1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. מקומי

משה ליאון נגד סגר בירושלים: יהפוך את השכונות למדגרות קורונה

ראש עיריית ירושלים פנה למשרד הבריאות במכתב בו הוא מפרט את הסיבות להתנגדותו להטיל סגר על השכונות בעיר בהן התחלואה גבוהה: "לפעול באופן מיידי לפינוי כל חולה מאומת בתוך 24 שעות" • בין המלצותיו של רה"ע: "הידוק הסגרים על כל הישיבות הגדולות לשבועיים"

יצחק לין, י"ז תמוז תש"פ 09/07/2020 09:52

דורש: הידוק הסגרים על הישיבות ליאון במעבדה לבדיקת קורונה בעיר ליאון במעבדה לבדיקת קורונה בעיר צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאור הדיווחים מאתמול (רביעי) לפיהם בממשלה שוקלים להטיל סגר על תשע ערים או חלק מהן, בשל ערים אלו, פנה הבוקר ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, למשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו, והסביר מדוע מדובר בפעולה בעייתית.

בירושלים שוקלת הממשלה להטיל סגר על חמש שכונות (רוממה, מעלות דפנה, קרית צאנז, רמות והר נוף), וכן לסגור את מוסדות החינוך מגיל 9, את הכוללים ואת הישיבות.

ליאון כתב כי "הסגר המוצע עשוי להפוך את השכונות הרלוונטיות למדגרות קורונה. חשוב להדגיש: להבדיל מערים אחרות, השכונות המדוברות  בירושלים הן שכונות בהן מתגוררים עשרות אלפי אנשים ומשפחות ברוכות ילדים בדירות צפופות, כשמאות אנשים מתגוררים בכל בניין. הסגירה ההרמטית שלהם תוביל להדבקה המונית בתוך הקהילה ותחמיר את המצב". 

ראש עיריית ירושלים הציע פתרונות אחרים, במקום סגר: "לאור האמור, מציע לפתוח חמ"לים ייעודיים שיופעלו על ידי העירייה ופיקוד העורף בשכונות המדוברות  ולפעול באופן מיידי לפינוי כל חולה מאומת בתוך 24 שעות מהבית במטרה למנוע את המשך ההדבקה". 

לגבי סגירת מוסדות החינוך כתב ליאון לגרוטו, כי "א. ישיבות גדולות(גילאי 16-25): שליחת עשרות אלפי בחורים הביתה, עלולה להביא להתגברות המחלה בצורה דרמטית.  נכון לעכשיו, אין שום דרך לבדוק את המצב הנתון של חולי הקורונה בתוך הישיבות ואנו עשויים לשלוח חולים רבים לבתיהם, שם ידביקו עוד משפחות רבות ויביאו להתפרצות אדירה במגזר החרדי. 

"לאור האמור, המלצתי:

א. הידוק הסגרים על כל הישיבות הגדולות למשך שבועיים.

ב.ישיבות קטנות (כיתות ט-יא): הישיבות עם הפנימיה ימשיכו במתכונת של הישיבות הגדולות. ישיבות בלי פנימיה, ימשיכו את מתווה הקפסולות, ובאם ימצא חולה – הקפסולה תיסגר מיידית, והבחורים ישלחו לבתיהם לבידוד.

ג. תלמודי תורה (כיתות א-ח): הקפדה יתירה על מתווה הקפסולות תוך מעקב קפדני אחר תסמינים ושמירת הוראות משרד הבריאות וסגירת כל קפסולה בה ימצא חולה".                                                                                                                                             
עוד הוסיף ראש עיריית ירושלים: "אני סבור שהטיפול בסוגיה חייב להיות מערכתי, כולל, לקחת בחשבון את מירב האפשרויות למניעת ההדבקה והתפשטות הקורונה. סגר ללא פתרונות כאלה, ישיג את המטרה ההפוכה. אני קורא לכלל גורמי הממשלה להאיץ את פעולות המניעה ובכלל זה בתי מלון לבידוד הנדבקים".

רמלה ולוד: סגרים בשכוונת אדומות בעיר

בתוך כך, בעיר לוד שנמצאת גם היא בין מוקדי ההתפרצויות, יוטל הסגר רק על ״שכונות אדומות״, בהן מספר החולים גבוה במיוחד.

ההסגר על שכונות גני יער וס״ח ייכנס לתוקפו החל ממחר יום חמישי (9.7.2020) למשך שבוע (שעות יימסרו בהמשך). ההסגר על השכונות פרדס שניר, הרכבת ונווה שלום יימשך עד ליום שלישי הבא (14.7.2020) ויוסר בהתאם לירידה בתחלואה.

ראש עיריית לוד, עו״ד יאיר רביבו: "כדי שנוכל להחזיר את השכונות לשגרה במהרה וכי למנוע הטלת סגר על שכונות נוספות, אני קורא לכם להקפיד על קיום הנחיות משרד הבריאות, לשמור מרחק, לחבוש מסכות ולהקפיד על היגיינה. נתאמץ, ננצח את הקורונה ונשמור על חיי יקירינו".

ראש העיר הוסיף כי, "למרות שזה סגר נושם, המאפשר יציאה לעבודות חיוניות ולצורך הצטיידות בתרופות ומזון אני ממליץ להישאר בבתים. מוסדות החינוך, התרבות והדת יהיו סגורים בשכונות אלו וכי מחר (יום ה׳) נעדכן על המשך הקייטנות בשאר רחבי העיר".

גם בעיר רמלה הוחלט לעשות סגרים נקודתיים ובהתייעצות עם פרופסור גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ולאחר הערכת מצב לגבי התחלואה ברמלה - הוחלט בעצה אחת לסגור את שכונת עמישב (אגש) החל מהבוקר.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. סוף סוף אחד שמדבר לעניין  


  2. לראש עירית ירושלים  

    צחי

  3. לגמרי נכון, סגר זה אלטע זאכן שנת 1668, פתרונות יצירתים!  

    מנחם

;