1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

התחלואה במעייני הישועה: "לא עדכנתי כי הייתי עסוק"

בתגובה לתחקיר 103fm על הידבקות הצוות בביה"ח 'מעייני הישועה' והסתרתה מהציבור, הגיב המנהל הרפואי פרופ' רביד: "זה לא היה ניסיון להסתיר ולא הייתה פה שום כוונה רעה. אף אחד כאן לא רשע ואף אחד כאן לא מסתיר בכוונה"

קובי עוזיאלי, כ"א תמוז תש"פ 13/07/2020 07:33

גרסת המנכ"ל פרופ' מוטי רביד פרופ' מוטי רביד צילום: מתוך שידורי כאן 11

אתמול (ראשון) נחשף ברדיו 103fm תחקיר מיוחד, לפיו בבית החולים 'מעייני הישועה' התגלו 10 אנשי צוות החיוביים לנגיף קורונה, וכי בית החולים לא הודיע על הדבר לקרוב ל-200 יולדות שייתכן ובאו עמם במגע. פרופ' מוטי רביד, מנהל בית החולים שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הנושא וטען כי משרד הבריאות עודכן בזמן אמת וכי לא ניסה להסתיר דבר.

"צריך להוקיר צוותים רפואיים, מיילדות, שלא עובדים מאחורי זכוכית אלא עובדים ומיילדים חולות קורונה כל יום, כמעט כל יום, במשך תקופה ארוכה כבר", אמר פרופ' רביד על בית החולים שבו נערכות מידי חודש כ-1,000 לידות, 30 בממוצע ליום ולמעלה מ-200 לידות בשבוע.

"הצוותים נחשפים, כי יילוד זה עבודה שמביאה את המיילד, מיילדת, רופא למגע מאוד קרוב עם היולדות. זה לא כמו לטפל בחולה שאתה יכול לשמור איזשהו מרחק ואף אחד לא נמצא מאחורי זכוכית וכולם מסתכנים כל יום - אז מגיעה להם מילה טובה". לטענתו, "התקרית הזאת מאחורינו, כל המיילדות, כל הרופאים, כל מי שעובד היום הוא בריא, נבדק, שלילי וללא סימפטומים".

פרופ' רביד הוסיף וציין כי בשבת ערכו בדיקות נוספות לצוותים הרפואיים ולא נמצא אף חולה. "מתחילת המגפה לא נדבק אף אדם בחדרי הלידה אצלנו. פתאום בשבוע אחד נדבקו שמונה ועוד שתיים - כוח עזר ועובדת ניקיון. זה קורה, זה סטטיסטיקה. קשה מאוד להיות הרמטי בתנאים שאנחנו עובדים בהם עם כל המיגון. ארבעה כאמור ורופאה נדבקו מיולדות, אנחנו יודעים את זה פוזיטיבית, חולות קורונה שאנחנו מיילדים כל הזמן, האחרות נדבקו הדבקה מרחבית. אחת מבן ואחת מבעל, ועובדת אחת שהייתה במסיבה הדביקה עוד עובדת אחת".

פרופ' רביד טען בתוקף כי "אנחנו לא הסתרנו שום דבר. אנחנו דיווחנו למשרד הבריאות באופן מלא, מדויק, בזמן אמת, ללא שיהוי של שניה". גולן יוכפז הקשה עליו וטען כי בניגוד למקרה בבית החולים הלל יפה לפני כחודש שם עדכנו את הציבור, נדמה שבית החולים 'מעייני הישועה' ניסה להסתיר את גילוי החולים המאומתים. על כך השיב מנהל בית החולים: "מבחינתי האישית הייתי עסוק מעל האוזניים בלטפל בסיפור הזה ולא הרמתי טלפון לאף עיתונאי, אני אף פעם לא עושה את זה. מטלפנים אליי. תאמינו לי, זה לא היה ניסיון להסתיר ולא הייתה פה שום כוונה רעה. אף אחד כאן לא רשע ואף אחד כאן לא מסתיר בכוונה".

כמו כן, הוא הדגיש כי אף אחת מהמיילדות שנדבקו "לא טיפלה ביולדות רגילות, כך זה יצא. זו עובדה. חדר הלידה עצמו היה נקי ונשאר נקי, מה שקרה קרה בחדר הלידה של קורונה. אנחנו לא צריכים לעשות שום דבר, משרד הבריאות יודע עליהן". הוא טען כי העביר את הרשימות הרלוונטיות למשרד הבריאות, אך גולן יוכפז ציין בפניו כי בירר זאת עם לשכת הבריאות שם נאמר לו כי בית החולים מעייני הישועה לא העביר כלל את הרשימות. על כך אמר פרופ' רביד: "הגעתי לבית החולים לפני רבע שעה, אבדוק את זה. היה אמור להיות מועבר, זה נמצא במחשבים שלהם בכל מקרה. לא יודע אם פיזית זה הועבר, זה קיים אצלם. יש להם רשימות, רק לפתוח את המחשב ולהקליד מעייני הישועה".

ענת דוידוב תהתה האם לדעתו עליו להתפטר בעקבות המקרה, מנהל בית החולים מעייני הישועה השיב: "כל מה שקורה בבית חולים לטוב ולרע אני אחראי. להתפטר? אל תגזימי. אין בית חולים, רן רזניק אמר את זה, שלא נדבקו בו אין בית חולים שלא יידבקו בו הלאה עם התפוצה של הווירוס כיום צוותים יידבקו. אנחנו עושים כל מה שאפשר כדי למנוע, אין הגנה הרמטית ולא תהיה. בשיטה הזאת כל מנהלי בתי החולים צריכים להתפטר. "לא הסתרתי שום דבר בכוונה, לא חשבתי על זה ואני לא הדובר של בית החולים".

עריכה: עופרי גליכמן, 103FM
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מסכנים הרופאים תדעו שהם עובדים בנון סטופ, בעייפות מצטברת וכמעט בלי תנאים, גם לפני הקורנה הזו  (ל”ת)


;