1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

ההגבלות נכנסו לתוקף: התקהלות עד 50 איש; 1,107 חולים חדשים

הבוקר נכנסו לתוקף ההגבלות החדשות באשר להתקהלויות, עליהן הכריז אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת ואשר אושרו קודם לכן על ידי שרי הממשלה | ביממה האחרונה אובחנו 1,107 חולים חדשים | אלפי שוטרים יתפרסו ברחבי הארץ ויאכפו את ההנחיות 

קובי עוזיאלי, י"א תמוז תש"פ 03/07/2020 08:18

המשטרה במבצע אכיפה תפילה בבית כנסת תפילה בבית כנסת צילום: דוד זר

הבוקר (שישי) החל מהשעה 8:00 נכנסו לתוקף ההגבלות עליהן החליטה הממשלה, הכוללות איסור התקהלות מעל 50 איש בשטח פתוח, במסעדות, אולמות וכיו"ב ועד 20 איש במקום סגור, למעט בתי כנסת, חתונות ולוויות שהותרו עד 50 איש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא אמש הצהרה לאזרחי ישראל ואמר בין הייתר: "אנחנו חייבים לחזור למדיניות של מגבלות כדי לשטח מחדש את העקומה. גם מדינות אחרות – מדינות גדולות בהרבה מאיתנו – מאמצות מגבלות. גם הן פותחות וסוגרות".

הוא הכריז כי מ"כיוון שלהבנתנו פוטנציאל ההדבקה הגדול ביותר נובע מהתקהלויות חברתיות במקומות סגורים, החלטנו הערב בישיבת ממשלה מיוחדת שכינסתי על מגבלות התכנסות באירועים במרחבים הסגורים: באולמות, בברים, במועדונים - עד 50 איש. התקהלויות חברתיות אחרות במרחבים סגורים - עד 20 איש, זה כולל בבתים. אנחנו יודעים מה זה עושה כשאנשים מתקבצים, רוקדים, שרים - מדביקים אחד את השני ואחר כך הצעירים מדביקים את המבוגרים והמבוגרים מדביקים את הקשישים. אנחנו צריכים אחריות אישית וערבות הדדית".

עם זאת חידד נתניהו ואמר, "איננו משנים דבר כרגע ביחס למקומות העבודה, המסחר, הקניונים, המלונות, התיירות והתחבורה. הדברים שהם חשובים לכלכלת ישראל, משום שהמקומות הללו והמתקנים הללו עובדים לפי תו תקן מיוחד - בהתאם לכללי התו הסגול שכבר הנהגנו בהם. אבל אנחנו כן מדברים על אותם מקומות ועל אותם אירועים והתכנסויות, ושר הבריאות תכף יפרט את זה. אני יודע שזה לא פשוט, אני יודע שזה לא קל, אבל זה בידינו".

בתי הכנסת הוחרגו

כפי שפורסם אמש לראשונה ב'בחדרי חרדים', שר הפנים, אריה דרעי סיכם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין, וראש המל"ל מאיר בן שבת, כי בבתי הכנסת ימשיכו להתפלל עד 50 איש כפי שהיה עד כה, והלוויות יערכו עד 50 איש.

המלצת רה"מ ומשרד הבריאות הייתה להוריד את מספר המתפללים ל-20 איש, אולם בקשת השר דרעי התקבלה.

השר דרעי אמר כי "לא ייתכן שבמסעדות, ברים ומועדונים שהסכנה שם גדולה שבעתיים, אפשר יהיה להכניס 50 איש ולבתי כנסת ייכנסו רק 20. במועדונים לא מקפידים על מרחק ולא כולם עוטים מסיכות. בבתי הכנסת לא אוכלים, אין ריקודים והמתפללים מקפידים על חבישת מסיכות, ריחוק חברתי ושמירה מלאה על ההנחיות. ואותם רצו להגביל ל-20 איש", כך דרעי.

