1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. יוסי אסולין

רק תדמיינו שהם חרדים; תמונה אחת שמספרת הכל

אלפים רבים השתתפו אמש במחאה שצפצפה על שורת הנחיות של משרד הבריאות והתקיימה בצפיפות רבה. רק תדמיינו שהיו אלו חרדים במקום • טור דעה מאת יוסי אסולין

יוסי אסולין, כ' תמוז תש"פ 12/07/2020 10:42

ההפקרות חוגגת תמונה אחת שאומרת הכל. ההפגנה אמש תמונה אחת שאומרת הכל. ההפגנה אמש צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לעתים זקוקים למאות ולאלפי מילים כדי לחדד הבדלים ולהסביר עוולות, ולעתים מספיק להעיף מבט קל בתמונה אחת כדי להבחין בגודל האבסורד של האכיפה המשטרתית הסלקטיבית כנגד החרדים שמתרחשת ממש בימים אלו, ומבחינה בין תל אביבים מפונקים ומאותרגים תקשורתית, לבין חרדים ממודיעין עילית, בית שמש וירושלים.

כ-10,000 איש השתתפו בהפגנה שהתקיימה אמש בכיכר רבין. נניח לרגע לעובדה שההפגנה הייתה פוליטית לכל דבר ועניין (כפי שניתן לראות מהשלטים בתמונה). ונניח לרגע את האירוניה שבעצם קיום הפגנה על טיקט של מחאה כלכלית, בעוד שבפועל היא מתקיימת בצפיפות קיצונית שרק מעודדת הדבקה המונית ומפקירה עוד יותר את עתידם הכלכלי של המפגינים ושל המדינה כולה.

נניח לכל זה. כי זה הופך שולי ביחס לדבר המדאיג ביותר שעולה מהתמונה, והוא יחס השוטרים האדיב והפייסני כלפי המפגינים התל אביבים - למרות שחלקם התנהגו באלימות ברברית, ניפצו שמשות, השליכו בקבוקים, השחיתו גדרות ופצעו שוטרים, ורבים מהם כלל לא עטו מסכות על פניהם. כל זה לעומת האלימות המופגנת כלפי חרדים ממש באותן שעות, רק 70 ק"מ משם.

יש מקרים בהם אפשר לטעון להוצאה מההקשר וראייה חלקית של התמונה ולעתים אף בצדק. לא במקרה הזה. כאן איו אפילו צורך להכביר במילים. פשוט תדמיינו כיצד היה נראה השיח התקשורתי אילו במקום תל אביב הייתה זו ירושלים, ובמקום אלפי פנים גלויי ראש היו אלו פנים עטורי זקן ופאות וחובשי מגבעות ושטריימלים. כלום רינה מצליח וחבר מרעיה היו שותקים כשם ששתקו כעת?

אה, ועוד משהו: המפלגות החרדיות השקיעו הון בסרטוני הבחירות והביאו את מיטב המוחות כדי לנגן על המצפון החרדי. "אנחנו נהיה שם בשבילכם", היה המסר. ובכן, אם על האפליה הבוטה והמקוממת הזו אתם לא הופכים שולחן, לא נציגי הציבור החרדי אתם, אלא נציגי השררה והניתוק.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בקיצור, אתה אומר שאנחנו צריכים להצטרף למחאה נגד השלטון  (ל”ת)


 2. מזעזע. פשוט אין מילים  (ל”ת)


  • בלה בלה 


 3. כמה האבסורד גדול  

  איציק

 4. התמונה היא לא של ההפגנות מאתמול  


  • חחח אם אתה לא מכיר, עדיף לשתוק 


 5. להדיח את ביבי. הגיע הזמן.  


  • מה בוער לך להדיח את ביבי? למען ה' מה עשה לך רע האיש???? (ל”ת)

   טובה

 6. מבריחים את הכסף מהחרדים לחילונים  

  חרדי דואג

 7. אינטרס משותף  


 8. מסכים עם כל מילה!!!!  (ל”ת)

  משה

 9. תמונה לא אמיתית  

  אדם

 10. יש לחלק  


 11. אכיפה בררנית  

  חסיד שוטה

 12. הספרדים עדיין בגלות  (ל”ת)


;