י"ד אייר התשפ"ד
22.05.2024
היום החל הניסוי

תשובה לדגימת קורונה בתוך רבע שעה בלבד?

ניסוי שמתקיים במתחם היבדק וסע של מד"א בלוד שבשיתוף קופות החולים מאוחדת וכללית, מבקש להפחית את זמן ההמתנה לתוצאות בדיקת קורונה ל-15 דקות בלבד | האם הוא יצליח? במד"א ובמשרד הבריאות אופטימיים 

תשובה לדגימת קורונה בתוך רבע שעה בלבד?
השר אדלשטיין וסגנו קיש במתחם היבדק וסע צילום: באדיבות המצלם

במסגרת מאבק בהתפשטות בנגיף הקורונה ובמטרה להפחית את זמני קבלת תוצאות בדיקות הקורונה החלו היום משרד הבריאות ומגן דוד אדום. ניסוי שמתקיים במתחם היבדק וסע של מד"א בלוד שבשיתוף קופות החולים מאוחדת וכללית. כיום, הזמן הממוצע לקבלת תשובות עומד על 48-72 שעות, ותלוי בעומס המעבדות ובכמות הבדיקות היומית. במסגרת הניסוי, מעוניינים במשרד הבריאות להפחית את זמן ההמתנה ל-15 דקות בלבד.
 
לשם כך, ניסוי ייעודי החל לפעול היום (רביעי) במתחם היבדק וסע של מד"א בלוד במעמד שר הבריאות יולי אדלשטיין וסגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש שעומדים מקרוב ומלווים באופן אישי את הניסוי מהרגע הראשון. מגן דוד אדום, ארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל שנבחר לקחת את הדגימות בניסוי הקים בעמדת היבדק וסע של מד"א וקופות החולים כללית ומאוחדת מתחם מעבדה ייעודי נייד לביצוע הבדיקות במכשיר שפותח ע"י חברת Sofia.

המערכת מביאה טכנולוגיה חדשנית של מהירות וניידות ויכולה להתאים לשימוש במקומות נקודתיים הדרושים הגנה מיוחדת כמו בתי האבות, בסיסים צבאיים, שדות תעופה ועוד.

בניסוי משתתפים נדגמים שמגיעים עם הפנייה מקופת החולים לבדיקת קורונה. במסגרת התנדבותית ורצון חופשי בלבד, עוברים שתי בדיקות בו זמנית - האחת רגילה והשנייה, תהיה בדיקה מהירה במסגרת הניסוי, כאשר התוצאות יוצמדו לבדיקה שנשלחה למעבדה ותבדק השוואתה לבדיקה המסורתית.

פלטפורמת מחשוב ייעודית תעקוב אחר הבדיקות, זמני הפענוח וקצב הטיפול. התוצאות יועברו למשרד הבריאות ולאחר סיום התוצאות והערכתן, תיבחן הרחבת הניסוי.

סמנכ"ל רפואה במד"א, ד"ר רפאל סטרוגו אומר: "אנו בארגון מד"א סבורים כי שיתוף הפעולה עם משרד הבריאות וביצוע הניסוי יניבו תוצאות בשטח, יקצרו הליכים ויהפכו את הליך הבדיקות ליעיל ופשוט יותר עבור כל הצדדים - הבודקים והנבדקים. קבלת תוצאות מהירות יאפשרו להגדיל את טווח הבדיקות וכך להילחם בצורה יסודית, מפוקחת ואחראית יותר בהתפשטות הנגיף".

שר הבריאות, יולי אדלשטיין הגיב להתקדמות ואמר כי "בימים האחרונים חצינו את רף 30,000 בדיקות ביום, בין היתר הודות למעבדת מיי הריטג' שהכנסנו לפעולה. לקראת החורף חייבים להגדיל משמעותית את מספר הבדיקות ולהקטין את משך הזמן עד קבלת התוצאה. אלה יסייעו לנו לקטוע את שרשרת ההדבקה. משרד הבריאות פועל ללא לאות לרכוש את הטכנולוגיות החדישות ביותר שיסייעו לנו במאבק בקורונה. הפיילוט שהתקיים היום הוא אחת הפעולות".

סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש מספר כי "לבקשת השר אדלשטיין התחלתי בחיפוש אחר טכנולוגיות שיכולות לסייע במאבק מול נגיף הקורונה. מדובר במערכת שפועלת בארצות הברית בהיקף של מאות אלפי בדיקות וכמובן מאושרת FDA (בהליך מזורז). היתרון הגדול של המערכת שהיא נמצאת בשטח ויכולה לספק 40 בדיקות לשעה בהחלט יכול להתאים לבתי אבות ולמקומות רגישים נוספים. נמשיך לחפש ולבדוק טכנולוגית מהארץ ומהעולם שיכולים לסייע למדינת ישראל בהתמודדות מול נגיף הקורונה. רוצה להודות למד"א על ההירתמות למשימה ולקופות החולים כללית ומאוחדת שמפעילות את מתחם הפיילוט בלוד".

משרד הבריאות קורונה מבצע היבדק וסע מגן דוד אדום יולי אדלשטיין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד