1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

חשיפה: מסמכי הויקיליקס של אגודת ישראל מייתרים את הפריימריז

תוצאות האמת של 'אגודת ישראל' לכנסת נחשפות לראשונה במסמכים רשמיים, מהם עולה כי חסידות בעלזא גדולה מויז'ניץ בפער של 15.5 אחוז וסיעת שלומי אמונים מביאה את רוב הקולות של אגודת ישראל • 'בחדרי חרדים' מציג את המסמכים המסווגים שמרעידים את הסיעה החסידית

ארי קלמןג' תמוז תש"פ 25/06/2020 19:09

המספרים שטרם ראיתם נתוני מועצת הקהילות של אגודת ישראל נתוני מועצת הקהילות של אגודת ישראל צילום: פלאש 90

הקרבות בתוך אגודת ישראל עלו מאז הבחירות לכנסת ה-23 לשיא שלא היה כמותו כבר שנים רבות. הקרבות על התפקידים, הדחת נציג בעלזא ח"כ ישראל אייכלר מתפקיד יו"ר הוועדה לפניות הציבור והעברתו לח"כ יעקב טסלר נציג ויז'ניץ הביאו למתח שיא בתנועה החסידית. למרות הנכונות לשתף פעולה טרם הבחירות למען הצלחת הרשימה.

השטח החסידי בוער מזה תקופה בדרישה לשינוי. שינוי סדר המקומות הוא רק חלק מהזעם בריכוז החסידי, אך ללא ספק הדרישה הנועזת והמשמעותית שמעוררת את החסידים לתחייה - לקיים פריימריז לקביעת סדר הרשימה מחדש.

הרקע הינו: הכוחות באגודת ישראל שהתפצלו לראשונה לשניים. פיצול שעלול לשנות את המפה האגודאית. מצד אחד הגוש הכביכול 'דמוקרטי׳ שמעוניין בפריימריז. גוש זה כולל את סיעות שלומי אמונים ובעלזא בראשותם של סגן השר מאיר פרוש וח"כ ישראל אייכלר שנטש את מחנה השמרני והכביכול 'אנטי דמוקרטי' בראשות יעקב ליצמן שמתנגד לפריימריז. אל ליצמן מצטרף נציג חסידות ויז'ניץ יעקב טסלר.

אייכלר הסביר בראיונות כי הסדר הקיים נקבע לפני חמישים שנה בבחירות פנימיות שנערכו בשנת תשל"ז. ועל כן יש לברר את יחסי הכוחות מחדש ולקיים בחירות פנימיות. סגן השר פרוש מביע תמיכה בקיום פריימריז. מנגד ליצמן אומר שקיים חשש להתערבות חיצונית בבחירות ועל כן צריך להשאיר את הסדר הישן כפי שהוא. בראיון ל'בחדרי חרדים' אמר השבוע ליצמן כי הוא לא חושש על מקומו.

כעת הנתונים נחשפים:

לידי 'בחדרי חרדים' הגיעו השבוע נתונים דרמטיים שנשמרו עד כה בסודיות מוחלטת. מספרים שחשיפתם עשויה ליצור טלטלה בסיעת 'אגודת ישראל'. נתונים ששופכים אור על יחסי הכוחות בתוך הסיעה ועלולים אף להוביל לשינוי בסדר הרשימה גם ללא יציאה למאבק פריימריז אכזרי.

מקורם של המסמכים במועצת הקהילות של אגודת ישראל, הנתונים נכונים לבחירות 2019 מועד ב'. מועצת הקהילות הקימה מאגר ממוחשב של כלל הקהילות, על ידו ידעו בכל רגע נתון את כמות המצביעים של כל חסידות וקהילה. המסמכים הנחשפים כאן לראשונה מציגים את המספרים האמיתיים של בוחרי אגודת ישראל כולה, ושל כל חסידות וקהילה לפי מספרי תעודות זהות של בעלי זכות ההצבעה.

