1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

נתניהו לחרדים: אין שום אפלייה; הכל מקצועי

"כל ההחלטות שלנו מתקבלות על בסיס מקצועי וענייני, על בסיס סטטיסטי, מתוך דאגה אמיתית לבריאותם של כלל אזרחי ישראל. אין שום אפליה נגד ציבור כלשהו". כך ראש הממשלה נתניהו הערב 

ארי קלמן, י"ז תמוז תש"פ 09/07/2020 23:03

בהצהרה לתקשורת בנימין נתניהו בהצהרה בנימין נתניהו בהצהרה צילום: לע"מ

בנאום חריג במיוחד, מתייחס הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו למצב הקורונה בישראל ולוקח אחריות לנעשה, כשהוא מעביר גם מסר לציבור החרדי ומבהיר כי אין אפלייה בכל הטלות הסגרים בריכוזים.

"לפני הכל", פתח ראש בנימין נתניהו את נאומו שעסק בהצגת הנושא הכלכלי, "אני רוצה לומר משהו מעומק לבי: אנחנו בעיצומה של סערה עולמית ומתגברת. אנו בעיצומו של גל שני של הקורונה. הוא הגיע אלינו, הוא הגיע גם למדינות אחרות - לדעתי הוא לא יפסח על אף מדינה, כמעט. אנחנו מנווטים את הספינה הלאומית שלנו בין גלים גבוהים וסכנות בריאותיות, שלא היו כדוגמתן בעולם ב-100 השנים האחרונות. ההתמודדות עם הקורונה דורשת קבלת החלטות מכריעות על בסיס יומיומי, כל הזמן צריך למצוא את האיזון בין הבטחת הבריאות והחיים שלכם, אזרחי ישראל, לבין פתיחת הכלכלה והחזרתה למסלול של יציבות".

נתניהו הסביר: "ההחלטות מתקבלות בשיטה של ניסוי וטעייה, פשוטו כמשמעו. אתה מנסה, טועה ומתקן. כך עושות כל הממשלות, וכל מנהיגי העולם שאני מדבר איתם - כל הזמן, כולל היום. בגל הראשון של הקורונה הייתה לנו הצלחה מדהימה. סגרנו את השמיים ואת הגבולות מוקדם מאוד, הכנסנו אנשים לבידוד, השתמשנו בכלים דיגיטליים, הטלנו סגרים. כתוצאה מכך הורדנו את נתוני התחלואה לקומץ נדבקים ביממה - למרות שכל אובדן חיים הוא טראגי, ואני משתתף בצער המשפחות, אני יודע מה זה מחיר אובדן - למרות כל זאת, מספר הנפטרים אצלנו היה ונשאר קטן מאוד, יחסית לאלפים שמתו במדינות בגודל שלנו. זהו הישג שאנחנו חייבים להמשיך לשמור עליו".

"אבל יש גם צד שני", ציין ראש הממשלה, "הצעדים שנקטנו, שהביאו הצלחה כבירה במישור הבריאותי – גבו מאיתנו מחיר כבד במישור הכלכלי. כדי לאושש את המשק התחלנו לפתוח אותו. תחילה חזרנו לעבודה, אחר כך פתחנו חנויות, קניונים, בתי-ספר, ומסעדות, ולאחרונה פתחנו אולמות אירועים, מועדונים, ברים, ומקומות נוספים שיש בהם התקהלויות ומגע קרוב. במבט לאחור, כחלק מהניסוי והטעייה, אפשר לומר שהשלב האחרון הזה היה מוקדם מדי".

נתניהו עקץ בנאומו את השר לשעבר נפתלי בנט: "רבים דחקו בנו לפתוח את הכלכלה בלי חשבון, אגב – זה לא מונע מאותם אנשים לומר לנו היום 'למה פתחתם?'. אבל עשינו זאת לא בגללם, אלא בגלל שהקשבנו למצוקות שלכם, אזרחי ישראל, וכדי להחזיר כמה שיותר אנשים לעבודה. אני לוקח על עצמי את האחריות לצעד הזה, ואני גם לוקח על עצמי את האחריות לתקן אותו. לכן סגרנו עכשיו מקומות של התקהלויות חברתיות בחללים סגורים, ובמידת הצורך ננקוט גם צעדים נוספים".

בדבריו פנה ראש הממשלה לציבור החרדי ואמר: "אני רוצה לומר לכל אזרחי ישראל, כולל לאחינו היקרים בני הציבור החרדי - כל ההחלטות שלנו מתקבלות על בסיס מקצועי וענייני, על בסיס סטטיסטי, מתוך דאגה אמיתית לבריאותם של כלל אזרחי ישראל. אין שום אפליה נגד ציבור כלשהו".

"לצערי, בניגוד להנחיות האחרונות שהוצאנו אני שומע על יוזמות פיראטיות בציבורים שונים לקיים חתונות גדולות. במקום באולמות – בווילות, בבתים פרטיים. אני רוצה לומר לכם: אל תעשו את זה. אי-אפשר לרמות את הנגיף. אנחנו אוסרים חתונות, כדי למנוע הלוויות. תעשו חתונות קטנות, ואל תתקהלו יותר מ-20 איש בשום מקום. לבשו מסכות - מחקרים הוכיחו שכששני אנשים לובשים מסכות במרחק של שני מטר זה מזה – הסיכוי להידבקות הוא אפסי. לכן אני שב ומבקש את שיתוף הפעולה שלכם, אזרחי ישראל, לבשו מסכות, ושמרו על מרחק. אם נשמור על הנחיות הבריאות בקפדנות, נשטח את עקומת התחלואה. אבל אני רוצה שתדעו, גם כשנעשה זאת העקומה עוד תעלה בגלל ההידבקויות שכבר קרו – ורק אחרי זמן נוסף, אפילו כמה שבועות, רק אז היא תרד בחזרה", אמר.

לגבי העתיד אמר ראש הממשלה, "אנחנו עושים הכל להימנע מסגר מלא. זה בידיים של כולנו. נדרשת אחריות אישית – וערבות הדדית. הממשלה תמשיך ליישם את הלקחים, להפעיל בקרה, להשליט פיקוח, לקצר את משך התשובה לבדיקות הקורונה. אבל זכרו, מילוי ההנחיות הוא התנאי ההכרחי להצלחה. כל זה בנושא הבריאותי".

הוא סיים את דבריו ואמר: "היום מתחילים ימי 'בין המצרים'. אנחנו עם שזוכר את עברו, את המאורעות הגדולים בתולדותינו וגם את המאורעות הקשים. השורשים החזקים שלנו תמיד אפשרו לנו לעמוד בסערות הקשות. ידענו חורבן וגלות, אבל בזכות הרוח הכבירה שמפעמת בנו נעמדנו מחדש על רגלינו. הקמנו מדינה חזקה, מדינה פורחת ובעזרת ה' – באחריות אישית ובערבות הדדית – היא אף תגיע לשיאים חדשים לטובת כל אזרחי ישראל. כולנו יחד ננצח את הנגיף".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. החרדים לביבי:במערכת המשפט אין שום אפליה הכל מקצועי  (ל”ת)


 2. כן.... ברור!!!!!  


 3. את המלחמה בקורונה הוא כבר איבד תנו לבנט לנווט  (ל”ת)


 4. שקרן  


 5. שקרן  (ל”ת)


 6. לך כבר לכלא ושחרר אותנו  

  גידי

 7. ביבי די מספיק  

  עקיבא

;