1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

"ללא פעולה מיידית - ניאלץ לחזור לסגר תוך שבועיים"

חוקרי האוניברסיטה העברית בירושלים מזהירים כי ללא פעולה מיידית נאלץ לחזור לסגר - תוך שבועיים, חשש למעל 100 נפטרים בשבועות הקרובים | החוקרים: "קיימת דחיפות לצמצום מיידי של ההדבקה, אחרת לא ניתן יהיה למנוע צורך בסגר כולל"

קובי עוזיאלי, י"ג תמוז תש"פ 05/07/2020 07:30

ניתוח החוקרים קובע קונים עם מסכות בשוק רמלה קונים עם מסכות בשוק רמלה צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ניתוח שבוצע על ידי צוות חוקרים ממכון 'רקח' לפיסיקה ובית הספר לבריאות הציבור מהאוניברסיטה העברית, שעוסק בניטור מגפת הקורונה, העלה כי קצב העלייה במאושפזים נתמכים נשימתית "מיישר קו" עם קצב העלייה של הנדבקים החדשים. עלייה זו צפויה להוביל למעל ל-100 נפטרים בשבועות הקרובים. בקצב ההכפלה הנוכחי, טוענים החוקרים, בעוד כשבועיים נהיה בהתדרדרות שעלולה להוביל לכשל ביכולת העמידה של מערכת הבריאות ותחייב סגר מוחלט. התחזית הקודרת הועברה למל"ל (המועצה לביטחון לאומי) לתמיכה בהליך קבלת ההחלטות הנוכחי.

ההסבר הסביר לתופעה זו היא פתיחת אירועים רבי משתתפים בתאריך 15.6.20. עלייה דומה לא התקבלה, למשל בפתיחת מערכת החינוך. פתיחה זו אפשרה הדבקה צולבת בין אוכלוסיית הפגיעים והלא פגיעים. הדבקה צולבת מתרחשת כאשר שתי האוכלוסיות, הפגיעה והלא פגיעה, נפגשות בתוך חלל סגור, כמו באירוע חברתי, ואז נגרמת הדבקה צולבת בין הקבוצות כך שאחת מדביקה את השנייה במהירות.

על פי הניתוח המחקרי, הדבקה זו התרחשה תוך עשרה ימים (החל מה-26.6.20) וגרמה לעלייה בכמות המאושפזים בבתי החולים בארץ. סביר להניח, לטענת המומחים שהשתתפו במחקר, שניתן לעצור את העלייה בקצב ההדבקה על ידי מניעת אירועים רבי משתתפים תוך דגש על מניעת אירועים בחללים סגורים. עם זאת, מכיוון שחולה מאושפז נדבק כעשרה ימים לפני אשפוזו, העלייה בכמות המאושפזים בעשרת הימים הקרובים תהיה בלתי נמנעת.

"קיים חלון הזדמנויות קצר של מספר ימים, שיאפשר מניעה להגעה של מאות חולים שיהיו נתמכים נשימתית. הגעה לכ-400 חולים נתמכים בקצב הכפלה של עשרה ימים תחייב סגר מנע על מנת למנוע הגעה של קריסת מערכת הבריאות. קיימת דחיפות לצמצום מיידי של ההדבקה, אחרת לא ניתן יהיה למנוע צורך בסגר כולל", מסכמים החוקרים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. העיקר שייסגרו הת"תים.  

    אפרת

  2. המוח האקדמי המעוות ממציא לנו שקרים חדשים !  (ל”ת)

    מרדכי היהודי

;