1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

ברוקלין: רחוב על שמו של מציל היהודים בשואה

בברוקלין קראו רחוב על שמו של אנחל סאנס בריס, שהיה דיפלומט ספרדי ובעת כהונתו בשגרירות ספרד בהונגריה סייע להציל אלפי יהודים להינצל מהשואה האיומה

יענקי פרבר, כ"א תמוז תש"פ 13/07/2020 07:37

חסיד אומות העולם רחוב בברוקלין ע"ש אנחל סאנס בריס רחוב בברוקלין ע"ש אנחל סאנס בריס צילום: באדיבות המצלם

בבורו פארק שבברוקלין הוצב בסוף השבוע שלט זיכרון, לרגל קריאת רחוב על שמו של מציל היהודים הדיפלומט הספרדי אנחל סאנס בריס, שהיה דיפלומט ספרדי וחסיד אומות העולם. בעת כהונתו בשגרירות ספרד בהונגריה בזמן מלחמת העולם השנייה סייע להציל אלפי יהודים מהשואה.

בריס נולד בעיר סרגוסה, במחוז אראגון שבספרד. בשנת תש"ב נשלח סאנס בריס לכהן כשגריר בבודפשט שבהונגריה. במהלך השנתיים הבאות סייע להציל את חייהם של אלפי יהודים תוך שימוש בסמכויות השגרירות הספרדית. בין השאר השתמש בחוק הספרדי מ-1924 על-פיו צאצאי מגורשי ספרד זכאים לאזרחות ספרדית.

הוא השתמש בחוק זה, גם כאשר היהודים האמורים לא היו באמת מצאצאי המגורשים. יחד עם סאנס בריס עבדו דיפלומטים ממדינות נוספות, הבולט שבהם ג'ורג'ו פרלסקה, איטלקי שהתחזה לדיפלומט ספרדי. ב-1944 נשלח סאנס בריס לשווייץ ופרלסקה נשאר בבודפשט והמשיך להציל יהודים.

שמו של סאנס בריס, השני ברשימה, מונצח על לוח זיכרון לראול ולנברג ולמצילי יהודים נוספים, בחצר בניין הקהילה בבודפשט.

בשנת תשכ"ו קיבל סאנס בריס תואר הוקרה על פעילותו להצלת היהודים. בשנת תשנ"ד קיבל גם אות כבוד מממשלת הונגריה על פועלו.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. פרלסקה היה אכן גוי צדיק וחסיד! שם נפשו בכפו מול אנשי מפלגת החץ האנטישמים כדי לחלץ מידיהם תהלוכה שלמה של יהודים שהיו כבר מוליכים אותם לעבר נהר הדנובה!  (ל”ת)


;