1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. היכלי הישיבות

ראש הישיבה: אקדמיה זה איסור, כסף שמגיע ממעשים אסורים

בדברים חריפים שנשא הגרי"ג אדלשטיין בביתו, הוא דיבר נגד לימודי האקדמיה: "מעשים אסורים. מרנן הרב שטיינמן והרב אלישיב אסרו, מי יכול להתיר?!". צפו בדברים 

משה ויסברג, ח' תמוז תש"פ 30/06/2020 22:26

מתקפה חריפה הגרי"ג אדלשטיין בביתו הגרי"ג אדלשטיין בביתו צילום: שוקי לרר

חברי ועדת הרבנים לעניני חינוך הגר"נ זוכובסקי, הגר"מ קסלר, הגר"נ קופשיץ, ומזכיר הוועדה אברהם רובינשטיין הגיעו למעונו של ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין, לשמוע הוראות לציבור בנוגע ללימודי תואר באקדמיה.

ראש הישיבה הזהיר ואמר "זה שלא כהוגן לתת חשיבות לחכמה חוץ מתורה, מי שהוא בעל חכמה הוא לא אדם יותר טוב, המידות לא יותר טובות, הוא רק נעשה עוד יותר בעל גאווה, זה יכול לקלקל את המידות".

לשאלת הגר"נ זוכובסקי על אלו שלא מתעניינים בתואר, אלא עושים זאת רק בשביל משכורת יותר גבוהה, ענה ראש הישיבה: "זה כסף על ידי מעשים לא נכונים, מעשים גרועים, כסף על ידי מעשים אסורים".

"ענין האקדמיה, זה דבר שאסרו את זה כבר, הגדולים אסרו את זה, יש כבר איסור, אפשר להתיר איסור? איסור שנאסר, הרב שטיינמן, הרב שטיינמן אסר, וגם הרב אלישיב גם כן, אסרו את זה, גדולי הדור אסרו, אז מה השאלה? אין מי שיכול להתיר אחרי שהם אסרו, זה דבר פשוט, זה דבר אחד", כך ראש הישיבה.

"אבל יש עוד דברים, באמת למה אסרו את זה? מסתמא זה הסיבה, להחשיב תואר, תואר שמי נתן את התואר? אלו לא גדולי תורה, הם "בעלי חכמה", חכמה חוץ מתורה, להחשיב חכמה? זה שלא כהוגן להחשיב חכמה, נותנים חשיבות לחכמה, כאילו שזה מעלה, מי שהוא בעל חכמה הוא לא אדם יותר טוב, המידות לא יותר טובות, רק הוא נעשה עוד יותר בעל גאווה, זה יכול לקלקל את המידות".

"זאת אומרת התואר זה הפוך מן האמת, זה תואר כבוד שמגיע לו כבוד ולא מגיע לו כבוד, התואר הזה נותן גאווה, הוא מחשיב את עצמו שהוא חשוב, הוא כבר הוא "תלמיד חכם", כמו תלמיד חכם... לתלמיד חכם גם כן אסור להחשיב את עצמו, זה גם גאווה, אבל אחרים מחשיבים אותו, אז הוא רוצה שיחשיבו אותו יותר מתלמיד חכם, זה נגד האמת".

הגאון רבי נתן זוכובסקי אמר בשיבה: "זה ברור, רק השאלה היא, שאלו שאומרים את זה היום הם לא אומרים ענין 'תואר', אלא הם אומרים 'משכורת', 'כסף', זה הם אומרים, ופה צריך לדעת, הם אומרים כסף, משכורת יותר גבוהה, לא מעניין אותנו תואר, הם אומרים כסף, אנחנו צריכים לפרנס משפחה בכבוד...".

ראש הישיבה חזר על דבריו ואמר: "אבל זה כסף על ידי מעשים לא נכונים, מעשים גרועים, כסף על ידי מעשים אסורים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. רק מסכות ואלכוג'ל יציל את הדת  (ל”ת)

    דוד

  2. הם רוצים  

    אוביקטיבי

  3. הר' אדלשטיין מדבר דיברי הבל זאת לא הסיבה שהרב אלישיב אמר שאסור וחסר לו בהשקפה באופן מובהק  (ל”ת)


;