מבצע אכיפה משטרתית רחב היקף

במהלך סוף השבוע הקרוב, משטרת ישראל תקיים בכל שעות היממה מבצע פיקוח ואכיפה רחב היקף בכל הארץ לאכיפת התקנות לשעת החרום, בדגש על מקומות הומי קהל, אולמות שמחה, גני ארועים, מועדונים, פאבים ומוקדי בילוי.

במהלך המבצע יתמקדו השוטרים בקיום התקנות גם בתוך בתי העסק ויעסקו בפעילות מניעה ואכיפה, הכל במטרה לוודא את קיום ההנחיות ולמנוע הדבקה המונית. הפרות של התקנות יטופלו ע״י אזהרות, מתן קנסות, וכן שימוש בסמכויות הרישוי אל מול בעלי עסקים שאצלם ימצאו הפרות.

הפעילות תתבצע בעיקר על ידי כוחות משימה משטרתיים מתוגברים בשילוב מפקחים, זאת בנוסף על הכוחות שעוסקים באכיפה השגרתית, וישלבו הסברה ומניעה לצד אכיפה. עיקר הפעילות תתמקד באי עטיית מסיכות, התקהלויות אסורות וכן הפרות של בתי עסק ובתוכם בניגוד לתקנות.

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, ערך אתמול (חמישי) סיור בעיר לוד ובעיר אשדוד, בהם הוטל סגר על מספר שכונות לאור העלייה בהיקפי התחלואה, זאת בכדי לעמוד מקרוב אחר היערכות המשטרה והפעילות במקום.

ניצב כהן אמר במפגש עם השוטרים: "ככל שחולף הזמן, המאבק הלאומי בהתפשטות הנגיף הופך קשה יותר ומורכב יותר. לא רק לנו כמי שבחזית מאמץ האכיפה, אלא גם לציבור שנאלץ לשנות משמעותית את שגרת חייו וחווה לצד דאגות בריאותיות גם לא מעט קשיים וחוסר ודאות. לכן עלינו תמיד להיות קשובים לרחשי הציבור, להפעיל שיקול דעת ולהגיש עזרה לכל אזרח שנזקק לה. מנגד עלינו לפעול במקצועיות ובנחישות כלפי המעטים הבוחרים לזלזל בחוק ולנסות להכשיל ולשבש את פעילות האכיפה המתבצעת למען בריאות הציבור".

בתוך כך, נמשכת כל העת אכיפת הפרות הבידוד, התקהלויות אסורות ואי עטיית מסיכות במרחב הציבורי בניגוד לתקנות, כשבתקופה האחרונה ניתנים בכל רחבי הארץ למעלה מ-2,500 דו"חות (בממוצע) מדי יממה בגין הפרות אלו. מרבית הדו״חות ניתנו בגין אי עטיית מסיכה במרחב הציבורי, כשעד כה ניתנו במהלך החודשיים וחצי האחרונים (מאז ההוראה בנושא נכנסה לתוקפה) למעלה מ-44,000 דו"חות בהקשר זה.

נזכיר כי נכון להבוקר, שלוש שכונות בעיר אשדוד, ושתי שכונות בעיר לוד נמצאות תחת סגר מוחלט, כך שמוסדות החינוך בהן סגורים והכניסה ויציאה מהן מותרת רק לצרכים חיוניים.

על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, 1,107 אזרחים אובחנו כנושאים את נגיף הקורונה ביממה החולפת. בכך עלה מספר הנדבקים המאומתים בישראל מפרוץ המגיפה ל-27,542 ומנין החולים הפעילים נכון להבוקר עומד על 9,618, 4,904 מהם אובחנו רק בשבוע האחרון. 24,491 בדיקות פוענחו רק אתמול. כשאחוז החיוביים לנגיף מתוך אותם בדיקות עומד על 4.5 אחוזים.

בבתי החולים מאושפזים 269 חולים, מתוכם 27 מונשמים ו-70 חולים קשה.325 חולים מתו מנגיף הקורונה בישראל מאז פרוץ המגיפה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מה התמונה האנטישמית קשורה לכתבה  (ל”ת)


  2. יהודי  


  3. טעןת בכתבה  


;