יצוין כי אין חולק בשום קהילה על אמיתות ונכונות המספרים. כל קהילה עשתה את המקסימום בכדי להביא את הנתונים האמיתיים ביותר. הן בגלל שהקהילה מתחייבת לדאוג להצבעתו של כל חבר המופיע ברשימתה, והן מהידיעה הברורה שמכאן ואילך היחס לכל קהילה יהיה לפי גודלה המתועד במועצת הקהילות.

סכך כלל המצביעים של אגודת ישראל. סריקה: בחדרי חרדים

יוצא אם כן, כי על פי הנתונים הברורים הללו ניתן להכריע את השאלה הגדולה שעוררה את המחלוקת האגודאית בחודש האחרון מי יותר גדולה – ויז'ניץ או בעלזא. הוויכוח שפרץ עורר מחלוקת גדולה בין עסקני החסידויות וגרר את אגודת ישראל כולה לסחרחורת. בויז'ניץ הממוקמת באופן מסורתי לפני בעלזא טענו כי הם גדולים מבעלזא, ובשם טענה זו דרשו לא רק את המיקום השלישי באגודה אלא גם את תפקידו של אייכלר, בבעלזא יצאו למלחמה כבר בערב הגשת הרשימות לכנסת ה-21 בטענה שהם גדולים יותר, וכי המקום השלישי נגזל מהם, וכמובן בעת חלוקת התפקידים פרצה שוב מחלוקת זו בכל עצמתה.

חשיפת 'בחדרי חרדים' תשים סוף לכל השמועות והטענות. על פי נתוני האמת של מועצת הקהילות ואשר נבדקו מול ספר הבוחרים, חסידות בעלזא גדולה מויז'ניץ ב-15.5 אחוז בעלי זכות בחירה. מדובר בפער ניכר. אל הפער הזה יש להוסיף את הטיעון של בעלזא, ואשר לו מודים גם חסידי ויז'ניץ, שברשימה העולמית בעלזא בוודאי גדולה יותר. עד כה טענו בויז'ניץ שבישראל הם גדולים מבעלזא, מה שנחשף היום כהיפך גמור של המציאות.

חסידות ויז'ניץ. סריקה: בחדרי חרדים

ובמספרים: חסידות ויז'ניץ מנתה בבחירות אלו 8,484 בעלי זכות בחירה, כאשר חסידות בעלזא מנתה 9,798 בעלי זכות בחירה, שהם כמעט 15.5 אחוזים יותר מויז'ניץ. (1314 קולות). יצוין עם זאת, חסידות ויז'ניץ (מרכז חסידי ויז'ניץ) שאיננה מיוצגת על ידי הסיעה המאוחדת, מונה קרוב לאלף בעלי זכות בחירה (986) ואם נוסיף גם את קולותיהם של חסידות דז'קוב ויזניץ (241) נגיע לגודל כמעט זהה לחסידות בעלזא, מה שאומר שלמרות שאין כאן עוול היסטורי ביחסי הכוחות בין חסידויות אלו, הרי שכיום ברור כי בעלזא גדולה יותר.

חסידות בעלזא. סריקה: בחדרי חרדים

 

עוד נחשף במסמכים כי חסידות גור הממוקמת ראשונה ברשימה (ומקבלת את התפקיד הראשון, ועתה גם ח"כ נוסף) מביאה 22,922 בעלי זכות הבחירה שלכך ניתן להוסיף חצרות נוספות שמזדהות עם הסיעה המרכזית וטוענות כי הן שוות קרוב ל-28 אלף קולות. יצוין כי מדובר ברשימה שנערכה מוקדם יותר השנה, לפני שהתחולל המשבר הפנימי בחסידות שצמצם אם כי במעט את מספר המצביעים.

