1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

המנהלים לרה"מ: "המחלקות לא ערוכות להתמודד עם אתגרי החורף"

במערכת הבריאות חוששים מאד מהחורף, שבו השפעת עשויה להגיע בשילוב עם מחלת הקורונה ולגרום לעומסים שיביאו לקריסת המערכת. "המחלקות הפנימיות לא ערוכות ולא מוכנות להתמודד עם אתגרי החורף הקרוב", הם טוענים בפני ראש הממשלה

יוסף קליין, ט"ז תמוז תש"פ 08/07/2020 22:46
תגיות:

"יהיה סוער מאד" רופאים במחלקת קורונה בשיבא רופאים במחלקת קורונה בשיבא צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לא ערוכים לחורף ולסכנות שהוא מביא עמו בכנפיו: עשרות מנהלי מחלקות פנימיות, כמעט מכל בתי החולים בארץ, שיגרו מכתב לראש הממשלה, שר הבריאות, שר האוצר, עם העתקים למנכ"לי המשרדים ובכירים נוספים, שבו הם מתריעים פעם נוספת מפני המצב החמור במחלקות אלו ובעיקר הצפי לקראת תחלואת קורונה ושפעת בחורף הקרוב. החשש של מנהלי המחלקות, שהוא החשש של המערכת הרפואית כולה, הוא שהשפעת שתגיע בחורף והפעם בשילוב עם הקורונה, עשויה לגרום לעומסים שיביאו לקריסת מערכת הבריאות.

"מזה שנתיים שאנחנו מתריעים בכל מקום אפשרי שהרפואה הפנימית חייבת לקבל מענים על מנת להתמודד עם האתגרים המורכבים, ועל אחת כמה וכמה בתקופת הקורונה", נאמר במכתב. הרופאים מזכירים כי "לפני כשנה אושר דו"ח הוועדה בראשות פרופ' רן טור כספא שקבעה את מנגנוני ההתייעלות הנדרשים לטובת הרפואה הפנימית. מאז אנחנו תקועים במילים ולא במעשים, בתהליכים ולא בהחלטות. החורף הקרוב יכול להיות אכזרי במיוחד: אנחנו, כלל מנהלי המחלקות הפנימיות בישראל, מתריעים בפניכם: המחלקות הפנימיות לא ערוכות ולא מוכנות להתמודד עם אתגרי החורף הקרוב".

טענות מנהלי המחלקות לא מגיעות בחלל ריק. בכירי הרופאים כבר הביעו את חששם כשאמרו ש"הקורונה לא מפחידה אותנו. מה שמפחיד אותנו הוא החורף". הם הבהירו כי בכל חורף נרשמים עומסים גבוהים במחלקות, בעיקר בפנימיות, וזאת בשל מחלת השפעת כמו יתר מחלות החורף. החשש הוא שבחורף יתרחשו עומסים קשים הן בשל השפעת והן בשל הקורונה (כפי שגם יהיה קשה להבחין בין חולי שפעת לקורונה, תרחיש קשה לכשעצמו), והדבר עלול לשתק את מערכת הבריאות.

המנהלים מתריעים אם כן מפני קריסת המערכת כולה, והם תובעים מהממשלה לאמץ ולאשר מיד את דו"ח טור-כספא במלואו. בפניה פורטו ההמלצות: הגדלת התקינה במחלקות הפנימיות, איסור אשפוז חולים במסדרונות, הקצאת כל המשאבים הייעודיים למחלקות – הן בכסף והן בציוד שעד כה לא הגיע ליעדו, השקעה במומחים ובמתמחים ברפואה פנימית.
"מגיפת הקורונה מחייבת קבלת החלטות מיידית ומהירה. אימוץ מלא של המלצות דו"ח טור כספא יביא בתוך חמש שנים לחיסול תופעת המאושפזים בתנאים שאינם ראויים ומעבר לרפואה פנימית איכותית, מקצועית ושירותית לכל אזרח בישראל", הודגש במכתב.

במרומז ציינו החותמים על המכתב כי לא השביתו פעילות המחלקות, לא קיימו אסיפות מחאה, לא פנו לבג"ץ, לא חסמו צמתים ולא נקטו באמצעים, על אף "שכל יום מחדש ממליצים לנו לנקוט בהם. עתה הכדור בידיכם: האם מערכת מסורה, אחראית, מקצועית, רתומה, נאמנה, שמעמידה את השירות לאזרח מעל לכל, ראויה לקבל את אמונכם המלא באמצעות אימוץ המלצות דו"ח טור כספא, או חלילה, האם צריך להשתמש במה שאנחנו נמנעים ממנו עד עכשיו כדי לעשות כן?".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;