1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

בית המשפט שיחרר את תא"ל אמיר השכל; המשטרה: נפיק לקחים

לאחר שמעצרו עורר סערה בית המשפט שחרר ללא תנאים מגבילים את תא"ל במיל' אמיר השכל שנעצר במהלך מחאה מול מעון ראש הממשלה • השופטת: "הזכות להפגין היא זכות יסוד במדינה דמוקרטית" • המשטרה הודיעה שלא תערער • שר המשפטים: "מברך על החלטת בית המשפט"

אבי גדלוביץ', ו' תמוז תש"פ 28/06/2020 07:37

המעצר שעורר סערה השכל באולם ביהמ"ש השכל באולם ביהמ"ש צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תת אלוף במיל' אמיר השכל, שנעצר בהפגנה שהתרחשה מול ביתו של ראש הממשלה במהלך השבת, שוחרר במהלך הלילה על ידי בית משפט השלום בירושלים. מעצרו של השכל עורר סערה רבה וגרר ביקורת, בעיקר מקרב גורמי שמאל שטענו כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי והדמוקרטיה.

השכל, ממובילי מחאת ה'דגלים השחורים' נגד ראש הממשלה, נעצר בערב שבת על ידי המשטרה יחד עם מספר מפגינים נוספים בחשד שהפרו את הסדר הציבורי וחסמו את התנועה באזור.

השופטת אורנה סנדלר אמרה במהלך הדיון בבית המשפט: "אינני סבורה כי יש מקום להציב תנאי כלשהו לשחרור המשיבים. הזכות להפגין היא זכות יסוד במדינה דמוקרטית אמנם אין היא זכות בלתי מוגבלת".

השופטת התייחסה לבקשת המשטרה להרחיק את העצורים מירושלים: "הרחקה של השלושה מירושלים, שפירושה מניעה מהמפגינים לממש את זכותם להפגין במקום שבו בחרו, היא צעד בלתי מידתי שאינו הולם את עוצמות המעורבות, אם בכלל, של העצורים בהפרת הסדר שנטענת על-ידי המשטרה".

לאחר ששוחרר, פנה השכל למפגינים שהגיעו לתמוך בו מחוץ לאולם בית המשפט: "איש לא ימנע מאיתנו להפגין בכל מקום במדינת ישראל. יש לי מסר לבנימין נתניהו - היינו 15 שעות במעצר בכלא הדרים, לא נעים אבל גם לא נורא. אם נתניהו יימצא אשם בבית המשפט - הנפילה תהיה קשה וכואבת, ולכן אני מציע לו להגיע להסדר ולצאת מחיינו".

שר המשפטים, ח"כ אבי ניסנקורן, בעקבות ההחלטה לשחרר את העצורים שהפגינו מול בית ראש הממשלה: "חופש הביטוי והזכות להפגין הן אבני יסוד בדמוקרטיה שאין לערער עליהן אלא במקרי קיצון.
אני מברך על החלטת בית המשפט לשחרר את המפגינים מול בית ראש הממשלה ללא תנאים מגבילים. זו ההחלטה המתבקשת ועל המשטרה להפיק ממנה לקחים בנוגע לכל הפגנה עתידית".

מ״מ מפכ״ל המשטרה ניצב מוטי כהן התייחס למעצרם של המפגינים בירושלים ואמר: "תפקידה של המשטרה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם ולשמור על שלום הציבור ובטחונו, זאת ללא קשר לנושא ההפגנה, לזהות המפגינים או לעמדותיהם. המשטרה תפיק לקחים מאירוע זה כפי שעשתה בעבר. יחד עם זאת, אין תחליף לשיקול דעת מפקדים. צריך לזכור שהמשטרה מאפשרת מדי יום קיומן של הפגנות ומחאות רבות בכפוף לחוק וכך תמשיך לעשות גם בהמשך".

מוקדם יותר אמש (מוצ"ש), התייחס שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ לנושא וביקר את מעצרו של השכל: "הזכות להפגין היא זכות קדושה במדינת ישראל ואסור בתכלית האיסור לפגוע בה אלא במקרי קיצון".

"לכן", הוסיף גנץ: "מהמידע שברשותי, אני סבור שצריך לשחרר את שלושת עצורי ההפגנה ללא תנאים מגבילים. אני מאמין שכך יעשה בית המשפט וכמובן שנכבד כל החלטה. שוחחתי עם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, הוא סיפר לי על הפגיעה שנעשתה בסדר הציבורי וחסימת הכבישים, ואמרתי לו כי לצד הגיבוי המלא שלי למשטרת ישראל בפעילותה מול כל אזרח- לא משנה מה תפקידו, מעמדו או דרגתו, יש לקדם מדיניות מרחיבה בכל הקשור לזכות המחאה וחופש הביטוי".

גנץ הוסיף: "לצערי, שמעתי במהלך סוף השבוע מצד מספר פוליטיקאים התבטאויות חסרות אחריות בנוגע למשטרת ישראל ומניעיה. אלו דברים חמורים. כדאי שנזכור כולנו- יש לנו משטרה אחת ושלטון חוק אחד. אני סומך על המשטרה שתתחקר את הנושא בצורה מקצועית".

מנגד, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה גיבה את התנהלות המשטרה: "החסימות התרחשו רק לאחר שנלקח תא"ל השכל", זה השקר שהתועמלנים (חלקם מגדירים עצמם "עיתונאים") מוכרים לכם עכשיו. יותר מזה: קצין המשטרה הרחיק את תא"ל השכל מהמקום רק לאחר שאפשר לו לשאת את דבריו, לבל ייפגע חופש הביטוי.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;