המספר הכולל של כל בעלי זכות הבחירה של אגודת ישראל עומד על 135,934. אחרי גור בעלזא וויז'יניץ מגיעות שאר החסידויות כמו צאנז, קרלין, סלונים באיאן ואחרות. בהעדר ייצוג רשמי לחסידויות אלו, הן מיוצגות באופן מסורתי על ידי 'שלומי אמונים' שלפי זה יוצא כי היא מביאה למעלה ממחצית מקולות 'אגודת ישראל'. לפי המספרים הללו, ייתכן ובפריימריז מי שיזכה במקום הראשון יהיה דווקא סגן השר מאיר פרוש. כמו שיתכן שאחרי שחסידויות אלו יראו את גודלם וכוחם היחסי הם יחליטו למשל על סוג של סיעה חדשה נוספת לשלומי אמונים, או אולי רוטציה בין נציגיהם, אך כאמור הנושא פתוח לדילים פוליטיים בין החסידויות, מה שעלול להוביל את מערכת הבחירות אל הלא נודע, יצוין גם שקהילות ברסלב (סך כולל כ-7,500) וחב"ד (ס"ה כ-8,000) מתפצלות בתוכם אך הן מונות אלפים רבים של קולות המשויכים לשלומי אמונים.

בנוסף יש קהילות רבות המשויכות לשלומי אמונים, אך לא ברור כמה מהם ואם בכלל יוצאים להצביע. 

מתחת לפני הקרקע באגודת ישראל השטח מבעבע במשך שנים בטענות על חלוקה שערורייתית של התפקידים והמקומות, הן ברשימה לכנסת והן ברשימות המוניציפליות, והן בחלוקת הכספים הסיעתית החודשית והתפקידים בתוככי הסיעה לפני הבחירות, אך כל עוד והנתונים היו עלומים, לא היה להם פתחון פה כנגד החסידויות הגדולות במפלגה. אך המספרים שנחשפים זה עתה מוכיחים מעבר לכל ספק כי טענותיהם צודקות ומבוססות.

השבוע עם כניסתו של אליהו חסיד, נציג חסידות גור השני לכנסת, נתעצמה תחושת הקיפוח בקרב חלקים גדולים במפלגה על כך שגור שמונה כ-18% מאגודת ישראל מקבלת שתי נציגים בזמן שקהילות גדולות במפלגה לא מקבלות בכלל ביטוי בהנהגת המפלגה, על פי נתונים אלו ייתכן כי דווקא שלומי אמונים היא זו שצריכה להחזיק היום בשני חברי כנסת, ולא הסיעה המרכזית – גור, כי הנתונים מוכיחים כי החסידויות הקטנות מונות כוח ניכר ואף גדול בהרבה מהסיעה המרכזית.

לסיכומם של דברים, ברור כי חשיפה זו תכה גלים ותהדהד עוד תקופה ארוכה, בכוחה לגרום לרעידת אדמה עד כדי עיצוב כל סדר סיעת אגודת ישראל מחדש. גורם באגודת ישראל עמו שוחחנו לפני הפרסום אומר לנו "מי שבאמת מחפש את הצדק יכול לעשותו מיידית, כל הנתונים ברורים וידועים, ואין מהצורך לקיים פריימריז ובטח לא פריימריז בכל שלושת המפלגות".

מפני קוצר היריעה הבאנו חלק מדגמי של כמה עשרות קהילות באגודת ישראל.

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הנתונים של אגודת ישראל הנתונים של אגודת ישראל צילום: בחדרי חרדים

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. עדיף שתעשו ויקיליקס אחר  

  דודוי

 2. לא מובן מצד אחד אתם או  

  יוני

 3. שים את כל מי שלא מצביע ותוכיח כי הינם של שלומי אמונים (רחמסטריווקא ועוד ועוד)  

  ק

  • רחמסטריווקא הצביעו בבחירות האחרונות 82% לפי נתוני מועצת הקהילות (ל”ת)

   חסיד

 4. ערוך מגמתי  

  שמואל

  • אז מה אכפת לך לעשות פריימריז 

   חיים

  • אתה מתכוון שתתחיל מלחמה שתיגמר בביאת המשיח (ל”ת)

   מישו

 5. ברסלב?????  (ל”ת)


 6. תכלס  

  תכלב

 7. שאפו על החשיפה  (ל”ת)

  דוד

 8. השאלה מספר המצביעים בפועל!!!  (ל”ת)


  • לפי נתוני אגודה למעלה מ90 אחוז וברור לכולם שלמעלה מ85 אחוז (ל”ת)


 9. המונים מתוכם לא מצביעים, הנקודה היא הקהילות המצביעות  (ל”ת)


