1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

המדינה ערערה על עונשו של המתמודד שהורשע בשוחד בחירות

המדינה ערערה על קולת העונש שנגזר על חבר מועצה לשעבר ומועמד לבחירות בשנת 2013 לראשות העיר מעלות-תרשיחא אשר הורשע בעבירת שוחד בחירות ולא נכנס למאסר בפועל, כפי שהחוק מורה | הפרקליטות מציינת הנאשם לא לקח אחריות על מעשיו, ובחר לנהל את משפטו עד תום. גם לאחר הכרעת הדין

קובי עוזיאלי, ח' תמוז תש"פ 30/06/2020 09:48

"יש מקום לענישה מחמירה ומרתיעה" שטרות ישראלים. אילוסטרציה שטרות ישראלים. אילוסטרציה צילום: דוברות המשטרה

פרקליטות מחוז חיפה הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר ערעור על החלטת בית משפט השלום בעכו, אשר הרשיע בעבירת שוחד בחירות את שמעון אברהם זגורי, חבר מועצה לשעבר שהיה מועמד בבחירות לראשות העיר במעלות-תרשיחא בשנת 2013 מטעם סיעתו "חזית דתית מעלות" וגזר עליו 250 שעות שירות לתועלת הציבור, קנס בסך 10,000 ש"ח ומאסר על תנאי.

מעובדות כתב האישום עולה כי בתאריך 22/10/13 התקיימו במעלות-תרשיחא בחירות לראשות העיר ולמועצת העיר. הנאשם היה מועמד בבחירות לראשות העיר מטעם סיעתו "חזית דתית מעלות". עד הבחירות כיהן הנאשם כחבר מועצת העיר מעלות-תרשיחא מטעם סיעתו. באמצע חודש אוקטובר 2013, או בסמוך לכך, סוכם בין הנאשם לבין כמיל סויטאת, תושב העיר מעלות-תרשיחא, בהתאם להצעת הנאשם, כי הוא ייתן לסויטאת סך של 3000 שקלים בתמורה לכך שסויטאת יצביע עבורו בבחירות וכן ישפיע על 50 מבני משפחתו ומכריו להצביע עבור הנאשם בבחירות.

בהתאם להסכם השוחד, נתן הנאשם לסויטאת בפגישה 1800 ש"ח, והבטיח לתת לו 1200 ש"ח נוספים לאחר הבחירות, זאת, לאחר שיווכח כי סויטאת עמד בחלקו בהסכם השוחד.

בהתאם, ולאחר שמיעת הראיות, הרשיע בית המשפט קמא הנכבד את הנאשם, בעבירה של שחיתות ואיום, עבירה לפי סעיף 88 (1) לחוק הרשויות המקומיות (בחירות), תשכ"ה – 1965.

מנימוקי הערעור שהוגש באמצעות עו"ד שגב אדלר מפרקליטות המדינה, עלה כי שגה בית המשפט עת החליט לחרוג ממתחם העונש ההולם בעניינו של הנאשם משיקולי שיקום, ונמנע מהטלת עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח על הנאשם וכי נסיבות החמורות של ביצוע העבירה הוצגו ופורטו בגזר דינו של בית המשפט, אך למעשה דינו של הנאשם נגזר לקולא ולא נתן משקל של ממש לפסיקה הקובעת כי במקרים דומים יוטל עונש מאסר בפועל.

עוד נטען בערעור הפרקליטות כי הנאשם לא לקח אחריות על מעשיו, ובחר לנהל את משפטו עד תום. גם לאחר הכרעת הדין.

פרקליטות המדינה ציינה כי בעבירות מסוג זה, יש מקום לענישה מחמירה ומרתיעה שתעביר מסר ברור וחד משמעי לציבור כולו, כי עבירות בנושא של שחיתות ואיום, ובפרט, בזמן בחירות, אשר מי שעתיד להיבחר צפוי להיות בעל תפקיד ציבורי משמעותי, לא תתקבלנה בסלחנות. בוודאי שלא היה מקום לחרוג ממתחם העונש ההולם מטעמי שיקום, גם לנוכח האופן בו התייחס בית המשפט לחומרת העבירה.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;