1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. עיתונות ותקשורת

המפגין נפגע ממכת"זית: "זה הרגיש כמו פיצוץ"

יונתן קימל, שהשתתף בהפגנה ביום חמישי, סיפר על האירוע הקשה: "זו עוצמה שעוד לא חוויתי מדבר כל שהוא" • קימל טען שצריך לאסור על שימוש בו "אין מצב שאפשר לפגוע ככה באנשים באופן ישיר". "אני עם חור בעור התוף"

קובי עוזיאלי, ו' אב תש"פ 27/07/2020 08:27

שחזור מכלי ראשון מכת"זית המשטרה בפעולה מכת"זית המשטרה בפעולה צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

הפגנות המחאה ממשיכות להתקיים ברחבי המדינה, וסרטונים של פיזור המפגינים על ידי המשטרה עולים לכותרות בכל יום. יונתן קימל, מפגין אשר השתתף בהפגנה ביום חמישי האחרון שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ברדיו 103fm על פציעתו כתוצאה מהמכת"זית של המשטרה וקרא לאסור את השימוש בה.

יונתן קימל סיפר על שאירע בהפגנה במהלכה נפצע, "קיבלתי את הפגיעה הראשונה של המכת"זית בצד ימין של הראש, זה עשה לי חור בעור התוף ודימום פנימי בתוך האוזן. מאותה מכה עפתי אחורה ופתחתי את הראש בצד שמאל. כשחזרתי להכרה פגע בי עוד זרנוק בגב וקיבלתי שפשופים וחבלות בידיים וברגליים. זה עוצמה שעוד לא חוויתי מדבר כלשהו, הפגיעה שהייתה לי באוזן באמת עשתה לי חור בעור התוף. הפגיעה שהייתה לי בגב, אני מרגיש את הפגיעה עצמה, נתפס לי בצורה קשה גב תחתון, כתפיים, צוואר, ממש מרגישים את זה. עושה שוק לכל הגוף".

כמו כן, לטענתו המשטרה לא התריעה כי היא מפעילה את המכת"זית, אני אישית לא הייתי מודע. זה היה בין הזרנוקים הראשונים שהם הפעילו, לא היה לי מושג. זו פעם ראשונה האמת שהייתי בהפגנות האלה, שהצטרפתי, ואני ממש לא הייתי מודע או מוכן לזה. מהרגע של הפגיעה הראשונה הייתי לא לגמרי מחובר. רק בדיעבד הבנתי שהתעלפתי, בהתחלה לא הבנתי שהתעלפתי, רק כשהתחלתי למצוא עדויות וסרטונים ראיתי שהייתי מעולף לזמן מה. לא הכול זכור לי. זה באמת הרגיש כמו פיצוץ או משהו כזה, אני לא יודע איך לתאר את זה אחרת. ממש היה 'בום' והדבר הבא שאני זוכר זה שקמתי".

הוא סיפר כי הלך לבית החולים, "כרגע על אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. אני נח בעיקר, יש לי כאבים באוזן, חור בעור התוף זה כואב מאוד, קשה לי לישון. חוץ מבחינה גופנית אני מרגיש קצת יותר טוב, מבלה את רוב היום בבית. משתפר". הוא ציין כי לדעתו את השימוש במכת"זית צריך "ללא ספק לאסור, וגם אם לא אוסרים אותו כי כן יש לו סוג של יעילות, אין מצב שאפשר לפגוע באנשים באופן ישיר. באותה הפגנה מי שהיה שם יכול להעיד, זה היה פשוט מזעזע. ללא ספק הזרנוקים היו מכוונים למפגינים, לגוף שלהם ישירות. הזרנוק, אפשר לראות בהמון סרטונים, ממש מכוון על אנשים, מעיף אנשים ללא הרף לאורך כל הזמן".

לטעמו זו הייתה "רשלנות רצינית ללא שום ספק. חשוב להבהיר - כל מיני אנשים שמתייחסים לזרנוק הזה בהרבה פחות משמעות ממה שיש לו, כמו שפריץ מים. זה ממש לא ככה, זה כוח אדיר שיש לזה, זה יכול לעשות נזק אדיר. אני מרגיש בר מזל שזה הנזק שקרה לי ולא יותר גרוע מזה. זה הרגיש כאילו האדם במכתז"ית ישב ושיחק משחק יריות, זו הייתה התחושה. הורידו שם אנשים ברמה שאנשים שוכבים על הרצפה, מדממים, בוכים, מנסים לצאת ועדיין מורידים בהם יריות. זה לא בסך הכול מים. בעוצמה הזאת, זה פוצע אותך".

לסיום אמר קימל: "אני מתכוון לחזור להפגנות כשאחלים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: משטרת ישראל פועלת נגד מעשי אלימות והפרות סדר, הן מצד המפגינים והן כלפיהם. במהלך המחאה אפשרה המשטרה במשך שעות לכלל המפגינים להביע את מחאתם. כשהחלו הפרות סדר במקום וחרף אזהרות המשטרה, חלק מהמוחים בחרו להישאר ולהמשיך בהפרת הסדר הציבורי ולהתעמת עם כוחות המשטרה. המשטרה החלה בפינוי המפגינים ופיזור הפרת הסדר, כשחלקם נעמדו מול זרנוקי המים באופן מכוון במקום לעזוב את המקום.

עריכה: עופרי גליכמן, 103FM

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ב"ה. כך תרגישו מה שהחרדים סובלים כל הזמן, כשהייתם הסלון והייתם צופים מהמסך  (ל”ת)

  יוסף

 2. צריך לקחת בחשבון לאן הוא יגיע  

  מי שמגיע להפגנה

 3. חרדים  

  שמואל

 4. פגיעה בעור התוף  

  חני

 5. התגובות של המשטרה כל פעם פשוט גורמות לי לצחוק  (ל”ת)


;