 10. רשימת בעלז  

  ויז'ניצער

  • בעלי תשובה  

   cbzh

  • נו ומה הבעיה שלך עם זה  

   jsuv

  • מי אמר שיש לו בעיה עם זה!? הוא כולה מסביר את האבוחצירה (ל”ת)


 11. צאנז יוצאת כאן הכי מקופחת. למה לסלונים מגיע פי עשר מלצאנז???  (ל”ת)


  • ערוך מגמתי 


  • אתה נשמע קרלינער 

   חסיד

  • צאנז 


 12. גודל חסידיות  

  בעלזער

  • בהצבעה חשאית יתברר שבגור חצי יצביעו נגד גור (ל”ת)

   משה

  • בלון מפוצץ 

   חסיד ממולח

  • לחסיד הממולח 

   לחסיד הממולח

 13. הנה הבדיחה - שלומי אמונים  


  • נכון שזה מה שהיה 


  • נו, למה לא עשית את זה עד היום? (ל”ת)

   מישו

 14. המספרים לא מדוייקים  


  • נו, תרים נציג (ל”ת)

   מישו

  • ? (ל”ת)


  • כנרא אתה מהחסדיות שיצאו מושפלות 


 15. משהו לא מתאים פה. לדוג'... זויהל 569 קולות??? 2 זויהל ביחד לא מגיעים לזה אז איך?  (ל”ת)

  מוישה

  • גברים נשים וילדים מעל 18 (ל”ת)


  • כואב למישהו ? 

   זבולון

  • כואב למישהו ? בטח שזה לא תואם כי לזוועהיל יש מעל 700 קולות וכתוב רק 569 ןלעומת זאת אלכסנדר, מודז'יץ, סטריקוב ופרמישלאן שאין להם אפי' חצי מכמות הקולות רשומים מעל זוועהיל. לגמרי לא תואם... (ל”ת)

   זבולון

 16. כמה גור היו מוכנים לשלם לכם כדי שלא תפרסמו את זה?  

  משה

  • כנראה לא מספיק  (ל”ת)

   דני

 17. סיכום המסמכים  

  ארי

  • סיכום כל הטבלה של החסידויות הוא: 

   סיכום

 18. צאנז באיאן  


  • כי צאנז צירפו כל הספרדים בקרית צאנז נתניה (ל”ת)


  • צאנז באיאן 

   חסיד

  • צאנז יותר גדולים 


  • למה באיאן גדולים יותר 


 19. נקודות למחשבה  

  אאא

  • החסידות שעזבה לטובת דגל היא מאותה סיבה שדגל עזבו את אגודה  (ל”ת)

   דגלניק

  • אולי צריך להדיח את גור שנטשה לטובת ברקת (ועופר ברקוביץ) על פני מאיר פרוש מאגודה (ל”ת)


 20. לא מדויק  


  • שטויות והבלים  


 21. ראיתם כמה ספרדים יש ברשימה????  


  • דייייייייייייי עם תורת הגזע, תתקדמו (ל”ת)

   חדוה

  • כמעט כמו ברמן ורבינוביץ ברשימה של ש"ס (ל”ת)


 22. לגביי ויזניץ  

  שטנגר

 23. בויאן , סלונים , סערט ויזניץ , צאנז, קרלין , (לפי א-ב )  

  אגודיסט

  • הרסת את שלו"א 


 24. שמישהו יסביר לי  

  א

 25. חסיד צריך להתפטר. לתת לצאנז או חצר גדולה אחרת את הכסא  

  מבין דבר

  • בוקר טוב אליהו! כבר כשהכינו את הרשימות לכנסת צעקתי על זה, 

   אני

  • אבל צאנז מיוצגים ע"י פורוש למה שיהיה להם 2 נציגים? (ל”ת)

   יוני

 26. הרבה חסידיות  

  ביאנר חסיד

 27. יש יותר חסידי דז'יקוב מאשר ספינקא?  (ל”ת)

  חיים

 28. לאגו"י 135,000 מצביעים פוטנציאלים  

  מאיר

  • יש לך בעיה בהנת הנקרא ואיך התוכנה עובד 


  • תלמד לקרוא, הרשימה היא של בעלי זכות הצבעה. 

