1. עמוד הבית
 2. בריאות ומדע
 3. חדשות בריאות

ביה"ח הלל יפה: יולדת שנקלעה למצב מסוכן ניצלה בנס

היולדת בת ה- 36 איבדה כמויות עצומות של דם ומצבה הוגדר קריטי. במבצע מורכב שבו נטלו חלק שורה של רופאים, ניצלו חייה בנס - לא לפני שקיבלה לא פחות מ-90 מנות דם

יוסף קליין, ז' אב תש"פ 28/07/2020 14:35
תגיות:

90 מנות דם חדר לידה חדר לידה צילום: Chen Leopold/Flash 90

הביאה חיים וקיבלה חיים: את הלידה הזאת מורן מלול, כמו גם בני משפחתה אך גם הצוות הרפואי בבית החולים 'הלל יפה', כנראה לא ישכחו לעולם.

מורן בת ה36 מפרדס חנה כרכור, הגיעה לחדר מיון יולדות במרכז הרפואי הלל יפה עם דימום. במהלך שהותה החל הדימום להחמיר. היא איבדה כמויות עצומות של דם והוכנסה לניתוח קיסרי בהול, כאשר היא במצב קריטי. לניתוח הוזעק צוות רפואי בכיר המורכב מגינקולוגים, אורולוגים ומרדימים, שנלחמו על חייה.

בסופו של המבצע הסבוך, התינוקת יצאה לאוויר העולם בהצלחה ומורן טופלה בכ-90(!) מנות דם ומוצריו. לאחר טיפול מאסיבי ביחידה לטיפול נמרץ - התאוששה והועברה למחלקת יולדות. התינוקת, שנולדה כאמור בשבוע 29- מאושפזת בפגייה.

בבית החולים 'הלל יפה' מספרים כי היולדת הגיעה לבית החולים בהיותה בשבוע ה29 ובעקבות דימום. היא הגיעה לחדר מיון יולדות במרכז הרפואי הלל יפה, שם הוחלט להשאירה לאשפוז לצורך השגחה. בשלב מסויים, גילה פנחס ותיקי חן, מיילדות ותיקות ב"הלל יפה", הבחינו מיד כי מצבה של מורן חמור והן קראו בדחיפות לצוות הרופאים.

הרופאים זיהו כי מדובר באירוע של 'שליית פתח נעוצה', במקרה זה השלייה חוסמת את הרחם בעודה נמצאת בחלקו התחתון שהייתה גם מושרשת בדופן הרחם ולא ניתנת להפרדה. מצב זה נדיר וכרוך בסיכון גבוה שכן יכול לגרום לדימום ניכר ולמצב מסכן חיים.

מורן הובהלה בדחיפות לניתוח קיסרי חירום, כאשר ותיקי המיילדות מלוות ומרגיעות אותה לאורך כל הדרך. במקביל הוזעקו לניתוח צוות רופאים בכיר שכלל גינקולוגים, אורולוגים ומרדימים בהובלתו של מנהל מחלקת נשים והגינקו-אונקולוגיה, ד"ר אילן ברוכים. בהמשך הגיע לניתוח גם מנהל אגף נשים ויולדות, פרופ' מוטי חלק.

במהלך הניתוח המורכב אבחנו צוות הרופאים כי השלייה חדרה לדופן הרחם דבר שחייב כריתה של הרחם וצוואר הרחם. מורן הייתה במצב של הלם (שוק היפוולמי) לאחר שאיבדה כמויות עצומות של דם והועברה למחלקת טיפול נמרץ. לאחר כשלושה ימים התאוששה ועברה למחלקת יולדות.

"הייתי במצב בין חיים למוות", היא מספרת כעת. "כאשר הדימום הלך והחמיר, נורא חששתי להיכנס לחדר הניתוח. גילה ותיקי המיילדות הן פשוט מלאכיות. הן היו לצדי והרגיעו אותי. אין מילים בפי כדי להודות לצוות הרפואי המסור שהציל את חיי. אני אסירת תודה לכולם על הטיפול והדאגה ומחכה כבר להשתחרר לביתי יחד עם בתי".

מנהל אגף נשים ויולדות, פרופ' מוטי חלק, מספר: "מדובר במקרה נדיר מאוד שבשבוע די מוקדם להריון, מתפתח דימום כה מאסיבי שהביא את היולדת למצב מסכן חיים. מורן הייתה במצב קריטי. היא איבדה המון דם וטופלה בכ- 90 מנות דם ומוצריו. נאלצנו להרדים ולהנשים אותה ולאחר חילוץ היילוד, הועברה מורן להמשך טיפול במחלקת טיפול נמרץ. אני שמח שהצלחנו להציל אותה והיא ותינוקה חשים בטוב".

כעת מאושפזת מורן במחלקת יולדות ובימים הקרובים צפויה להשתחרר לבתה. בתה התינוקת, שנולדה כאמור בשבוע 29 במשקל 1.810, מתפתחת יפה והיא מטופלת בפגייה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא הגיוני  

  משהוא

  • זה משום שהיא דיממה באופן מסיבי ודמה אכן הוחלף כמה פעמים 

   קורא

  • מנות דם ומוצריו, שזה גם פלסמה.. ומי אמר לך כמה היא שוקלת? (ל”ת)


;