1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

לראשונה בישראל: תרסיס שמן קנאביס לטיפול בעור

פיתוח ראשוני מסוגו בעולם המיועד לטיפול בדלקות עור יתבצע על ידי התזת שמן קנאביס על מקום הדלקת • ברשת החדשנות הודיעו כי יממנו במאות אלפי שקלים את הפרויקט המיוחד

קובי בורנשטיין, י"ב אב תש"פ 02/08/2020 13:26

פיתוח ייחודי , אילוסטרציה, צריכת קנאביס , אילוסטרציה, צריכת קנאביס צילום: הדס פרוש פלאש90

רשות החדשנות תממן עד 750,000 ש"ח מתקציב הפיתוח של תכשיר רפואי, המבוסס על מיצוי שמן קנאביס רפואי, לטיפול בהפרעות דלקתיות על גבי העור, לרבות נגעים פסוריאטיים.

התכשיר מבוסס על מיצוי שמן קנאביס רפואי לשימוש טופיקלי (חיצוני על העור) באמצעות טכנולוגיה פרמצבטית, מוגנת פטנט. המוצר, שבפיתוח, יאפשר מתן מקומי של כמות מדודה ומדויקת של קנאבינואידים, באמצעות תרסיס, בטכנולוגיה שמאפשרת מגע ממושך והחדרה מיטבית של החומר הפעיל לעור. 

את הפיתוח מובילה חברת הקנאביס הרפואי הישראלית, קנאשור, במשותף עם צוות המו"פ של חברת הפרמצבטיקה השוודית, ליפידור (NASDAQ First North: LIPI).

נכון להיום, מאות רבות של מיליוני אנשים סובלים מנגעי עור דלקתיים ופסוריאזיס ברחבי העולם. שיטות הטיפול הקיימות כוללות טיפולים טופיקליים (משחות למריחה מקומית על נגעי העור), טיפולים סיסטמיים פומיים (באמצעות בליעה), תרופות ביולוגיות, הניתנות בהזרקה וטיפול להקרנה, על בסיס קרינה אולטרה סגולה. המוצרים התרפויטיים משווקים על ידי חברות פרמצבטיות גלובאליות גדולות, דוגמת: נוברטיס, יאנסן, או אבווי.  

מדובר בהיקפים עצומים. על פי הערכות, צפוי היקף השוק למוצרים לטיפול בפסוריאזיס להגיע לכ - 21.1 מיליארד דולר עד 2022. שוק המוצרים הטופיקליים לטיפול בפסוריאזיס, מוערך בכ - 7 מיליארד דולר, ושוק המוצרים הטופיקליים לטיפול בכאב מוערך בכ – 13 מיליארד דולר.

את ההליך מסבירה ד"ר הדיל עונאללה סעד, סמנכ"לית הפיתוח של קנאשור הישראלית: קיימות עדויות לכך שקנאביס רפואי יכול להטיב עם חולי פסוריאזיס ולמצבים דלקתיים בעור. האתגר הוא בהנגשה של הרכיבים הטיפוליים מצמח הקנאביס הרפואי, בצורה המותאמת ביותר לצרכי אוכלוסיית מטופלים זו, ובאופן שיטיב עם מצבם הרפואי וישפר את איכות חייהם. אנחנו עובדים על פיתוח תכשיר רפואי ראשון בעולם, המבוסס על קנבינואידים, שמיועד לטפל בדלקות עור. לחברת ליפידור סדרה רחבה ומגוונת של מוצרים רפואיים, הנשענים על טכנולוגיה למתן חיצוני של  תרופות, הקרויה:  AKVANO™. מדובר בתרסיסים למתן כמות מדודה של חומרים פעילים, והשהייתם על גבי העור, כך שמתאפשרת החדרה מיטבית, המגדילה את סיכויי הצלחת הטיפול. כעת, אנו מבקשים להיעזר בטכנולוגיה ייחודית זו, לשם פיתוח מוצרי קנאביס רפואי להתזה על העור, בהרכבים מגוונים שיהיו נוחים לשימוש ועם ערכים תרפויטיים גבוהים".

ד"ר עונאללה סעד מוסיפה: " AKVANO™ סיימה בהצלחה ניסויים קליניים מתקדמים שבוצעו ע"י ליפידור בשיתוף חברת פארמה אחרת, ואנחנו מיישמים אותה לראשונה, ובבלעדיות, בקנאביס רפואי. פיתוח התכשיר נעשה בשת"פ מלא בין צוות המו"פ של קנאשור, לצוות המו"פ של ליפידור,  התורם מהידע ומהניסיון שלו עם מערכת AKVANO. לשמחתי, יש לנו התנאים המתאימים לפרויקט

הפיתוח, בזכות זמינות תפרחות Indoor, מיצויים הדירים ומערכות בדיקה אנליטיות, ברמת המולקולה, במתקני קנאשור. תנאים אלו מאפשרים לנו להיכנס לניסויי היתכנות, תחת רגולציית הספר הירוק של יחידת היק"ר במשרד הבריאות".

הקשר עם חברת ליפידור נרקם כבר ב - 2019, וכולל: שיתוף פעולה מקיף בפיתוח, במפעלי קנאשור באשדוד, בייצור ובמסחור מוצרי קנאביס רפואי, שמתבססים על טכנולוגיית החברה השוודית למתן  טופיקלי.

יו"ר קנאשור, עידו נחושתן מוסיף: "אישור פרויקט המחקר ופיתוח ע"י הרשות לחדשנות מהווה הכרה חשובה בפוטנציאל הטמון במחקר והפיתוח של החברה. ההשקעה תסייע לנו להמשיך ולהתקדם לעבר פיתוח ומסחור מגוון של מוצרי קנאביס רפואי חדשניים, בצורות מתן מגוונות ובהתבסס על שיטות פרמצבטיות מוכחות להשגת ערכים תרפויטיים גבוהים.

ביצוע הפיתוח תחת רגולציית הקנאביס הרפואי בישראל מאפשרת זמני פיתוח מקוצרים והגעה מהירה לשוק - בהשוואה לפיתוחים בתחום הפארמה, העונים לרגולציה שנקבעה על ידי ה- FDA  או EMA".

לדבריו, "אין זו הפעם הראשונה שהחברה זוכה למענקים של הרשות לחדשנות. את המענקים הקודמים קיבלנו בגין פיתוח שיטות אנליזה לקנאבינואידים וכן לפיתוח מיצויי קנאביס הדירים ויציבים, שהביאו למוצרים שנמצאים כיום בעשרות בתי מרקחת בישראל".

פעילות הפיתוח מבוצעת בקנאשור באמצעות צוות המו"פ של החברה, בניהול סמנכ"לית מחקר ופיתוח, ד"ר הדיל עונאללה סעד, ובליווי חברי הועדה המדעית המייעצת לחברה: ד"ר יפית שטרק, לשעבר סגן נשיא לפיתוח קליני גלובלי בחטיבת מחקר ופיתוח ייחודי בחברת טבע, ד"ר שמעון אמסלם, מדען ראשי טכנולוגיות דליברי בחברת 'אדמה פתרונות לחקלאות', ופרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה עין-כרם, המתמחה בחקר הסרטן.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;