   שלומי

 29. צאנז המנופחת  

  איש יהודי

  • צאנז שיביאו בלון מנופח ויושיבו אותו בכנסת (ל”ת)


  • תגובה 


  • הם גרים בקרית צאנז 

   מייייי

  • אתה מקנא?? (ל”ת)

   יהודי

  • אתה מקנא (ל”ת)


  • מקנא  

   יהודי

 30. רגע! למה נעצרתם?! מה עם דגל התורה?  


  • חכם שבחכמים 

   אגודאיסט

  • אתה לא מחשב נכון בפעם אחרונה קיבלנו הרבה מהמתנחלים 


  • חסידי חבד שלא מופיעים 

   מענדי

 31. הרשימה היא פנקס קהילות לא של המציעים בפועל  


 32. בעלזא צריכים לשלם את המחיר על המהלך של תשמט  


  • גור הסחטנים 


  • גור יצאו פי כמה מהכלל ועושים המון טעיות, וכי מישהו שלים או ישלם שם את המחיר? 


 33. קחו בחשבון מה גור יעשו אם תדחקו אותם מהמקום הראשון  

  חיים

  • שמירת התורה 

   דני

 34. הקולות של חב"ד כדוגמא  

  מתבונן

  • חב"ד לא כזה גדולים וגם הצביעו ימינה וליכוד (ל”ת)

   לוי

 35. מספרים לא מדוייקים  


 36. הרבה חסידויות לא בכיס של שלומי אמונים  (ל”ת)


 37. מה עם ברסלב  (ל”ת)

  נחמן

  • זה מדובר באלפי קולות (ל”ת)

   נתן

  • ???????? (ל”ת)

   נפתלי

 38. מה עם חב"ד???????????  (ל”ת)

  מנדי

 39. ממש לא חידוש, לרוב החסידויות יש ספר טלפון פנימי  

  צאנזער

  • צאנז זה כולל את צאנז קלויזנבורג אחרת אין מצב של המספר הזה (ל”ת)

   יצחק

  • צאנז 

   צאנזער

  • צאנז קלויזנבורג??? 

   חסיד

  • צאנז קלויזנבורג דווה בארץ לערך 10 קולות סה מגוחך לומר כך (ל”ת)


 40. בויזניץ חייבים להגביר את קצב הילודה ולחתן את הילדים כבר בגיל 15  (ל”ת)

  דוד

 41. נדבורנה  

  מוישה

 42. בחדרי? נפלתם במלכודת מתוכננת.. חבל.  

  ליטאי

 43. יש משהו שלא כתבו פה.... כנסו!!  

  אחד שיודע

 44. מוכח מכאן ש"דגל התורה" גדולה בהרבה מ"אגודת ישראל"  

  שלומי

 45. אם כבר הדלפה חבל שהיא לא מושלמת  

  אנאליסט

 46. המקום שייך לויז'ניץ  

  המתטיקאי

 47. המקום שייך לויז'ניץ  

  המתמטיקאי

 48. הנתונים הם הכי מוזרים שקיימים  

  אגודאיסט מאוכזב

 49. הרבה חסדיות בכלל לא של פרוש כמו שאני מכיר ביאלא בני ברק מסוכסכים חזק אם פרוש אז למה לשייך את כולם לפרוש  (ל”ת)

  בני ברקי

  • לא עוברים את ה100 (ל”ת)


 50. אמת וצדק  

  חסיד ממולח

 51. אבא  


 52. השאלה היא פשוטה וברורה האם המספרים הנ"ל הם נתונים של המצבעים או נתונים של החסידויות. וכן יש חסידויות שלא תואמות את מספר החסידים שלהם לדוג' אלכסנדר, מודז'יץ, סטריקוב ופרמישלאן (המס' בחסידויות הנ"ל גבוהות משמעותית מהמציעות)  (ל”ת)


 53. לעלוב  


 54. האם דגל מביאים באמת יותר מאגודה? חשבון פשוט מגלה שלא!!!  

  דווקא בפעם האחרונה לא הצבעתי

 55. היו צריכים לבדוק לפי תלמידים במוסדות.  

  אלי

;