וְהִשְׁקִיתָ אֶת הָעֵדָה וְאֶת בְּעִירָם". אך כאשר משה רבנו מקהיל את העם אנו רואים שמשה רבנו מכה את הסלע ולא מדבר "וַיָּרֶם מֹשֶׁה אֶת יָדוֹ וַיַּךְ אֶת הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ פַּעֲמָיִם וַיֵּצְאוּ מַיִם רַבִּים וַתֵּשְׁתְּ הָעֵדָה וּבְעִירָם". נבוא ונשאל למה משה רבנו מכה ולא עושה מה שהקב"ה אומר לדבר אל הסלע?

אלא אולי אפשר לפרש ולומר יסוד גדול, אומרת הגמרא (שבת לב.) כל מי שעושים לו נס מנכים לו מזכויותיו, אדם שהייתה לו צרה ונעשה לו נס, השם מוריד לו מהזכויות שלו. החיים זה כמו בנק, אדם עשה מצוה יש לו כוח בשמיים של מצוה, עוד מצוה שהאדם עשה יש לו עוד כוח בשמיים והוא עשיר במצוות. אם באה לו צרה והוא ניצל מושכים לו מהזכויות, עוד צרה מושכים לו עוד מהזכויות עד שהאדם מנצל את הזכויות ואז הוא נהיה מוגבל במצוות ואז הוא יכול לקבל עונשים ודברים לא טובים.

משה רבנו אמר שאם ידבר עם הסלע זה נס גדול, זה מעל הטבע ויקחו לעם ישראל מהזכויות לכן אמר שיתן מכה ואז זה נראה טבעי ולא יקחו להם מהזכויות. רואים שהרבה צדיקים פחדו לעשות נס שלא ינכו להם מהזכויות שלהם, כמו הגמרא (שבת נג:) שמביאה מחלוקת על אותו אדם שנולד לו ילד ואשתו נפטרה ולא היה לו איך לתת לילד לאכול, נעשה לו נס ונהיו לו דדי אישה והניק את בנו. רב יוסף אמר כמה גדול אותו אדם שנעשה לו נס ואביי אמר שאותו אדם גרוע, כי השתנו לו סדרי בראשית, אם היה אדם שהקב"ה אוהב אותו הוא היה שולח לו כסף שישכיר מינקת ותניק לו את הילד בלי נס.

וכך גם רואים ביציאת מצרים מה שקוראים בהגדה של פסח שהמצרים לקו והגיעו עד מאתיים וחמישים מכות, נבוא ונשאל למה צריך כל כך הרבה מכות, אלא כדי שאם יהודי יחלה באיזו מחלה ויצטרך ישועה אז "כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ" (שמות טו, כו) וקל לקבל את הישועה וזה לא נס מעל הטבע, מאתיים וחמישים מכות שלא ינכו לעם ישראל מהזכויות שלהם, לכן גם משה נתן מכה שיראה טבעי ולא נס, שלא ינכו לבני ישראל מהזכויות שלהם.

אבל פה הייתה הטעות הגדולה, אם נסתכל על ציפור קטנה ברגע שהיא רואה נשר היא בורחת, היא נולדה לפני שבוע מאיפה הציפור יודעת מה זה נשר, אלא בטבע של הציפור הקטנה לפחד מהנשר. כך גם רואים אצל חתול קטן, ברגע שהוא רואה כלב הוא בורח, מאיפה הוא יודע שכלב מזיק לו אלא שהטבע שלו להיזהר ולברוח מזה. כך גם הטבע של העולם להתקיים עם עם ישראל, אם עם ישראל לא יתקיים העולם לא יהיה קיים, אם לא יהיה מים, עם ישראל ימותו בצמא אז זה לא בגדר שמנכים מהזכויות כי זה טבע העולם שצריכים מים.

 

הרב יאשיהו פינטו פרשת השבוע פרשת חוקת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!